Pesti Srácok

Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamás csak járulékos vesztesége a politikától átszőtt sajtóhatalmi harcnak?

null

Most hogy jogerős ítélet született Fenyő János 1998-as meggyilkolásának ügyében, a móri mészárlás miatt első körben zajlott per ötlik fel. Ott Kaiser Edét életfogytiglani fegyházra ítélték jogerősen. A bizonyítékok teljes körű lánccá álltak össze a rendőrség, az ügyészség, majd a bíróság számára. Aztán kiderült, mégsem Kaiser volt a bűnös a nyolc ember megölésében. A bizonyítékok alapján lehetett volna ő is, de mégsem. Gyárfás Tamást jogerősen 7 év börtönre ítélték Fenyő János meggyilkoltatása miatt, de ha alaposabban elmélyülünk az ügyben, felmerülhet bennünk, a bizonyítékok alapján lehet, hogy ő volt. De más nem lehetett? És mi köze mindehhez a politikának?

Mindenki, aki a '90-es években így, vagy úgy benne volt a politikában, a fehérgalléros világban, illetve az akkori bűnüldözők jó része is, ma már azt mondja: Fenyő János 1998. február 11-i meggyilkolásának politikai okai voltak, az addig példa nélküli gyilkosság a hatalmi harc része volt. Szűkebben rámutatva a harctérre, sajtóhatalmi harc része volt az egyik nagy sajtóbirodalom, a VICO korlátlan ura, Fenyő János likvidálása a Margit utca - Margit körút sarkán.

Az MSZP-SZDSZ Horn Gyula vezette kormánya időszakáról van szó. A sajtó birtoklása alapvető kérdés volt a baloldal számára, a jobboldal ekkor még labdába is alig rúghatott. A magyar sajtót három főszereplő uralta. Megjegyzés: akkor még csak nyomtatott sajtó működött Magyarországon.

Ungvári Tamás író (b) Fenyő János médiacézár(k) és Kuncze Gábor belügyminiszter 1995-ben (Fotó: MTI/Kovács Attila)
PestiSracok facebook image

Fenyő János, a VICO Rt. korlátlan hatalmú ura egyebek mellett a Népszavát és a Nők Lapját is birtokolta, több más kisebb lap mellett. Ő teljes mellszélességgel Horn Gyula miniszterelnök támogatója volt, ám a háttérben inkább az SZDSZ felé orientálódott, majd 1997-től egyre inkább jobbra tolódott, felmerült benne, hogy választási pártot alapít, amit betol jobbközépre. Ezelőtt azonban még elhatározta, hogy saját tévét gründol. Rástartol a Gyárfás Tamás érdekeltségébe tartozó NapTV-re.

A NapTV, benne a Napkelte című politikai műsorral egyedülálló volt még 1994-95-ben. Naponta adták egymásnak a kilincset a baloldali politikusok, főleg a szocialisták, mivel Gyárfás Tamás azt gondolta, hogy az MSZP-SZDSZ-es kormányban a szocialisták az erősebbek. Ez pedig azt jelentette számára, hogy az MSZP támogatásával nyerheti meg gazdasági hatalmát a NapTV hirdetésein keresztül. Nem gondolta rosszul.

A fővárosi Margit utcában, a piros lámpánál lőtték le 1998. február 11-én Fenyő János médiacézárt (Fotó: MTI/Mihádák Zoltán)

Fenyő Jánost is inkább a NapTV-ben rejlő gazdasági erő izgatta, mint a tévézés maga, na és a tévéújság. Fenyőnek a Vicóban komplett lapcsoport állt a rendelkezésére a Nők Lapjától a Népszaván át a Buci Maciig. Gyárfásnak volt a Színes RTV nevű műsorújságja, sportnapilapja, Nap TV-je, Fenyő pedig műsorújságot és tévét akart. A Színes RTV-t meg is szerezte, a Nap TV-be pedig egy cégen keresztül bevásárolta magát. Gyárfásnak két évébe tellett a televízió visszavétele.

Miért ölette volna meg Gyárfás Fenyőt, amikor visszakapott mindent?

Az elsőfokú perben részletesen taglalt, 1994-ben kezdődött gazdasági háborút végül Gyárfás nyerte 1996-ban.

Visszatérve Gyárfáshoz, kétségtelen, hogy a Napkelte műsorán keresztül rendszeres kapcsolatban állt Horn Gyulával és kormánya mindegyik tagjával, mint ahogy aztán 2002-től a Medgyessy-féle, majd a Gyurcsány-féle kormánytagokkal, illetve kormányfőkkel.

Princz Gábor erősebb volt, mint Fenyő János?

A média harmadik szeletét Princz Gábor, a Postabank Rt. vezére uralta, egyebek mellett a Magyar Nemzet birtoklásával. Princz tekintélye a Horn-kormány idején a Postabank-pánikig megkérdőjelezhetetlen volt. Hatalmának jellemzője a mára már a politikai legendárium részévé vált történet arról, hogy Horn Gyula előszobájában rendre két bankár és egy vállalkozó várakozott bebocsátásra, egyeztetésre. Az egyik bankár Princz Gábor, a vállalkozó Fenyő János volt.

Mivel az utóbbi elhatározta, hogy médiaérdekeltségeit tovább bővíti, így egyenes út vezetett a Postabank-vezérrel való ellenségeskedésig.

Horn Gyula miniszterelnök (j2) 1997. március 4.-én kezet fog Princz Gáborral, a Postabank és Takarékpénztár Rt. elnök-vezérigazgatójával (b2) a pénzintézet budapesti központjában, miután köszönetet mondott neki az elmúlt napokban tanúsított helytállásáért. Középen Medgyessy Péter pénzügyminiszter. (MTI Fotó: Soós Lajos)

A Princz-érdekeltségű Magyar Nemzet Fenyő viselt dolgairól cikkezett, a Népszava pedig arról, hogy a Nap TV Angol utcai építkezése során visszaigényelt áfa miatt a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság hallgatta ki Gyárfást. A Népszava össztüzet zúdított Princzre is, például hetekig cikkezett arról, hogy hamis egymillió forintos Postabank-értékpapírok bukkantak fel.

Fenyő bizalmasa és pszichológusa, Perczel Tamás közben az ÉS-ben fejtette ki kritikai gondolatait a helyzetről, természetesen Fenyő mellett állva.

Perczel Tamás, a médiacézár, Fenyő János egykori tanácsadója (Fotó: youtube.com)

Utóbbi kettőt gyorsan kiejtették a lehetséges megbízók közül, a miértre a válasz leginkább a politikában keresendő. Perczel Fenyő megölése után egy héttel az ÉS című hetilapban közölt egy írást arról, hogy Fenyő meggyilkolása mögött politikai okok állhatnak.

Horn Gyula elengedte a kezét Fenyő Jánosnak?

Fenyő János kellemetlenné vált az uralkodó baloldal számára, többen állították, maga Horn Gyula engedte el a kezét, amikor értesült róla, hogy a jobboldali ellenzéket akarja támogatni az 1998-as választásokon.

A jogerős ítélet szerint Gyárfás a köztük dúló gazdasági háború miatt, ám az ítéletek ezer sebből véreznek, komoly jogászok állítják, nincs bizonyítva, hogy Gyárfás ölette meg Fenyő Jánost. Mindenesetre egy verzióként felfogható, hiszen a vádiratban szereplő bizonyítékok, ítéleti tényállás arrafelé mutat, hogy akár így is történhetett: Gyárfás valamikor 1997-ben megbízta Tasnádi Pétert, hogy ölesse meg Fenyőt, amit Tasnádi elvállalt, de saját bevallása szerint nem hajtott végre.

Tasnádi Péter tanúmeghallgatása 2022.05.31-én (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Miután Tasnádi nem hajtotta végre, Gyárfás megbízta Portikot, hogy ölesse meg Fenyőt, amit Portik meg is tett, Jozef Roháccsal megölette a VICO urát.

Portik Tamás (maszkban) és Gyárfás Tamás az elsőfokú ítélet indoklását hallgatják (Fotó: Hatlaczki Balázs)

Miért nem vizsgálták Princz Gábor lehetséges szerepét?

A Fenyő-gyilkosság miatt több részletben zajló nyomozás során rendre közbeszólt a napi politika. Kovács Lajos például arról beszélt, hogy többször megakasztották a Gyárfás Tamás utáni nyomozást. Ugyanakkor elismerte azt, hogy amikor Gyárfásra irányult a figyelmük az összes többi verzió vizsgálatát abbahagyták. Így a Princz Gábor utáni nyomozást is. Talán csak nem politikai nyomásra?

Princz ugyanis még Fenyő Jánosnál is befolyásosabb résztvevője volt a sajtópiac vadkapitalista felosztásának.

A bank pénzére támaszkodó Princz komoly gazdasági és politikai befolyást szerzett. Horn Gyula szocialista miniszterelnökkel baráti kapcsolatot ápolt, miközben a Postabank VIP-listáján az SZDSZ és az MSZP számos politikusa, valamint újságírók sora, rendőri és titkosszolgálati vezetők szerepeltek, akik kedvezményesen, akár soron kívül is jelentős összegekhez juthattak a banktól. Ugyanakkor valamennyi parlamenti pártot is támogatta valamilyen formában, ám leginkább az MSZP és politikusai profitálhattak a jó kapcsolatból.

Az Új Magyarország című napilap szerint akkori áron 100-120 millió forintot ért az a Remetehegyi úti ingatlan, amely Horn Gyula tulajdonában állt, és amelyhez a miniszterelnök a Postabank Invest révén jutányos áron jutott hozzá. A kormányfő előző, Újpesti rakparton lévő lakása pedig annak a kivitelező cégnek, a Dóm Rt.-nek a tulajdonába került, amely a Remetehegyi úti házat építette. Horn tagadta a postabankos támogatást, szerinte a telek megvásárlását és a villa felépítését a családja tulajdonában lévő két belvárosi lakás eladásából, valamint a család megtakarításaiból fedezték, és a lakások eladásával, valamint a családi ház építésével összefüggő adózási kötelezettségeinek eleget tett.

A Postabank-vezér ugyanakkor bőkezű mecénásnak bizonyult, irodalmi művek kiadását támogatta. A Postabank szponzorálta az 1996-ban bemutatott A három testőr Afrikában című, Bujtor István rendezte filmet, amelyben Princz a bankárt alakította, de az FTC-t is szponzorálta. Ugyanakkor felépíttette a rendőrségnek a Teve utcai székházat, cserében a Postabanké lett az ORFK Széchenyi-hegyi, valamint a BRFK Deák téri épülete, telekkel együtt milliárdos értékek. Princz saját médiabirodalmat is létrehozott. A Postabank adta ki a Magyar Nemzetet, a Kurírt, a Világgazdaságot, a Pesti Műsort, a Szabad Földet, a Tallózót, a Magyar Narancsot, a Beszélőt, a Nemzeti Sportot, a 168 Órát és több megyei napilapot is.

Budapest, 2004. október 19. Princz Gábor, a Postabank volt elnök-vezérigazgatója a bíróságon
(MTI Fotó: Nándorfi Máté)

Postabank-csőd és Princz Gábor bukása

1997. február 28-án azonban beütött a csőd. Egy biztosítótársaság tisztviselője indította útjára azt a körlevelet, amelyben a Postabank közeli napokban várható csődjére figyelmeztettek – a tisztviselőt később a bíróság felmentette. A hír nem volt igaz, a Postabank ekkor még nem volt csődben. A levél kiszivárgott, a pánikba esett betétesek pedig megrohamozták a Postabank fiókjait, és néhány nap alatt 70 milliárd forintot vettek ki, megrendítve ezzel a pénzintézetet, és magát Princz Gábort is. Bíróság elé állították, ám három és félmillió forint büntetéssel megúszta. A hatalma azonban odalett. A sajtóportfoliót is kihúzták alóla.

Persze adott a kérdés, ha ezt a verziót fogadjuk el és Princz Gábornak - feltéve, de meg nem engedve - köze volt Fenyő megöletéséhez, mi volt az ok, amiért megtörtént, ami megtörtént. Azt tudjuk, hogy nem nyomoztak utána.

Gyárfás Tamás valóban csak járulékos vesztesége a politikától átszőtt sajtóhatalmi harcnak?

Megtudjuk-e valaha, hogy pontosan mi, miért és kinek az érdekében történt?

Kiemelt kép: Gyárfás Tamás (Fotó: Hatlaczki Balázs)

Ajánljuk még