Hatvanhat ezer forintjába került a Bajnai Gordon pártja, az Együtt háttérszervezetét biztosító Haza és Haladás alapítvány tagjaként, Tordai Csabának a jogi túlérzékenység, mivel a bíróság előtt azt sem tudta megindokolni tulajdonképpen milyen sérelem is érte személyiségi jogait egy, a PestiSrácok.hu-n megjelent cikkel kapcsolatban. Azt írtuk ugyanis, hogy az Átlátszó.hu-ban is tulajdonrésszel bíró, gördeszkás szerelésben a bíróság előtt megjelenő jogász Bajnai Gordon egykori MSZP-s miniszterelnök pártalapító társa az Együttben. Nem értettük mi a baja Tordainak régi harcostársával, Bajnaival, akit úgy tűnik manapság letagad, pedig még a korabeli tudósításokban is szerepel a Tordai neve, mint a baloldali összefogás Apró Antala. Persze sejtjük miről van szó….
Az ember, aki ott sem volt
Emlékezetes, egy portálunkon megjelent cikkben – egy mondat erejéig – utaltunk arra, hogy Tordai Csaba politikai tevékenysége elválaszthatatlan Bajnai Gordon egykori miniszterelnök tevékenységétől, és tevékeny részt vállalt a baloldali politikai összefogás létrehozásában. Tordai Csaba nemcsak a Miniszterelnöki Hivatal államtitkáraként vállalt szerepet a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormányban, később a Bajnai Gordon által alapított Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány kuratóriumi tagjaként, de az erősen politikai színezetű Haza és Haladás Egyesület képviselőjeként is feltűnt a Magyar Szocialista Párt által kezdeményezett 2013. január 2-ai megbeszélésen, amelynek konkrét célja a közös baloldali összefogás volt. Az eseményen Tordai Csaba képviselőként volt jelent, mi több, az eseményről készült fényképen is szerepel.
Portálunk írása szerint Bajnai Gordon és Tordai Csaba tevékenysége elválaszthatatlanul összefonódott, ez esetben az erre az állításra utaló mondatunk fényében közömbös részlet, hogy Tordai az egyesület képviseletében járt el egy esetleges ellenzéki egyeztetésen, vagy az alapítvány kuratóriumi tagja, vagy a párt alapításában pro forma részt vett vagy sem, hiszen az ő személyes megítélését a társadalomban nyilvánvalóan ez nem befolyásolhatja. Mellesleg Tordai sem tagadhatja tevékeny részvállalását. Miközben Tordai a bíróságon hangsúlyozta, hogy nem volt konkrétan pártalapító, azt ugyanakkor a bíróság előtt is elismerte, hogy személyiségi jogai nem sérültek és cikkünk állítást nem tekinti sértőnek. Sőt még a cikkhez fűzött kommentárokban sem fedezett fel a személyére való negatív utalást sem. Tordai felperesként hangsúlyozta, nem bizonyítható, hogy pártalapítási szándékkal gyűltek volna össze, hiszen a választási szövetség időben később alakult. Ugyanakkor az MTI-ben is leközölt közleményükben a pártalapítási szándék már megjelent.
Az Átlátszós/Bajnais Tordai Csaba összességében vélhetően azért rágott be portálunkra, mert a PestiSrácok.hu-t is kiadó cég által üzemeltetett blogtér egyik oldalán az egyik szerző kitúrta, hogy a jogász üzleti tevékenysége valamilyen úton-módon köthető a Gyurcsány-féle Apró-családhoz. Mivel ezekért a tartalmakért maga a szerző felel, nem tudjuk, hogy az igazat írt-e le, ettől függetlenül, a cégadatbázisban érdekes adatokra lelhetünk, ha az atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft. tulajdonosi szerkezetében egy kicsit elmerül az egyszerű érdeklődő. A blog szerint az egykori szocialista államtitkár, Tordai Csabán kívül kézen-közön még Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere is feltűnik... De persze az, hogy egy oknyomozó portált üzemeltető cég tulajdonosai között volt politikusok is föltűnnek, nem veri ki a biztosítékot a progresszív baloldalon. Valószínűleg azért, mert ez egy progresszív tulajdonosi szerkezet.
Tordai részt vett a politikai mozgalomban
Tordai egyébként konkrétan azt sérelmezte a PestiSrácok.hu ellen indított perben, hogy úgy fogalmaztunk, pártalapító-társa volt Bajnai Gordonnak, azt azonban nem tudta cáfolni a bíróság előtt, hogy ne vett volna részt Bajnai politikai mozgalmának megalakításában, és azt sem, hogy állításunk miatt bármilyen joga sérült volna. A szerkesztőségünket képviselő ügyvéd, ifjabb Balsai István szerint a bíróság azt hangsúlyozta, hogy egy sajtóperben vizsgálni kell, hátrányosan befolyásolták –e a felperes Tordai társadalmi megítélését a portálunk cikkében megfogalmazott állítások. A bíró megállapította, hogy Tordai előéletére – azaz Bajnai Gordonnal való szoros politikai kapcsolatára – való tekintettel állításaink nem érték hátrányosan Tordai Csaba megítélését, valamint a közvélemény számára egyébként közömbös állításaink ténylegessége, összefüggéseiben bizonyítást nyertek. A portálunk által idézett, az MTI-ben is megjelent cikk tanúsága szerint az MSZP egy új ellenzéki formáció létrehozása érdekében hívta össze a találkozót, azaz hiába jegyezték be később a pártot, a pártalapítás szándéka a szervezőkben már korábban kifejeződött. Tordai pedig az alapítvány és az egyesület képviseletében részt vett a politikai mozgalom létrehozásában.
Fizetett, mert nem is sérültek a jogai
Balsai István hangsúlyozta, Tordai Csaba az egyértelmű bírói kérdésre sem tudta megindokolni, milyen joga is sérült, ugyanakkor állításain keresztül elismerte, hogy részese volt az ellenzéki mozgalom megalapításának. Emiatt a bírói döntés alig negyven perc alatt meg is született, melynek értelmében Tordai Csabának 30 ezer forint perköltséget kell megfizetnie portálunknak, valamint 36 ezer forint illetéket az államnak. Összességében tehát Tordainak 66 ezer forintjába került a saját politikai tevékenységére való ráismerés.
Címlapfotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS