
Amint arról délután már portálunkon beszámoltunk, kétnapos, megfeszített keresés után sem sikerült megtalálni a Mount Everesten eltűnt honfitársunkat, Suhajda Szilárdot. A keresés befejezése sajnos egyet jelent azzal, hogy a kiváló magyar hegymászó életét veszítette, és minden valószínűség szerint az idők végezetéig az Everesten alussza majd örök álmát.
A békéscsabai származású, de Esztergom városához is erősen kötődő angoltanár, Suhajda Szilárd hátizsákos túrázóként kezdte életének „hegymászó-szakaszát”, majd eljutott a Kárpátokba, valamint az esztergomi túrázókkal Erdélybe és az Alpokba is. Európa legmagasabb pontja, a 4807 méteres Mont Blanc megmászása után végérvényesen beleszeretett ebbe a világba. 2014-ben Varga Csaba nagyváradi hegymászóval felmásztak a világ tizenkettedik legmagasabb csúcsára, a Broad Peakre (8051 méter) oxigénpalack használata nélkül.
Többször is együtt mászott Klein Dáviddal, aki szintén több nyolcezrest meghódított már. 2019-ben első magyarként, kísérő és oxigén nélkül mászta meg a világ egyik legnehezebb hegyének tartott K2-t, 2022 januárjában pedig bejelentette, hogy innentől kezdve a Földön található öt legmagasabb hegyre fog koncentrálni (Big Five), méghozzá továbbra is „tisztán”, azaz oxigénpalack és egyéb segítség igénybevétele nélkül. A sorozat következő állomásán, 2022 májusában, sikerrel hódította meg ugyancsak egyedül, kísérő és oxigénpalack használata nélkül a Lhoce-t, ami után az idei évre a Csomolungma (Mount Everest) volt a kitűzött cél.
A magyar hegymászó Kyocera Everest Expedíció 2023 képviseletében március 23-án utazott el Nepálba, annak érdekében, hogy megfelelő ideje legyen a rendkívüli teljesítményhez elengedhetetlenül szükséges akklimatizációra. Nem csupán az ott tartózkodással készült a csúcshódításra, de három, úgynevezett akklimatizációs kört is teljesített a hegyen. Ennek harmadik szakaszában már eljutott 7900 méter magasságba (a Csomolungma Genfi-sarkantyú elnevezésű pontja ezen a magasságon van), s mivel szervezete jól bírta ezeket a mászásokat, folytathatta az expedíciót.
Az akklimatizációs időszak letelte után ki kell várni az úgynevezett időjárási ablakot, vagyis azt az időszakot, amikor az időjárási előrejelzések szerint napos és viszonylag kevésbé szeles időjárás köszönt be a csúcson. Ködben, vagy a gyakran előforduló viharos szélben ugyanis életveszélyes lenne próbálkozni a mászással. Miután a harmadik akklimatizációs kör utáni néhány napos pihenést követően kedvezőnek látszott az időjárás is, éppen két hónappal a Nepálba történő megérkezése után, május 23-án nekiindult a Mount Everest csúcsának.

Fotó: Suhajda Szilárd hivatalos Facebook-oldala
Május 24-én, csúcstámadás közben megszakadt vele a rádiókapcsolat, GPS-jeladója pedig 8795 méterről küldte az utolsó jelet. A háttércsapat a május 25-i esti órákban – miután információt kaptak arról, hogy a hegymászó 8780 méter magasan, az úgynevezett Hillary-lépcső aljában fekszik eszméletlenül, fagyási sérülésekkel és a magashegyi agyödémára utaló jelekkel – megállapodott az expedíciót biztosító nepáli ügynökséggel abban, hogy másnap (május 26-án) reggel megkísérelnek helikopterrel feljutni olyan magasságba, ahonnan láthatják Szilárdot, ezzel egyidőben pedig serpákat indítanak a hegymászóért, akik a remény szerint még aznap, a késői órákban fel is érhetnek hozzá. Örökkévalóságnak tűnő várakozási idő után sajnos tragikus hírrel jelentkeztek Nepálból: a serpák sem felfelé, sem pedig lefelé nem látták Szilárdot, pedig felmentek az Everest csúcsáig és onnan vissza a négyes táborba. Ez egyben azt is jelenti, hogy feladták a keresést, s mivel a magyar hegymászó az eltelt időben maga sem tért vissza a 7900 méteren lévő négyes táborba, sajnos egyértelművé vált, hogy életét veszítette.
Suhajda Szilárd teljesítménye a szörnyű tragédia ellenére is rendkívüli lett. Nem csupán azért, mert a földkerekség legmagasabb csúcsának meghódítását tűzte ki céljául, hanem azért is, mert mindezt oxigénpalack és teherhordó serpák segítsége nélkül tervezte megvalósítani. Márpedig a Mount Everest teljesítőinek alig két százaléka mássza meg úgynevezett „tiszta mászással” a csúcsot. Suhajda Szilárd tehát minden tekintetben sporttörténelmi tettet hajtott végre azzal, hogy – az utolsó GPS-jel alapján – 8795 méteres magasságig jutott a világ legmagasabb csúcsán. Eleddig magyar ember, palack nélkül még sosem jutott el ilyen magasra.
Suhajda Szilárd 2021 decemberében vendége volt a Pesti TV szerkesztőségének, Kollégánk Perutek János meghívására nem csupán interjút adott, de bemutatta felszereléseit, és elmesélte, hogy mi a hegymászás filozófiája, milyen lelki háttere van a mászásnak. A bekövetkező tragédia fényében még inkább különös értelmet nyer Perutek János nagyszerű beszélgetése [amit itt tekinthetnek meg], amiből kiderül, hogy ezt a kiváló sportembert mi mozgatta, milyen célokkal indult neki egy-egy expedíciójának, milyen sajátosságai vannak egy magashegyi mászásnak és miért volt fontos számára, hogy oxigénpalack nélkül másszon?
Suhajda Szilárd az idei Everest-expedíció kapcsán exkluzív interjút adott a Bizalmi Kör című blognak. Ebből idézünk befejezésül, azért, mert számunkra, átlagemberek számára joggal merül fel a kérdés, hogy egy kisgyermekes apuka miért vállalkozik egy ilyen útra? Szilárd mindennél kifejezőbben válaszolta meg a hegymászás lényegét, illetve azt, hogy mi az, amit maga előtt lát egy hegymászó, amikor nekiindul egy expedíciónak? Olvasva Szilárd szavait, bizonyos tekintetben választ kapunk arra az átlagemberi hitetlenkedésre, hogy „családos emberként miért indult neki az Everestnek?”. Szilárd saját – és tulajdonképpen valamennyi hegymászó – ars poeticáját fogalmazta meg ezzel kapcsolatos gondolataiban:
„A hegymászás számomra az önmegvalósítás csodálatos lehetősége. Egy élhetetlen világba lépsz be, ahol éppúgy lelsz mennyei szépségre, mint pokoli sötét erőkre és sziklakemény, fagytól zord, üres sötétségre. Egyszerre vesz körül a Minden és a Semmi. A Teljesség és az Üresség. És mindazon csoda, ami a szemed elé tárul, minden nehéz lélegzet, minden újabb lépés közelebb visz saját magad teljesebb megismeréséhez. Nem csak az ismeretlent és a világ felfedezését jelenti odafent lenni: önmagad megismerését is. Az ember elveszik és magára talál: a test és lélek új állapotait ismered meg. Újjáértelmeződik múlt, jelen és jövő. Újjászületsz.”
Suhajda Szilárd megvalósította álmát, eljutott az Everestre, és oxigénpalack, valamint serpák segítsége nélkül olyan magasságokba jutott, mint korábban még egyetlen magyar sem. Az Égieket, a Mindent és a Teljességet kereste. Megtalálta, és mostantól odafentről, a földi világ legtetejéről, a Föld és az Ég határáról tekinthet le ránk – immáron újjászületve…
Vezető kép: Suhajda Szilárd hivatalos Facebook-oldala
Mekkelek
2023-06-05 at 15:17
Gijutsushi2023-06-04 at 14:40
Reinhold Messner a Marson is járt ’62-ben. Ő mondta.
…igaz, oda vitt magával kaját is.
Gijutsushi
2023-06-04 at 14:40
Nehezen érthető, hogy Reinhold Messner után is van egyáltalán hegymászás… Messner mind a 14 db 8 ezer m feletti csúcsot már 40-50 évvel ezelőtt megmászta serpák és oxigén nélkül. Ez olyan egyedülálló, megismételhetetlen teljesítmény, mintha, mondjuk, valaki 7 másodperc alatt futná a 100 m -t, vagy 500 kg-ot lökne súlyemelésben. (ja, és “levezetés gyanánt” sítalpon átkelt keresztben az Antarktiszon a Déli Sarkot útba ejtve, kutya és motoros szán nélkül…)
Nem értem, hogy ezek után miért erőlködnek, kockáztatják az életüket emberek! Sikerélményt jelent sokadiknak lenni egy versenyen? A 7 másodperc helyett 12 alatt futni a 100 m-t?
Szabi
2023-06-03 at 15:41
Tündédombi fények elnevezésű youtubernek van egy jó videója fent a yt-on Suhajda Szilardrol, érdemes meghallgatni.
Bubu
2023-06-02 at 18:32
Amarna
2023-06-02 at 18:09
Na, ez egy szintén fontos kérdés! Mindenkinek magának kell megválaszolnia.
Amarna
2023-06-02 at 18:09
Már csak egy a kérdésem.
megértve hogy drágább ha van egy serpat aki
végig kísér segít ha baj van
DE
Hosszú sorban menetelnek felfelé az emberek hullákkal keretezett úton????
Micsoda morál…ha elesik egy..ÉS NEM TÖRŐDNEK VELE ????
ÁTLÉPIK??????
ELKÉPESZTŐ !!!
ÉS EZEKET SPOTOLÓKNAK NEVEZIK????
Bubu
2023-06-02 at 13:14
Azokhoz tartozom én is, akik alig értik a hegymászók világát és cselekedeteik miértjét. Igy veszítettem el én is egy barátomat Berán Jánost, aki a Magastátrában zuhant le 1979-ben. Sokat beszélgettünk eggyütt a hegymászásról, de megérteni külsök számára nehéz, hogy mi hajtja öket. Tiszteltem nagyon a természet miatti szeretetéért és a hegyek utáni rajongásáért. Ahogy ö mondta, soha nem reszkíroz, a biztonság nagyon fontos. Mindíg társat keresett a mászáshoz. Néha napokig ültes várt egy hegy tövében, mászótársat keresve, vagy eleve társal indult. Suhajda Szilárd egy volt követöi közül. Tiszteletem és megértésem minden hegymászó iránt.
Nyugodjék békében!
Csütörtökön halt meg a német Luis Stitzinger a Kangchendzüngán 8586 m magasan. Nagyon ismert alpina hegymászó, túravezetö sítúravezetö volt. Tapasztalt rutinos hegymászó, mégis itt érte öt a halál. Szintén oxigén palack nélkül volt fent. Holttestét lehozták.
A sherpák között a Kangchendzünga a leg veszélyesebb csúcs a Himalájában. Logisztikai és megközelítési nehézségek miatt nehéz scherpákat találni ezekre az utakra.
jobbra tarts
2023-06-02 at 07:55
Az ember tengerszinten, illetve annak közelében újként születik, és elveszik a hegyen.
'sannyi
2023-06-01 at 11:31
Drága nagyapám mondta volt.. “édes fijam a bátorság, meg a hülyeség az két különböző dolog”
Carolus
2023-05-31 at 11:38
Neandermüller Péterrel egyetértve, rendkívüli sportember, rendkívüli ember volt Suhajda Szilárd. Nyugodjék békében!
Veletek és Greg, igazatok van, de ő éppen a tiszta mászást, az oxigénpalack, serpák stb. nélküli, valódi sportteljesítményt tartotta szem előtt, és eddigi eredményeiből kiindulva minden esélye meg is volt arra, hogy ezt elérje. Bárcsak megadatott volna neki! Az egyetlen, de végzetes hiba viszont valóban az lehetett, hogy egyedül ment. (Nem vagyok hegymászó, csak egy kéktúrázó a sok közül. Egy svájci barátom meg akart mutatni egy 4000m feletti hegyet. Fent a gerincen egyszer csak annyit mondott: vigyél le! Azonnal letámogattam, és később szégyenkezve ismerte be, hogy teljesen bezavarodott a tudata és levegőt sem kapott, pedig többször járt már ott, és soha nem volt semmi gond. Lehet, hogy Suhajda Szilárddal is ez történt.) Nagyon-nagyon sajnálom!
Akkor is Suhajda Szilárd az, aki magyarként a legmagasabbra jutott oxigénpalack és serpák nélkül, tisztán, becsületesen, amolyan igazi úriember módjára, ahogyan élt. Bárcsak visszatért volna, hogy elmesélhesse nekünk a nagy kalandját! Nyugodjék békében!
Veletek
2023-05-31 at 00:59
Odáig már eljutottam , hogy vannak emberek akiknek fontosak a hegyek kihívásaival szembesülni és az fizikai, mentális képességük végső határait feszegetni a próbatételeik során. Azt viszont nem értem, hogy ezt miért kell ezt egyedül megtenni, egy ilyen veszélyes magasságban ? Miért nem volt vele egy oxigénpalackos kisérő, aki segíthetett volna ? Legközelebb meg cseréltek volna, így mindkét sportoló teljesítette volna a szintet. Tudtommal a búvárok nem merülhetnek egyedül, miért nincs ez így a hegymászóknál ? Túl sok fiatal embert veszítettünk el a hegymászás szabályainak és értékelési szempontjainak változatlansága miatt !
Greg
2023-05-30 at 23:09
Nem lenne ideje már végre befejezni ennek a szerencsétlennek a felmagasztalását?
Az emberi hülyeség tényleg határtalan.
Mekkelek
2023-05-30 at 22:24
Nagyon sajnálom, minden bizonnyal olyan erények birtokában volt ez a fiatalember, amelyekről fogalmuk sincs az őt kritizálóknak. Az oxigén nélküli mászás a halálzónában viszont olyan rizikó a hegymászónak, mintha 4 töltényt tenne valaki a hatlövetű revolverbe és úgy játszana orosz rulettett. Nyilván tisztában volt azzal is, hogy nagyobb az esélye annak, hogy meghal, mint hogy megmássza és vissza is tér. A saját magával szembeni elvárások, a közvélemény és a szponzorok elvárásai mind befolyásolhatták, hogy nem lépett vissza a csúcstámadástól, pedig a videók tanúsága szerint is addigra már nem volt jó fizikális és szellemi állapotban és az időablak is kicsúszott az ideálisnak mondhatóból. Kár, hogy nem volt, aki szakmai érvek mentén lebeszélje.
.mő.
2023-05-30 at 21:29
Suhajda NEM HŐS!!! HŐS az aki valakiÉRT v. valami nemes célÉRT kockára teszi az életét…. Suhajda egy merész hegymászó volt, aki elszámolta a lehetőségeket és ennek következtében egy árvát és egy özvegyet hagyott hátra.
Suhajda azt kapta amire a lehetséges eredmények között számíthatott is, de a családját örökre megfosztotta önmagától, csak azért mert meg akarta mászni a Mount Everest csúcsát oxigén-palack nélkül…
Minden részvétem a családja felé…
Fklara
2023-05-30 at 21:23
Nyugodjon békében, de… hagyják már abba a szerecsen mosdatást! Ez az ember azt hitte, hogy ő a megváltó, de a Jóisten azt mondta neki, hogy eddig és ne tovább! Nem kell őt felemelni, mert amit tett, az azt bizonyítja, hogy önző, egoista ember, mert nem lehet legyőzni a természetet! Kárt okoz ezzel, mert a gyereke, aki majd ha felnő, bizonyítani akar az apja hülyeségének és ő is úgy végzi. Erre mondják, hogy “egy bolond százat csinál” Emberek, ébresztő, a természetet nem lehet legyőzni!
kori
2023-05-30 at 12:08
“Gondolj merészet és nagyot, s tedd rá éltedet! ” Vörösmarthy M. Ez volt az élete, bizonyára mindent végig gondolt mielőtt elindult az utolsó szakasznak. Tiszta szép helyen ért véget élete. Nyugodjék békében.
Éva Mag
2023-05-28 at 17:07
az ember nem hagyhatja figyelmen kivül a természet legyözhetetlen törvényeit. Az az erösebb , és az ember nem lehet gyöztes fölötte – és Istent sem játszhat…-h “majd ÉN….”,
sajnálom, de ebben a küzdelemben a természet ELLEN,mindig az ember veszit..,
lehetett volna még hosszú évekig szeretett, boldog férj,apa,fiú és majd nagyapa is…- most ki vigasztalja meg az örökre elhagyott siró családot?
Nagy szomorúságot hagyott maga után. MIÉRT????
R I P
Sas
2023-05-28 at 15:25
Radikálisan opponálta az utilitarizmust.
Imre
2023-05-28 at 12:35
Egy névtelenséget kérő forrás azt mondta a dpa-nak, hogy még soha nem látott annyi mentési bevetést, mint ebben a szezonban, csak csütörtökön 25 helikopteres mentést hajtottak végre.
A hatóságok becslése szerint csütörtök estig 350-en juthattak fel a csúcsra a mostani szezonban, a kiadott mászóengedélyek száma 478.
Királytigris
2023-05-28 at 12:32
Imre2023-05-28 at 12:11!
Ingyen Jézus sírját sem őrizték….
Imre
2023-05-28 at 12:11
Szerintem a mentőcsapat akkor indult el amikor a pénz a számlájukon volt gondolom a helikopter is akkor indult el.Minden a pénzről szol.
Tudományos libsizmus
2023-05-28 at 10:42
Suhajda uram egy műsorban egyszer elmesélte, hogy az egyik 8 ezer méter feletti expedíciója során olyat hallucinált, hogy van egy spanyol társa, akivel még beszélgetett is.
Ilyen agyi állapotban ott fent ez az egész nem egyéb mint hazardírozás.
Nekem az a véleményem, hogy a mentőcsapatot, amely akkorát teljesített, hogy le a kalappal előttük, ki kéne tüntetni.
Királytigris
2023-05-28 at 10:06
Valószínűleg a mászó, oxigénpalack nélküli mászás során, 8 ezer m felett bekerülhet egy olyan állapotba, hogy nem tud már racionálisan gondolkodni, és így racionális döntést hozni, mivel az agy nem kap elég oxigént a normális működéshez, így vagy hibás döntéseket hoz, vagy egyszerűen döntésképtelenné válik.
Szilárdnak a csúcstámadás során, helyi idő szerint, 14 órakkor kellett volna meghoznia azt a döntést, hogy visszafordul. A Mount Everesten ez az időlimit a csúcs elérése vagy a halál között.
Én leginkább az itthoni csapatot hibáztatom, hogy erre egyszer sem hívták fel a figyelmét, amikor a műholdas telefonon beszéltek vele. Minden döntést rábíztak, amikor már a beszédjéből is lehetett érteni, hogy az agyműködése az oxigénhiány miatt nem teljes értékű.
Mindezek mellett Szilárd teljesítményei kimagaslóak, a tiszta, oxigénpalack nélküli mászásban a legjobbak Magyarországon. Főleg a K2 megmászása hatalmas teljesítmény, mert ezt a hegyet tartják a világon a legnehezebbnek mászási technikai szempontból és ne feledjük a 8611 m-es magassággal a világ második legmagasabb csúcsa. Tehát Szilárd elhatározása a Mount Everest megmászásával, tehát teljesen ésszerű döntés volt, mert korábbi oxigénpalack nélküli mászásai, sikerei erre predesztinálták, ehhez kétség sem fér. Hogy mi történt most a mászása során, mi miatt lassult le a mászása olyan mértékben ami a sikert eleve lehetetlenné tette, nem tudhatjuk, és valószínűleg soha nem is fogjuk megtudni. Még a sikeres sportembert is sporttevékenysége során érhetik kudarcok, de ebből tanulva, a következő nekifutásnak már nagyobb eséllyel foghat hozzá. Sajnos Szilárdnak, egy újabb kísérletre, a 14 órakkor hozott, vagy nem hozott döntése miatt, erre már nincs lehetősége.
Nyudodj békében Szilárd! Kimagasló teljesítményeiddel nevedet örökre beírtad a magyar hegymászás történetébe.
Reális
2023-05-28 at 09:29
Legenda lett belőled. Valószínűleg. Ahogy azokból is, akik ezeket a legendáknak a fenekét mentik és védik… Ugyan már. Miből gondolod, hogy az az ember, aki a hétköznapi életet éli, az nem teljes élet? Általában mi senkik, nem àldozunk fel másokat a mi önmegvalósító céljainkért. Főképp nem a gyerekünk életét és biztonságàt. A legenda félt a felelősségtől, amivel az unalmas, nem teljes élet jár. Sajnálom azt az embert, akit a világra hozott, és kegyetlenül megnehítették anyuval az életét. Teljes élet, mi? Valószínűleg ő is ezt fogja érezni. Az értelmetlen döntés az egoból fakadt, azért ment tovább, miután tudatosulhatott benne, hogy nem fog sikerülni, hogy legalább megérje: ő legyen az első magyar. Ha valóban teljes életet él, akkor visszafordul időben, vagy a kedves hàttércsapata visszafordítja. Valóban kivàló sportteljesítmény, ez vitathatatlan. A többi viszont csak ego maszlag, és a teljes élet mesével pedig hitegessétek magatokat ti hegymàszók, hátha egyszer valóban dicsőségként fogja értékelni a társadalom, hogy a halálba sétálok önmegvalósítàs közben, tönkretéve a gyermekeitek életét. Szólok: a nem teljes életet élők senkik ezt sohasem fogjàk így értékelni. Ezzel együtt rettenetesen sajnálom ezt az embert, hogy a fanatizmushoz vezető úton (annyira azért nem volt fanatikus, mint ahogy belemagyaràztàk, az a végtelenül önző, Kiss Pétert a halàlba vivő Erőss Zsolt volt) senki sem volt, aki figyelmeztette volna, hogy állj, tedd rendbe a lelked és az egod, mert nincs jogod más életét már tönkretenni, ha azt te magad hívtad a világra. Én már csak ilyen kegyetlenül reàlis vagyok, sajnàlom…
na4
2023-05-28 at 09:21
@Greg: pontosan.
Carolus
2023-05-28 at 09:09
Nyugodjek bekeben! Kivanok sok erot es az Urban valo megnyugvast a csaladjanak, szeretteinek!
Szamomra az nem hos, aki oxigennel, serpakkal tamogatva er fel a csucsra. Suhajda Szilard viszont hos volt, osxinte, becsuletes, aki mindig tisztan maszott, es valoszinuleg igy elte az eletet is. Nagyon szurkoltam a sikereert, aztan imadkoztam a csodaert… (talan ha nincs a kozossegi mediaban a nagy felhajtas, egyszerubb lett volna merlegelnie, bar lehet, hogy egyszeruen csak az elemek olyan konstellacioja jott ossze, hogy nem lehetett volna mit tenni, meg 200 m magasan sem)
Hatalmas veszteseg! Hegyet nem maszom, megis igazi peldakep erobol, kitartasbol, nemes emberi kuzdesbol. Szamomra Suhajda Szilard az igazi magyar hegymaszo. Isten nyugosztalja!
Tommy
2023-05-28 at 09:03
Nem kellene feszegetni az értelmetlen dolgokat….az embernek vannak korlátai, ezt tudomásul kellene venni. Egyébként, sajnálom.
Vidéki
2023-05-28 at 08:58
Kicsit áttételesen.
…..a leg..leg..legnagyobbat, a lehetetlent. A Titanikkal is ez történt.
Imre
2023-05-28 at 08:52
Szerintem az egész a pénzről szól,akinek van az feltolják a csúcsra a serpák.Ha otvolt a lépcsönél mértnem engedték fel? Előszőr a fizető kuncsaftok mennek.Aznap hányan mentek fel a lépcsőn?
Vidéki
2023-05-28 at 08:50
A hegymászók kicsit őrültek, fanatikusok…..
R. Messner, aki a hetvenes évek második felében oxigén nélkül feljutott az Everestre elsőként, Bécsben felpofozta a házmesterét, mert nem működött a lift a házban:::::))))
Netta
2023-05-28 at 08:35
Az oxigén az élet feltétele.
Meg lehet ezt ideologizálni, persze, de ha a premissza hamis, a következmény 90% tragikus.
Az én szememben egy “halhatatlanságra vágyó” ember felelőtlen, önző rituális öngyilkossága.
A gyerekének nem az apja emléke, nem az apja hírneve kell, hanem A SAJÁT SZÜLŐ APJA, AKI A SZERETETÉVEL KÖRBEVESZI, NEVELI, TANÍTJA.
Bàstya elvtàrs
2023-05-28 at 07:34
Mi “àtlagemberek” soha sem fogjuk ezeket az embereket megérteni.
De. Ami szàmomra érthetetlen, az az, hogy több szakértö, serpa szerint, az idei év az egyik leghidegebb szezon, amit valaha tapasztaltak. Ehhez jàrult még egy a megszokottnàl joval hidegebb szél is.
Ràadàsul ugy néz ki, hogy idén egy egyre erösödö un. El Nino van kialakuloban, aminek globàlis kihatàsai vannak. (A Himalàjàban elsösorban a monszunt befolyàsolja).
Mindenesetre, ilyen feltételek mellett egy palack nélküli màszàsnak szinte semmi esélye sem volt. Ezt egy olyan tapasztalt, Profi hegymàszonak fel kellett volna ismerni, és az egészet az öszi idöszakra tolni, vagy elhalasztani jövöre.
De hàt nem ö az elsö (és valoszinüleg nem is az utolso) aki a hegy csàbitàsànak nem tudott ellenàllni.
Isten nyugosztalja. Öszinte részvétem a csalàdnak.
László54
2023-05-28 at 07:06
Sajnálatos ami bekövetkezett,de egy családos embernek megfontoltabb döntéseket kellene hozni és nem csak az életveszélyes kihívások hajszolása legyen a célja!! A bekövetkezett tragédia miatt családok mentek tönkre,megérte?!
Lacus
2023-05-28 at 05:54
Lemaradt a mondat végéről: Az élet fontosabb a legszebb álomnál is főleg ha van egy szerető család aki hazavárja!
Lacus
2023-05-28 at 05:46
Tudja fene önmegvalósítás ide vagy oda, de a szép álmok akkor érnek valamit ha fel is ébredünk utána. Hajszolta a veszélyt mert nem volt neki elég az amit eddig elért? Ugyan kinek és mit akart bizonyítani azzal, hogy túl lehet élni az ember számára élhetetlen közeget. Ha túlélte volna megy a másikra oxigén palack nélkül. A mentőernyőt sem azért hordják mert használni szeretnék, hanem ha kell életet mentsen. Világos, ott minden cipelt grammnak óriási súlya van, de az élet fontosabb a legszebb álomnál is főleg ha van egy szerető család!
B'Anna
2023-05-28 at 04:05
“…kisfiam, apukád megismerte magát. Te sajnos már nem fogod.” Csodálatos teljesítmény. Nyugodjék békében.
Sas
2023-05-28 at 02:01
apro..ott nem lehet ájult embert–hosszas előkészítés nélkül menteni-mert kb.2 kilométeres mélység van-mindkét oldalon-és egészen pici “ösvény”.De nézegessél fotókat-R Messner, Elia Saikaly, stb.(egyébként aki olyan, mint “UFO” R Messner-annál a mászás szinte érthető-)
moliere
2023-05-28 at 01:14
Tudja fene… (talán le kéne zárni a kommentfalat, mindegy, hogy egyetértek-e a pocskondiázókkal, bírálókkal, vagy agyondicsérőkkel)
Mi is beszélgettünk Róla, sajnáljuk, nem értjük, más meg megérti. Ez van.
Engem a Himalája azért vonz, hogy egyszer felnézhessek rá. Nem le. Azt szeretném átélni, hogy majdnem fölfelé nézek, és hegyeket látok. Bizonyára “beszarnék” ettől. De rájuk mászni, azt már nem. Persze én nagyjából a háromezernél halnék bele.
Egyébként sem nagyon értem, mert már néhányszor jártam magasabban ennél. (Az sem túl természetes járás-kelés…)
bl
2023-05-28 at 01:12
Valamikor az első túrázóra a Tátrában azt mondták, hogy bolond. Bolond hiszen ha kimegy a bokája nem megy fel érte a mentőhelikopter. Akkoriban csak céllal mentek ki a mezőkre is, az öncélú sétálókat kinevették. Erre az esetre se figyelt volna fel szinte senki, ha nem hal meg. A bolond modernitás egyre inkább a halállal fizet azért, hogy felfigyeljenek rá. Nem éri meg. Nem érdemes. Nem. Nem, nem és nem.
apro_marosan_petergabor
2023-05-28 at 00:46
Részvétem a családnak,s nagyon sajnálom, de:
Ez a sport ebben a formában egyszerüen embertelen s nem etikus. És értelmetlen is. A Sportértéke számomra erősen megkérdőjelezhető a mellékzöngék miatt:
Suhajdát látta egy felfelé igyekvő csoport 8700-on- pár serpa (nepáli teerhordó) egy kínai nővel – nagyon rossz állapotban, “így” segíteni nem tudtak rajta…
De mikor visszatérték elmesélték, hogy látták, s szóltak a mentő csapatnak…
… micsoda aberrált sport és erkölcsök ezek, ahol a FELFELÉ/lefelé haladó csoport nem áll meg a súlyos állapotban lévő másik hegymászó mellett?
….mert, ugye a kínai nő nem erre bérelte fel őket…
…és ez egy tipikus viselkedés ebben a műfajban (Mount everest mászás)… egymás után, szakmányban mennek fel a csoportok (iparszerüen a Csomolungmára), de mindegyik magával törődik, mert ez a dolguk őket, nem arra fizetik, hogy a másikojn segítsenek… felfelé mennek
…eldobálnak maguk körül mindent, a felvezető utakat hulladék szegélyezi, s mindenütt s temetetlen holttestek, de CÉL a csúcs
…Nepálnak ez így a jó, mert ebből él, serpái erre vannak kondícionálva
…egy felesleges öncélú, önámítás, hiszen már több százan voltak fenn a csúcson, különféle módokon, inkább ér el eredményt az, akinek több pénze van, s jonbban fel tud készülni, jobb a felszerelése, több a serpája (teherhordó)
Tehát ilyen értelemben nem tudom tisztelni ezeket az embereket, mert saját magukat hajszolják a halálba – értelmetlenül
Családjuk mindezeket tudja – így ez egy zárt, öncélú klikk – nem szorulnak országos részvétre.
Legenda lett belőled.
2023-05-27 at 23:46
“Egyszerre vesz körül a Minden és a Semmi. A Teljesség és az Üresség.
Az ember elveszik és magára talál: a test és lélek új állapotait ismered meg. Újjáértelmeződik múlt, jelen és jövő. Újjászületsz.”
Na már csak ez a gondolatmenet okán is Legenda.
Basszus! Micsoda felemelő halál, ott halsz meg ami mindent jelentette számodra, tényleg a minden és semmi.
“Az ember nem gondol se a halálra se a semmire.”
Minden nap ott van a halál, 5-6 éves korom óta még nem volt olyan nap, hogy ne jutott volna eszembe (bárcsak lett volna vagy lenne).
Vonzod kívánod a halált amikor már minden értelmetlenné válik amikor nem látsz más kiutat, majd új életet nyersz, új célokat, életfeladatot és akkor már félsz a haláltól, hogy nem tudod befejezni amit elkezdtél, és mi lesz a munkáddal amit hátrahagysz amiért végig küzdöttél. Szétdobálják az értékeidet a kedves rokonságod,ha szerencsés vagy egy “kukába” végzed a sírodat két hét múlva le se szrnák.
Suhajda Szilárd élt és legenda lett. Mi meg több tízmillió vagy milliárd csürhe csak vegetálunk és várjuk a halálunkat, hagyjuk elmúlni az életünket, úgy, hogy valójában nem is éltünk, mert a hat kölyök, a nagy lakás a béjenvé a qrvák minden csak nem élet, pótcselekvés.
Theo
2023-05-27 at 22:50
Nagyon sajnálom a családját.
Őt nemigen értem. Tudom hogy a felfedezésekhez sokszor kirívó emberi teljesítmények kellettek, de miért kell oxigén palack és segítő nélkül mászni egy olyan hegyre, ami már jól ismert és különben is a magyaroktól igen távol esik. A helyiektől még jobban elfogadnam a kiserletezgetest, hisz ők minden nap nézegetik azt a hegyet, járnak rajta és ezért egyébként is szivosabb a szervezetük.
Greg
2023-05-27 at 22:23
Így kell a végtelen hülyeségből hőstettet csinálni. És van aki beveszi.
dinomdánom
2023-05-27 at 22:15
Cseszd meg, a lélek és test határait 12 óra munkával is eléred és még hasznos is vagy a családod, közösséged, nemzeted számára.
Cuki
2023-05-27 at 21:40
iszom a lelki üdvéért egy békéscsabai szilvát és mondok egy imát a lelki üdvéért…
Vegyünk mély levegőt...
2023-05-27 at 21:36
Nagy sportember volt. Hős lett. Azonban vigyáznék a dícsérgetéssel, mert 7-8000 méteres magasságban mozogni oxigén nélkül őrültség. Nem ajánlanám senkinek sem, hogy ilyen célokat tűzzön ki maga elé, hogy amikor a hipoxiától erősen korlátozott az ítélőképessége, és az agyműködése már csak töredéke a normálisnak, de még mindig mászik, amíg bele nem hal. Hát ez nem olyan, mint amikor valaki lefut egy maratont.
angelblind652
2023-05-27 at 21:21
Csillag lett belőle…
Béla
2023-05-27 at 21:18
Szegény gyerek, életében sem nagyon látta az apját, most meg már nem is fogja.
Neandermüller Péter
2023-05-27 at 20:59
Nagyon sajnálom, rendkívüli sportember volt!
Nyugodjon békében!