Egyértelműen elkezdődött a német migránspolitika átgondolása, ami Merkel számára egyelőre nem akceptálható, de biztosan nem tartható az a helyzet, hogy a titkosszolgálatok mást gondolnak, mint a „nagypolitika” – mondta az M1-en Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő.
Éjszaka összeült a három német kormánypárt (CDU, CSU, SPD), a tanácskozás eredménye pedig azt üzenheti, a felső szinteken is elkezdődött a migránspolitika átgondolása, ami ugyan az egyre inkább erejét vesztő Merkel számára még nem akceptálható, ám nyilvánvalóan tarthatatlan az a helyzet, hogy a titkosszolgálatok másként értékelik a helyzetet, mint az úgynevezett „nagypolitika” – mondta az M1 szerda reggeli műsorában Nógrádi György. A biztonságpolitikus szerint ezt az értékelést vagy tudomásul veszi előbb-utóbb a politika is, vagy az elhárítás első emberének kell mennie – jelentette ki Nógrádi, aki, mint mondta, személyesen ismeri és nagyra tartja Hans-Georg Maassent, a német elhárítás vezetőjét.
A biztonságpolitikus a műsorban emlékeztetett arra is: Maassen kéthetente rendre elmondta, mennyit romlott a helyzet, és már azt is kijelentette: az Iszlám Állam nem gyengült, ellenkezőleg, előretört. Kimondta azt is – hangsúlyozta Nógrádi -, amit eddig országos vezető ritkán: itt nem terroristákkal állunk szemben, ez háború, ahol a cél a minél több halott, a félelemkeltés, a “nagy merénylet”.
Nógrádi figyelmeztetett: a német elhárítás vezetője novemberben 740, ma már 1100 nyilvántartott terroristáról beszél Németországban, és a szám szó szoros értelmében naponta folyamatosan nő, hiszen az országba egyedül érkező fiatalokat az első naptól próbálják beszervezni. A német szakember, aki egyébként már korábban elismerte a politika és a szolgálatok tévedését, azt is hangsúlyozta: több tízezer emberről nem tudni, kicsoda és honnan jött, ez pedig – tette már hozzá Nógrádi – egy aszimmetrikus háborúban életveszély, mert nem tudni, hol, mikor is ki támad.
Azt a hírt, hogy az amszterdami repülőtéren keddről szerdára virradó éjszaka pánikot okozott egy gyanús férfi, akit néhány óra múlva már el is engedtek, a szakértő úgy reagált: ez is azt mutatja, Európa az elmúlt hónapok eseményei után minden idegszálával figyelni kényszerül, a legbutább bejelentést is kénytelen komolyan venni, és a legkisebb a történésre is azonnal reagálnia kell.
A hírek szerint Salah Abdeslam, a párizsi merényletek első számú gyanúsítottja márciusi elfogásáig legalább ötször fuvarozott ISIS-terroristákat Európába. A kudarccal egyre több nyugat-európai ország titkosszolgálata kénytelen szembesülni. Önkritikus mondatokkal ismerte el tévedését a németországi belső elhárítás is. Úgy fogalmaztak: nem ismerték fel az iszlamista terrorszervezet tevékenysége és a migráció összefüggéseit.
Forrás: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS