Közel egy éve nem ülésezett a Budapest demokratikus főpolgármestere által vezetett képviselő-testület, most azonban már a koronavírus-járvány mögé sem bújhat a Városháza, újraindul a közgyűlési “szezon”. A testület szeptember elsejei ülésén a testület napirendjén szerepel a Karácsony Gergely által egyszemélyben meghozott döntések csomagban való jóváhagyása, valamint az atlétikai vb vétója, de a dugókról és a költségvetés módosításáról is szavazni fog a testület a 11 órakor kezdődő ülésen. Az átláthatóság jegyében Karácsony Gergelynek ismét nem lehetett kérdéseket feltenni, sőt, egy hátsó ajtón csempészték az ülésterembe, kikerülendő a média nyilvánvalóan kellemetlen kérdéseit. Annyit viszont megtudtuk, hogy a főpolgármester szerint sokkal sikeresebb volt a fővárosi járványkezelés, mint amit az országos átlag mutat, a Pesti úti idősotthon katasztrófája pedig “szakszerű eljárás” volt. Az atlétikai vb vétója kapcsán a főpolgármester bemutatta, miért is nevezték “kampány közgyűlésnek” az ülést a Fidesz–KDNP-frakció tagjai, Karácsony ugyanis egyetlen némi nemű népszerűséget hozó, de már okafogyott szlogenjét hosszasan tárgyaltatta a testülettel.
Egy csomagban fogadtatná el Karácsony Gergely az egyszemélyben hozott intézkedéseit a Fővárosi Közgyűléssel – derült ki a közel egy év után ismét megrendezett ülés napirendi pontjaiból. A javaslatot Karácsony Gergely nyújtotta be, amelyben arra kér felhatalmazást, hogy az elmúlt hónapokban egyszemélyben meghozott összes döntését – rendkívül demokratikus módon – egy szavazással fogadja el a közgyűlés. Szintén forró téma a Fudan és az atlétikai vb ügye, amelynek kapcsán Gy. Németh Erzsébet és Karácsony is nyújtott be egy-egy javaslatot. Igaz, az erről szóló vitákat okafogyottnak is tekinthetjük, hiszen kiderült: a főváros közvetlenül nem tudja megakadályozni az atlétikai vb-t. A közgyűlés fideszes tagjai szerint nem véletlenül ezek a témák kerültek napirendre a testület ülésén. Mint a frakció tagjai visszatérően fogalmaztak,
kampány közgyűlést tart a főpolgármester az előválasztás közepén.
Karácsony szerint sikeres volt a fővárosi járványkezelés
A tájékoztató elején, az első napirendi pont gyanánt a főpolgármester az újságírókkal szembeni személyeskedéssel indított, miután a szokásoktól eltérően egy hátsó ajtón érkezett az ülésterembe, elkerülendő az újságírói kérdéseket. Karácsony ugyanis a saját, egyszemélyben hozott döntéseit megerősítő szavazásról szóló napirendi pont bevezetőjeként arról beszélt, hogy Budapest sokkal jobban kezelte a járványt, mint az ország más részei, példaként pedig a Pesti úti idősotthonban kitört katasztrofális fertőzéshullám elleni küzdelmet sikerült felhoznia. Ennek kapcsán a főpolgármester sértettségének adott hangot annak kapcsán, hogy a média be merészelt számolni az intézményben uralkodó állapotokról, Budapest “felelős” vezetője pedig kikérte magának, hogy egyes hangok őt is felelősnek nevezték, politikai feszültségkeltésnek nevezve az ügyet. Karácsony szerint az idősotthon esetében – ahol információink szerint sokáig orvos sem volt – szakszerűen jártak el, a fővárosi járványkezelésről pedig Karácsony szerint nemzetközi szaklapok cikkeztek, ezeket azonban nem nevezte meg.
A Karácsony döntéseinek megerősítéséről szóló vitában a kormánypártok képviselői felvetették, hogy szükségtelen megszavaztatnia döntését a közgyűléssel, mivel annak semmilyen jelentősége sincs. A főpolgármester veszélyhelyzet alatt hozott döntései ugyanis már így is jogerősek, azon az sem változtat, ha a testület nem szavazza meg a napirendi pontot. Láng Zsolt szerint a javaslattal csak hárítani akarja a felelősséget, ha esetleg egy döntésről kiderül, hogy az hibás.
Egy kampány közgyűlésen egy félállású kampány-főpolgármester beszédét hallhattuk
– fogalmazott Kovács Péter XVI. kerületi polgármester, kifejtve: Karácsony nem gondolhatja, hogy alkalmas az ország irányítására, ha a kerületi polgármesterek legegyszerűbb kéréseiben sem képes együttműködni. Mint fogalmazott, a szép szavak nem lesznek elegendőek:
Karácsony azt már megmutatta, hogy duma az van, de most már dolgozni is kellene.
Az előválasztási kampányát tolta meg Karácsony a közgyűlésen
Az atlétikai vb vétója is terítékre került a közgyűlésen, amelynek kapcsán a főpolgármester bemutatta, miért is nevezték kampány közgyűlésnek az ülést a Fidesz–KDNP frakció tagjai. Karácsony ugyanis a napirenddel kapcsolatos vita nyitányaként elmondta szokásos kampányszövegét, kifejtve: ő szeretné, ha lenne atlétikai vb, de csak akkor, ha Diákváros is lesz. Ugyanakkor ennek kapcsán kérdés, hogy miért éppen az előválasztás során merült fel a vétó ötlete, hiszen a vita már hónapok óta húzódik, a kormány pedig nem változtatott azon álláspontján, hogy megvalósítja a Diákváros projektet (is). Ennek tükrében erősen gyanús, hogy a főpolgármester csak csökkenő népszerűségét szeretné némileg feltornászni a téma felszínen tartásával.
Horváth Csaba “hazaárulásról” szakértett a Fudan-ügy kapcsán, azzal példálózva, hogy a kormánypártok ezt a kifejezést használnák, ha egy baloldali kormány külföldi érdekeket szem előtt tartva játszaná ki a közvagyont. Horváth Csaba tehát ezek szerint saját pártja korábbi kormányzásáról nem sok emlékkel rendelkezik, hiszen éppen ennek a forgatókönyvnek mentén zajlott a Balaton parti sávjának magáncégeknek való kiárusítása. Ez pedig nehezen egyenlősíthető egy oktatáspolitikai beruházással, amit a Fudan egyetem projektje jelent.
Láng Zsolt a vita során kifejtette: sok szerződést felrúghat még a főváros, de az atlétikai vb kapcsán nincs relevanciája a baloldal ágálásának. Hozzátette: a megállapodás része volt számos fejlesztés is, amelyek ellenzéki vezetésű önkormányzatokat (is) érintettek. Ezek ellen is szavaz a baloldal a frakcióvezető szerint, ha az atlétikai vb ellen szavaz. Ennek ellenére Budapest vezetése nem kíván a 2023-as atlétikai világbajnokság házigazdája lenni: erről döntött a Fővárosi Közgyűlés 18 igen és 13 nem szavazat mellett. Karácsony Gergely főpolgármester javaslatát a Momentum-frakció módosításaival fogadták el.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS