A napirend előtti felszólalásokkal kezdődött a mai parlamenti ülés. Rögtön az elején megtudhattuk, hogy Tordai Bence nem akarja, hogy most lemondjon Orbán Viktor, de Kásler Miklós lemondásának azért örülne. Az erős kezdés után szó lesz ma még a többi között az oltási tervről, a multicégek adóztatásáról és az újabb veszprémi beruházásokról is. Az azonnali kérdések órájában pedig újra élvezhetjük többek között Jakab Péter, Szabó Tímea és Bősz Anett magasröptű gondolatait. Ezt követően pedig az Európai Uniós költségvetés forrásainak felhasználásáról vitáznak a képviselők. Kövesse velünk élőben!
Tordai nem akarja, hogy lemondjon a miniszterelnök, de azért mondjon le
Tordai Bence napirend előtti felszólalásával kezdődött az ülés, amiben elmondta, hogy a mai nap is arra keltünk, hogy Magyarország élen jár a halálozások számában. Majd radikális gondolatnak nevezte azt a kijelentést, hogy a család az család. A képviselő szerint a világon a legrosszabb a járványhelyzet Magyarországon. Orbán Viktor vállalta a felelősséget és Tordai most nem érti, hogy miért bujkál a miniszterelnök, aki most jobb, ha nem mond le, mivel forró a helyzet. A vakcina önmagában nem ment meg, ahogyan a használaton kívüli lélegeztetőgépek sem – tette hozzá. A miniszterelnököt arra kérte, hogy Kásler Miklóst távolítsa el a pozíciójából.
Dömötör Csaba válaszában elmondta: 2010-hez képest 915 milliárddal többet fordít a kormány az egészségügyre. A statisztikákról elmondta, hogy nem minden ország hozza a halálozásokat összefüggésbe a koronavírussal. Tordait felszólította, hogy ne sértegesse Kásler Miklóst, aki több tíz éve dolgozik ebben a szakmában. Nem oltópontból van hiány, hanem vakcinákból és ha akarnak tenni valamit, akkor Brüsszelt kérjék meg, hogy küldje a vakcinákat. Emlékeztetett: pár hete még nyitást követeltek és ha Önökre hallgatunk most még több embert veszítettünk volna el. Dömötör szerint az ellenzéknek már a kampány jár a fejében és ezt bizonyítja az is amit mondanak.
Más gazdaságpolitika kell
Az LMP részéről Keresztes László Lóránt az EU-s pénzekről beszélt. Nehéz helyzetben vagyunk, de a forrásokról muszáj beszélni. Az Orbán-kormány szerinte rengeteg problémát tol maga előtt és nem készült fel a jövő kihívásaira. A kormány válságkezelése pedig megbukott a képviselő szerint. A Covid viszont gazdasági válságot okozott és más gazdaságpolitikára van szükség. Összeszerelő üzemmé degradálta az országot a kormány Keresztes szerint. Az ország fejlődése úgy képzelhető el, ha a leszakadó térségeket felzárkóztatjuk.
Orbán Balázs a felszólalással kapcsolatban elmondta: zajlik egy vita a világban, hogy merre tart a világrend. Önök hátat fordítanának a keleti országoknak, ez egy geopolitikai vita. Kína ellen politikai értelemben uszítani felháborító. Emlékeztetett: azért állunk jól az oltások tekintetében, mert Kínával tudtunk tárgyalni. A gazdaságról pedig elmondta: Magyarország a 14.helyen áll az EU-ban. Négy-öt százalékos gazdasági növekedésre lehet számítani. Az egyik legnagyobb haszonélvezője lesz a következő EU-s ciklusnak Magyarország.
A DK oltásellenes, ami emberéletekbe kerül
A DK részéről Arató Gergely szólalt fel. Szerinte, amit a kormány nem rendelt meg vakcinát, azt nem is fogja megkapni. Aztán a szokásos mantrával jött, hogy nincs ki kezelje a lélegeztetőgépeket. Ha a miniszterelnök már novemberben látta, hogy mekkora baj lesz, akkor miért kellett most konzultációt indítani a nyitásról. Arató elmondta: ők nem a vírusnak szurkolnak. A kormány foglalkozzon a védekezéssel végre.
Dömötör Csaba válaszában elmondta: 16 százalék az átoltottság, az uniós átlag viszont csak 8. Másodikok vagyunk az oltási rangsorban, ennek ellenére támadja a baloldal a kormányt. Majd emlékeztetett Szaniszló Sándor, XVIII. kerületi DK-polgármester botrányára, akinek nem kellett a keleti vakcina. A DK megpróbálja aláásni az oltási programot, vakcinákat akartak betiltani, petíciót is indítottak, most pedig azzal jönnek, hogy nem oltásellenesek. Ismerjék fel, hogy amit művelnek emberéletekbe kerül. Vadai Ágnes újságírók megfélemlítésére is kitért: a baloldal nem először fenyegeti az újságírókat és erről most mindenki hallgat. Önök semmit nem változtak 2006 óta -hangsúlyozta.
Gyurcsányék nem tudtak válságot kezelni
Az MSZP-s képviselő Harangozó Tamás pedig arról beszélt, hogy gyenge a forint, ami ellentétes az emberek érdekével és gyenge államot mutat. Orbán Viktor a kis-és középvállalkozóktól azt kérte, hogy tartsanak ki. Harangozó Tamás szerint segíteni kellene őket. Arról a politikus megfeledkezett, hogy a kormány bértámogatásokkal, járulékelengedéssel segíti a kkv-kat, amíg a baloldali főváros még az iparűzési adót is követeli.
Rétvári Bence államtitkár reagált az MSZP-s politikus szavaira. A 2008-as válságot a Gyurcsány-kormány nem tudta kezelni, az embereket sarcolták meg, kórházi napidíjat, vizitdíjat vezettek be, elvették a 13. nyugdíjat stb. A baloldal jó példaként hozza fel Ausztriát és Olaszországot, ahol az átoltottság alacsonyabb és a halálozás is több. Ha hallgattunk volna a baloldalra és nyitunk, most még nagyobb bajban lennénk. Gondoljunk csak Fekete-Győr András szavaira a nyitásról, amivel Ujhelyi István is versenyzett. Azon versenyeztek, hogy ki nyitna előbb. A gazdaság segítéséről pedig elmondta: önök azok, akik nem támogatták a hitelmoratóriumot.
Lengyel-magyar barátságot ünnepeljük
Latorcai János emlékeztetett: holnap ünnepeljük a lengyel-magyar barátságot, amire a vírus miatt nem lesz olyan formában mód, ahogyan szeretnénk. Az ünnep mindig a megerősítése annak is, hogy életünk nem puszta körforgás. Ma és holnap csak a szívünk mélyén tudunk megemlékezni. A küzdelmeink elválaszthatatlanul összefonódtak – hangsúlyozta. Népeink közös egységet alkotnak, mindig számíthattunk egymásra a történelem során. Minket magyarokat és lengyeleket a jövő és a jelen legfontosabb kihívásai is összekötnek. Korunk bomlasztó jelenségei Budapesten és Varsóban egyaránt fellelhetőek.
Brüsszel a krízisekben cserbenhagyja a tagországokat
Zsigmond Barna Pál a Fidesz részéről elmondta: Brüsszel most is politikai játszmáival foglalkozik. Arról győzködtek minket, hogy adjuk át a vakcinabeszerzés jogát a bizottságnak. Ma már látjuk, hogy kudarcot vallottak. Nagy bajban lennénk, ha a kormány nem rendel keleti vakcinát. Nem stimmel valami a vakcinák szétosztásában sem az unióban. Van ország amelyik többet, van amelyik kevesebbet kap. Hol jogállamisággal vagy vakcinaútlevéllel szöszmötölnek. Amit jön nagy kihívás, Brüsszel cserbenhagyja a tagállamokat, mint ahogyan ezt tette a migráció kapcsán. Beszélt a képviselő a baloldali vakcinaellenes kampányról is. A székely szabadság napján pedig Vadai Ágnes a külhoni magyarokat szapulta. Újra magyart-magyar ellen fordítana, most épp a vakcina kapcsán. Emberek halhatnak meg Gyurcsányék kampánya miatt.
Menczer Tamás pedig azt mondta: Brüsszel mindent elrontott a vakcinabeszerzésekkel kapcsolatban. Mindent ők intéztek, ám amikor kiderült, hogy baj van, akkor azt mondják, hogy ott sem voltak. A keleti vakcinákról pedig olyan európai politikusok példáját hozta fel, akik kiállnak a keleti oltóanyagok mellett, köztük baloldali politikusok is. Ezek szerint ők is emberkísérletet hajtanak végre? -tette fel a kérdést az államtitkár. Lehet Oroszországot és Kínát szidni, de most életmentő oltóanyagokat vásárolunk tőlük. Akkor önök most kiket szolgálnak? – tette fel a költői kérdést Menczer Tamás.
Egységre lenne szükség az oltások tekintetében
Napirend utáni felszólalásokat Balczó Zoltán kezdte a Jobbik részéről. Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke káoszról számolt be, az orvosok nem nyilatkozhatnak, a háziorvosokat szinte semmivel nem támogatják. Rétvári Bence erre a felvetésre úgy reagált: az lenne a legjobb, ha mindenki az oltások mellett állna és egységes lenne ebben a kérdésben. A kormány támogatja a háziorvosokat, amelyik orvos hétvégén is olt, külön juttatást kap.
Korózs előbb kérjen bocsánatot az álmentős ügy miatt
Az MSZP képviselője, Korózs Lajos pedig azt kérdezte, hogy miért nem oltják a szociális és gyerekjóléti alapszolgáltatásban dolgozókat és az általuk ellátott embereket is. A képviselő azt mondta, hogy gondoljunk bele abba, hogyha valaki átmeneti otthonba került valamilyen oknál fogva és minden nap jár dolgozni, akkor veszélynek teszik ki a szociális szférában dolgozókat. Rétvári Bence válaszolt erre a kérdésre is és emlékeztetett, hogy Korózs Lajos még mindig nem kért bocsánatot a kamuvideós ügye miatt. Most arról beszél, hogy legyen a védekezés erősebb, de amikor a felhatalmazásról döntöttek nemmel szavazott, pedig ebben volt a hitelmoratórium és a szociális dolgozókról szóló oltás is. A politikus emlékeztette Korózst, hogy a szociális ágazatban dolgozók közül már sokan a második oltást is megkapták.
A DK a járvány elhúzására játszik
A DK-s Varga Zoltán pedig azt hangoztatta, hogy a pártja nem oltásellenes. Majd kitért arra, hogy a kormány rengeteg vakcináról mondott le, amit most például a Dánok kaptak. Rétvári Bence válaszában emlékeztette Vargát, hogy pártja be akarta tiltani a kínai vakcinát, ezért mondják rájuk, hogy oltásellenesek. A polgármestereik pedig szintén a keleti oltóanyagok ellen kampányolnak. Komáromi Zoltán, a DK szakpolitikusa, aki orvos, azt mondta, hogy nem minden oltás jobb, mint a betegség. A DK politikai okokból nem oltana, a járvány elhúzására játszanak.
Tordai Bence az óriás multicégek adóztatásával kapcsolatban elmondta, hogy azt a Fidesz nem szavazta meg. Tállai András államtitkár viszont azt mondta, hogy ez a felvetés nem fedi a valóságot. Magyarország az EU-ban is az adóelkerülés ellen harcol. A jogalappal viszont problémája van Magyarországnak és más államoknak is, mint például Írországnak és Máltának. Adóügyi kérdések körében kell erről dönteni. Az unió a jogszabályok kijátszására játszott.
A Jobbikból kiváló, azóta független képviselőként tevékenykedő Bana Tibor pedig azt kifogásolta, hogy szerinte a kormány különbséget tesz emberéletek között. Majd a szombathelyi oltópont kialakításával beszélt, amit a baloldali Nemény András kezdeményezett. A felvetésre Orbán Balázs válaszolt: sajnos vakcinából nincs elég, oltópont viszont van. Közel hatezer oltópont működik -emlékeztetett. Adminisztratív segítségre van szükség nem újabb oltópontra.
A munkahelyek védelme és újak létrehozása a cél továbbra is
Ovádi Péter arról beszélt, hogy három új beruházás valósul meg Veszprémben, ami a térségben élőknek is sok munkát ad. A magyar gazdaság még a mostani helyzetben is stabil lábakon áll. Majd a Fideszes politikus azt kérdezte, hogy hogyan segíti a kormány, hogy Magyarország továbbra is vonzó befektetési célpont legyen?
Menczer Tamás válaszolt a képviselő kérdésére, amiben kifejtette: arra törekednek továbbra is, hogy a munkahelyeket megvédjék és/vagy újakat hozzanak létre. Erre számíthatnak a veszprémiek is a jövőben.
Azért kerültek az oltási sor elejére az egészségügyi dolgozók, hogy védjék őket
Rig Lajos, a Jobbik részéről arról érdeklődött, hogy számíthatnak-e kártérítésre az elhunyt egészségügyi dolgozók családtagjai. Szlovákiában ugyanis hoztak ilyen döntést. Rétvári Bence azt mondta, hogy pont ezért kerültek az oltási sor elejére az egészségügyi dolgozók, ezzel próbálják védeni őket.
Az egyik MSZP-s nyitna, a másik zárna
Szabó Sándor az MSZP részéről arról beszélt, hogy a közfinanszírozott fogorvosok veszélynek vannak kitéve, ezért nekik is be kellene zárni. Rétvári Bence viszont arra kérte a képviselőt, hogy beszélgessen párttársával, Ujhelyi István EP képviselővel, aki a teljes nyitás mellett áll ki. Az egyik szocialista politikus nyitni akar, a másik pedig a fogorvosi rendeléseket is bezárná. Ilyen lenne a baloldali járványkezelés is, ha önök lennének hatalmon? -tette fel a kérdést Rétvári.
Nem változtatnak az egykulcsos adórendszeren
Az LMP részéről Csárdi Antal tett fel kérdést azzal kapcsolatban, hogy a magyar adórendszer nem igazságos. A politikus szerint soha nem látott egzisztenciális szakadák van a társadalomban. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely annyit válaszolt a képviselőnek: nem kívánnak változtatni az egykulcsos adórendszeren.
Czeglédy Csaba trükközhetett a jogi szakvizsgájával
Czeglédy Csaba a DK “háziügyvédje” alpolgármestersége alatt szerezte meg a jogi szakvizsgáját, ez pedig jogellenes -vetette fel Budai Gyula. A Fideszes képviselő úgy véli ez felveti annak a gyanúját, hogy a hároméves gyakorlatát nem teljesítette, hiszen két helyen kellett volna lennie napi nyolc órában. Ráadásul a saját cége igazolta le a gyakorlati idejét. Völner Pál válaszolt Budai Gyula felvetésére. Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: Czeglédy ezt nem tehette volna meg alpolgármestersége alatt, a törvényeket neki is be kellett volna tartani. Budai szerint kapták már rajta Czeglédyt törvénysértésen, hiszen adócsalás miatt már állt a bírósg előtt, ezért él a gyanúperre, hogy a DK politikusa ezesetben is a törvényeket megkerülve járt el.
A 2021-27 évi ciklus EU-s forrásainak felhasználásáról vitáztak a képviselők
Ágostházy Szabolcs államtitkár megköszönte, hogy ebben a témában vitáznak a Házban. A kormány célja, hogy a legnagyobb hatékonysággal a magyar családokra és a magyar gazdaságra fordítsa a forrásokat. Ebben a ciklusban 637 pályázatot hirdettek meg. Magyaroroszág szilárd alapokon áll, ezért sikeres a járvány elleni védekezés is. Emlékeztetett: hárommilliárd euróval több felzárkóztatási támogatást tudott kiharcolni magának a magyar kormány nyáron az EU csúcson. A versenyképesség, a munkahelyteremtés és az infraktruktúra fontos szempont a költések szempontjából. A magyar életszínvonal emelkedését várják, a legjobb öt tagország sorában szerené tudni a kormány Magyarországot.
Dömötör Csaba ezután azzal egészítette ki az államtitkárt, hogy sajnos sokan úgy tekintenek az uniós pénzekre, mintha az segély lenne, de ez nekünk jár. A baloldaltól az uniós pénzek tekintetében is súlyos örökséget vett át a kormány. Példaként említette, hogy a baloldali kormányok csak a források 15 százalékát hívták le. Emlékeztetett: a balodal pénzügyi együttműködésben van Brüsszellel. A négyesmetró ügye egy szimbóluma annak, hogy hogyan hívták le a baloldali vezetők az uniós forrásokat. A mostani pályázatokon sokkal több kkv és vállakozó nyer, ez is a sikeres felhasználást bizonyítja. A mostani közbeszerzéseken csak olyan cégek indulhatnak, amelyeknek ismerjük a tulajdonosi hátterét, ez korábban nem így volt.
A Jobbik részéről Balczó Zoltán szólalt fel. Elmondta, hogy nem szabad elcsalni ezeket az összegeket, ahogyan a 2010 előtti kormány tette, de a politikus szerint most is ez folytatódott. A magyar tulajdonú kkv-kat kell tekinteni az elsődleges partnernek és nem a multikat. Az uniós források eredményes felhasznlásához a mostani társadalmi és gazdasági rendszert meg kell változtatni. Nem feltétlenül a kormányváltás eredményezi ez -tette hozzá.
Parizer példával jött Jakab Péter
Jakab Péter azt kérdezte, hogy hol van a pénz? A dolgozóknál nincs, szerinte a román állampolgár jobban él. A párizsi nyolcvan százalékkal kerül többe, ahogyan a krumpli is – hangsúlyozta a nemrég pirosarannyal és párizsis kenyérrel kampányoló frakcióvezető. 2022-től a nemzeti egységkormány véget vet ennek a korszaknak -gondolt itt Jakab arra a koalícióra, amit Gyurcsányékkal kíván létrehozni.
Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója beszédét úgy kezdte, hogy Jakab Péter felszólalása meggyőzte, hogy ez a vita nem szakmai lesz. A kohéziós forrásokra nem tekintünk könyöradományként -hangsúlyozta a politikus. A számok azt mutatják, hogy a baloldal rosszul használta fel az uniós forrásokat, az a baloldal, amivel most Jakab Péter vezette Jobbik összefogott.
Gyurcsányék ezeket a pénzeket ellopták
-fűzte hozzá Hollik István.
A szocialisták beszélnek lopásról…
Az MSZP színeiben a frakcióvezető, Tóth Bertalan azt mondta, hogy az uniós források esélyt adhatnak, a gazdaság és a társadalom torz képének visszaállítására. Ez a parlamenti vita a Fidesz szégyenéről szól -mondta. Erre a pénzre szüksége van az országnak, de a kormány arra játszik, hogy ne kapjuk meg vagy ne annyit. Mert az unió azoknak fizet, ahol van jogállam, de nálunk nincs. Majd a szokásos mantra következett a független sajtóról, színházakról és a bíróságokról. Majd arról beszélt, hogy a kormány szétverte az egészségügyet (a szocilasta kormányzás alatt zártak be kórházakat és rúgtak ki több ezer orvost -szerk.). figyelmen kívül hagyva azt, hogy a legnagyobb egészségügyi reformot a jelenlegi kormány hajtotta végre. Majd a lopásról beszélt, ami önmagában furcsán hangzik egy szocialista politikustól. Az embert kell a központba helyezni a források elosztásakor és az MSZP erre tesz javaslatot.
Varjú László szólt a DK részéről. Szerinte az, hogy a kormány eurómilliárdokat költ, az emberek semmit nem érzékelnek. A romák helyzetéről elmondta, hogy a kormány semmit nem tett ezekért az emberekért. Majd Varjú is a lopásról beszélt, ami szintén nagyon érdekes annak fényében, hogy Gyurcsány Ferenc mellett dolgozik, sőt a négyesmetró idején is munkatársak voltak.
Több forrást a környezetvédelemre
Az LMP álláspontját Schmuck Erzsébet ismertette. Sorsdöntő évek előtt állunk és hatalmas összeget kapunk. Ezért elvárják, hogy tegye közzé a kormány a források elköltéséről alkotott tervet. Az EU-s forrás 30 százalékát és a helyreállítási alap 37 százalékát környezetvédelmi célokra kell fordítani.
A vezető képet ma készítette Tordai Bencéről Szigetváry Zsolt, az MTI fotósa
Facebook
Twitter
YouTube
RSS