Tóth Bertalan elirigyelte Dobrev Klára programját: az MSZP is az USE, azaz az Európai Egyesült Államok és vele a “szociális- és jogunió” vízióját tűzi a zászlajára – derült ki a szocialisták kampánynyitó sajtótájékoztatóján a fővárosban, ahol a díszvendég Katarina Barley, a német szocdemek listavezetője és a magyar pártelnök-listavezető Tóth világossá tette, hogy Kádár és Horn Gyula pártjában mára egy csipetnyi patriotizmus sem maradt, illetve hogy elképzeléseik egy fikarcnyit sem térnek el a legvadabb nyugat-európai szociálliberálisok világboldogító álmaitól. Az is kiderült, hogy az MSZP ismét bogáncsot szed a hátára, hiszen ha legalább három helyet sikerül szerezniük az EP-választáson, Tóth visszalép, és a “vörös-zöld koalíciókötés” jegyében a harmadik helyet átengedik Jávor Benedeknek, a Párbeszéd jelöltjének.
Erős felütéssel kezdte kampányindító sajtótájékoztatóját Tóth Bertalan elnök-listavezető, kijelentve, hogy pártjának egyre több barátja van Európában, míg a Fidesz épphogy egyre rosszabb helyzetbe süllyed. Példaként hozta fel Frans Timmermans közelmúltbeli budapesti látogatását. Azzal ugyanakkor nem dicsekedett, hogy a választók körében milyen népszerűségnek örvend a párt.
Európai Egyesült Államok – jól fogom magam érezni nálatok!
Valami erősen bekattanhatott Apró Dobrev Klára Európai Egyesült Államokat (USE) meghirdető beszéde után a baloldalon: központi utasításra mind elkezdték adaptálni a nagy egység megvalósításához szükséges politikát. Kristálytisztán kivehető továbbá az is, hogy az MSZP ennyi év után is egy gyurcsányista párt maradt, hiszen gyakorlatilag változtatás nélkül kommunikálják a brüsszeli pénzen hizlalt, bukott kormányfő programját a saját kampányukban is.
Nem engedték el az USE ötletének két alappillérét, a közös nyugdíj- és minimálbér-szabályozást sem. Az sem fontos számukra, hogy ez a magyar gazdaságot ugyanolyan kiszolgáltatott helyzetbe hozná az árak hirtelen emelkedésével, mint amennyire kiszolgáltatottá tették az országot a szocialista kormány katasztrofális gazdaságpolitikai intézkedései 2002 és 2010 között.
Programunk nagyon hasonló a Német Szociáldemokratákéhoz, és hát nyilván az Európai Szocialista Párt programja az, amely meghatározza a kampányunkat. Ez a szociális Európáról szól, hiszen mi olyan Európát szeretnénk, amely az emberekről szól, azokról a szociális vívmányokról, amelyeket kitűztünk célul, ilyen az európai minimálbér közös szabályozása, az európai minimumnyugdíj közös szabályozása
– mondta Tóth Bertalan.
Kitért arra is, hogy üdvös lenne lebontani az európai nemzetállamok jogrendszerét, csökkenteni azok szuverén jogköreit is, hogy ne akadályozhassák az EU (vagy az USE) működését. Ezt az MSZP politikusa elegánsan európai integrációnak nevezte.
Akik a nemzetállamok Európájáról beszélnek, azok azt szeretnék, hogy minél kevesebb közös szabály legyen Európában, amit be kell tartani, és otthon nyilván saját hatalmi érdekeik szerint tudják a politikájukat vinni, tudják az európai uniós támogatásokat felhasználni. Mi azt mondjuk, hogy legyen minél több közös szabály, amelyekért együtt tudunk fellépni, együtt tudunk küzdeni
– fejtette ki Tóth véleményét a nemzetállamiságról.
Világ proletárjai, egyesüljetek!
Az MSZP listavezetője bejelentett egy együttműködési programot a Német Szociáldemokrata Párttal, az SPD-vel. Ennek keretein belül – mivel idehaza már nem nagyon tudnak szavazókat mozgósítani – a németországi magyarokat próbálják megszólítani és az urnákhoz csábítani. Cserébe az MSZP is segít az SPD-nek, hogy a Magyarországon élő szavazóikat elérjék a kampány során.
Legyen minden jó! – Üdvözlettel Németországból
Felszólalt a rendezvényen az SPD-listavezető Katarina Barley is, aki szintén az európai együttműködés fejlesztésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Kifejtette: a jelenlegi európai gazdasági közösséget egy szociális unióvá kell fejleszteni.
Az Európai Unió fejlődése során egy gazdasági közegből szociális egységgé való formálása meghatározó jelentőségű. Ez az a legfontosabb pont, melyre mind az elkövetkező választásokon fókuszálni fogunk, mind pedig a következő törvénykezési ciklusban prioritást fog élvezni
– nyilatkozta Barley. Az SPD listavezetőjének megfogalmazása rímel Tóth gondolataira, mely szerint az Unióban egységesebb jogi szabályozást kell kialakítani gazdasági és szociális kérdésekben. Ezek után Barley kitért a joguralom kérdéskörére is. Kiemelte, hogy a következő ciklusban az eddigieknél még szélesebb körben kívánják a jogállamiságot vizsgálni az egyes tagállamokban.
A német szocialisták röhögnek a néppárton
Újságírói kérdésre adott válaszában Barley a néppárt tehetetlenségéről beszélt. A néppártnak végre ki kellene találnia, hogy mit is akar – mondta. Hiányolja továbbá a Fidesz szankcionálását; az EPP eddigi lépéseit pedig politikai manőverezésnek nevezte.
A magyar vörös-zöld koalíciócska
Tóth Bertalan megerősítette, hogy az MSZP és a Párbeszéd az EP-választásokra és majd az önkormányzati választásokra is közös listával készül. Tóth szerint ez egy fontos cél megvalósulása, a vörös-zöld koalíció megalakulása. A képlet egyébként az lesz, hogy ha 3 vagy több mandátumot szerez a pártszövetség, akkor Tóth lemond a saját pozíciójáról, ennek következtében Jávor Benedeket tolnák be harmadik helyen az EP-be. Jávoron kívül egyébként a 9. helytől kezdődően minden 3. képviselő az MSZP-P közös listán párbeszédes politikus lesz.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS