Nem működik az a módszer, hogy nem hívjuk meg, kihagyjuk, félreállítjuk, éveken át nyilvánosan bíráljuk, majd ezek után arra számítunk, hogy megőrizzük nála a befolyásunkat – fejtegette Wess Mitchell európai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár egy brüsszeli fórumon. Elmagyarázta, hogy a kapcsolatok erősítésével, csendes diplomáciával kell a Nyugatnak visszaszereznie a befolyását Magyarországon.
A demokrácia határozza meg, hogy kik, milyen ország, milyen civilizáció és milyen szövetségi rendszer vagyunk.
– mondta csütörtökön a Carnegie Intézet brüsszeli irodájában Wess Mitchell a Népszava tudósítása szerint. Az európai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár úgy látta, hogy a Nyugat és az Egyesült Államok Kelet- és Közép-Európában is veszített a befolyásából. Tehát az Egyesült Államok politikája Magyarország és Lengyelország irányában nem volt sikeres az Obama-adminisztráció idején.
Magyarország egy NATO szövetséges ország, demokratikusan megválasztott kormánnyal. Egyértelműen az a célunk, hogy egyensúlyt találjunk a kapcsolatok erősítése és a jogos bírálatok között. Magyarország esetében nem működik az a módszer, hogy nem hívjuk meg, kihagyjuk, félreállítjuk, éveken át nyilvánosan bíráljuk, majd ezek után arra számítunk, hogy megőrizzük nála a befolyásunkat, és elvárjuk, hogy ilyen körülmények között továbbra is támogassa nyugati olajvezetékek építését, vagy az oroszországi szankciók meghosszabbítását. Ehelyett azt látjuk, hogy Közép-Európában érezhetően megnőtt az orosz és a kínai befolyás. Harcolnunk kell a befolyásunk visszaszerzéséért. Mi mindig teljesen egyértelművé tesszük, hogy milyen elveket vallunk, és ezen nem is fogunk változtatni. De a diplomácia a kapcsolatok erősítéséről, a másik fél meghallgatásáról, a közös érdekek megtalálásáról és ha szükséges, üzenetek célba juttatásáról szól.
— hangsúlyozta Wess Mitchell.
Majd hozzátette, hogy figyelemmel kísérik a Magyarországgal és Lengyelországgal kapcsolatos vitákat.
Követjük a klasszikus amerikai politikát: igyekszünk nem beleszólni az EU belső vitáiba, de egyértelművé tesszük, hogy hol állunk a demokrácia és a jogállam kérdésében. Ezt a politikát fogjuk folytatni a jövőben is.
– jelentette ki.
Májusban Wess Mitchell és Szijjártó Péter találkozásakor a magyar külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy Magyarország nagyra becsüli az Egyesült Államok segítségét annak érdekében, hogy megoldódjon Ukrajnával az ottani kisebbségek jogait sértő jogszabályok elfogadása miatt kialakult konfliktus. A külügyminiszter felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elküldte a kormány által elfogadott memorandumot a NATO főtitkárának és a tagországok miniszterelnökeinek, amelyben összefoglalta az ukrajnai folyamatokat és kezdeményezte, hogy Ukrajna mentesítse a NATO-tagállamokhoz tartozó kisebbségeket a kisebbségek jogainak korlátozására vonatkozó törvények végrehajtása alól. Elmondta, hogy az amerikai külügyi államtitkárral megerősítették Magyarország és az Egyesült Államok stratégiai partnerségét és szövetségét, mivel a két ország stratégiai érdekei egybevágnak, és elkötelezettek a közép-európai térség és az Egyesült Államok együttműködésének fejlesztése mellett, aminek egyik aspektusa az energiabiztonság.
Forrás: Népszava/Fotó: Twitter.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS