Egy amerikai eset alapján úgy tűnik, hatásos lehet a koronavírusból felépült páciensek vérplazmája a betegek kezeléséhez. Az első ilyen terápia sikerességéről a CNN számolt be. Egy 36 éves amerikai repülőgépmérnök felépülését követően adott plazmát, amivel három beteget kezeltek. A kezelést végző kaliforniai St. Joseph’s Kórház beszámolója szerint a legrosszabb állapotú beteg javulásnak indult, a másik két páciens állapotáról azonban nincs hír.
A 36 éves Jason Garcia esete úttörő lehet a koronavírus elleni küzdelemben a CNN beszámolója szerint. Miután a férfi házi karanténban leküzdöttte a betegséget még márciusban, teljesen felgyógyulva, április 1-én egy kísérleti vérplazmaprogram donorjává lett. A tőle levett vérplazmát három beteg kapta meg, akiket a kaliforniai St. Joseph’s Kórházban kezeltek.
A kísérleti program lényege az volt, hogy a koronavírus betegségből felépült páciensek vérét használatával kísérletezzenek a súlyos állapotban lévő betegek megsegítésére. Az elképzelés szerint ugyanis gyógyult páciensek vérében található antitestek megerősíthetik azoknak a betegeknek az immunrendszerét, akik még küzdenek a betegséggel.
Az elképzelés, legalábbis részlegesen beigazolódott, április 5-én a kórház már arról értesítette a donort, hogy az összes plazmáját felhasználták három beteg kezeléséhez, akik közül a legsúlyosabb állapotban lévőnél javulást tapasztaltak. A kórház az esetről úgy nyilatkozott a CNN-nek, hogy
a plazmának köszönhetően a legrosszabb állapotban lévő beteg állapota napról-napra javul, gyógyszer adagját csökkenteni lehetett, és kezd helyreállni az oxigén-anyagcseréje, vagyis úgy tűnik, működésbe léptek Garcia antitestei, és a beteg nyerésre áll a vírus elleni harcban.
A másik két terápiában részesített beteg állapotáról azonban nem közölt hírt a kórház.
Forrás: CNN; Fotó:MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS