A kőbányai LMP is tisztában van azzal, hogy nem az összefogás hiánya tartja pozícióban a Fideszt, hanem a népakarat, ezt pedig egyik képviselőjelöltjük, Bakos Bernadett írásba is adta. A politikus a helyi alapszervezet Facebook-oldalán keveredett kommentháborúba több, vélhetően a párt ellenzéki összefogásból való kiugrása miatt csalódott választópolgárral, mikor egy kirohanásában a politikus arról írt, hogy a kormánykoalíciónak nem azért van kétharmada, mert az ellenzék nem fogott össze, hanem egyszerűen több szavazatot gyűjtenek, mint az ellenzék összesen. Bakos ráadásul itt nem állt meg, és hozzátette: a kormánypártok szavazóinak senki sem akar alternatívát nyújtani, így pedig jöhet bármilyen trükközés, az ellenzék nem fog választást nyerni.
Az elejétől kezdve vitáktól és összeesküvésektől volt terhes az ellenzéki összefogás, akár Budapesten, akár vidéken akartak közös jelöltet állítani. Gondoljunk csak arra, amikor Gyurcsány bedobta Kálmán Olgát a főpolgármesteri előválasztás küzdelmeibe, miután támogatásáról biztosította Karácsonyt. Vagy azokra az esetekre, amikor “vállalhatatlan” jelöltek miatt ugrott ki egy-egy párt az összeborulásból. Ez történt a főváros X. kerületében is, itt azonban egészen különleges körülmények közt vált vállalhatatlanná a közös jelölt a helyi LMP számára. Somlyódy Csabával kapcsolatban ugyanis nem az volt a törpepárt kifogása, hogy 2017-ben drogos migránsoknak nevezte a vidékről a fővárosba költöző szegényeket; a szocialista politikus bűne az volt, hogy nem akart alpolgármesteri pozíciót adni a helyi LMP vezetőjének, Tóth Balázsnak, sőt, az együttműködés nevében egyáltalán jelöltet sem indíthattak volna egyik választókerületben sem. Az LMP pedig még mindig igyekszik úgy politizálni, mintha jelentős párt lennének, megszegve a Kovács Lászlótól tanult örök baloldali mottót, hogy merjenek kicsik lenni.
Nem kaptak poziciót
Ezzel úgy tűnt, az együttműködés parkolópályára került, amíg meg nem enyhül az összefogás többi pártja és adnak az önerőből kilátástalan törpepártnak valamilyen pozíciót, hogy újra lehessen a nagy összeborulásról kampányolni. Nem így lett. Annyira nem, hogy a kőbányai LMP felégetett maga mögött minden hidat és beverte az utolsó szeget az együttműködés koporsójába. Ugyanis egyik képviselőjük, Bakos Bernadett nagyon kifakadt a Facebookon egy kommentben, amit egy felháborodott, vélhetően ellenzéki szimpatizánsnak írt.
Az emberek tényleg a Fideszre szavaznak
Bakos először mentegetőzésként bemártotta a Jobbikot, mivel ők sem álltak be az ellenzéki összefogásba, ami azt is jelenti, hogy akkora az összhang, hogy legalább három ellenfele lesz a Fidesz jelöltjének, ebben pedig mindhárom oldalt felelősnek nevezte meg. Ezután a képviselőjelölt azt sérelmezte, hogy a nagyobb ellenzéki pártok csak fel akarták használni az LMP pár száz választóját, a párt politikusainak pedig semmilyen posztot sem adtak volna. És a politikus nem állt meg itt:
Mindig elfeledkezünk arról is, hogy nemcsak egyetlen párt hibájából van ekkora túlereje a Fidesznek, hanem az emberek fele tényleg rájuk szavaz (51-53%-on áll a Fidesz jelenleg a közvélemény-kutatások szerint, ez messze a legmagasabb érték). Velük láthatóan nem akar foglalkozni egyik párt sem, nem próbálnak számukra elfogadható alternatívát nyújtani a Fidesz helyett. Jöhet akármilyen trükközés, összefogás, koalíció, nem lehet semmibe nézni az ország felét. Az a tábor ráadásul egységes, az ellenzéki meg nem
– írta bejegyzésében a politikus.
Miért ők a többség?
Ehhez pedig nehéz bármit is hozzátenni, Bakos ugyanis tökéletesen summázta az ellenzéki összefogás defektjeit, ráadásul mindezt úgy, hogy nemcsak helyi szinten, de országosan is igaz legyen. Az egyetlen kérdés tehát az marad, hogy ha az ellenzék, vagy legalábbis egyes politikusaik maguk is tisztában vannak azzal, hogy a magyar társadalom nagyobbik része egyáltalán nem kíváncsi a tevékenykedésükre, miért hívják magukat a többségnek? Egyáltalán hogy nevezhetnek antidemokratikusnak egy rendszert, amely saját bevallásuk szerint is a többség akaratán alapszik? Azon túl, hogy a folyamatos vereségeikből eredő frusztrációjukat csupán ezen a csatornán tudják közvetíteni. Erre a gondolatmenetre csatlakozik Bakos egy későbbi kommentje, melyben a választói akarat baloldali semmibevételéről értekezik.
Azon pedig nem tudom, mi a szamárság, hogy a lakosság fele továbbra is a Fideszre szavaz, és így viszonylag nehéz, de legalábbis antidemokratikus lerázni az ország felének a véleményét
– áll a kommentben.
Kinek kell egy szivárványkoalició?
Bár mindenképp ijesztő, hogy Bakosnak elsősorban azzal van baja, hogy “nehéz” lerázni a többség akaratát (jó balos szokás szerint), és szerinte csak másodlagos, hogy ez egyébként antidemokratikus is, azzal nem lehet vitatkozni, hogy kijelentése igaz. Az antidemokratikus trükközésnek pedig nagy hagyománya van a balliberális oldalon, ilyen például az összellenzéki összefogás is. Hiszen például igen nehéz józan ésszel elképzelni, hogy egy stabil Jobbik-szavazó miért szavazna mondjuk a DK jelöltjére, vagy fordítva. Igaz, ha a példánál maradunk, a Jobbik baloldali fordulatának meg is lett az eredménye: a biztos szavazók legalább felét elvesztette a párt. Az ellenzék viszont ebből sem tanul, és továbbra is megpróbálja a szivárvány minden árnyalatát egy koalícióba terelni, inkább kevesebb, mint több sikerrel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS