“Attól, hogy egy bírósági per eljárási résztvevői politikusok, az még nem lesz politikai per. Magyarországon csak jelző nélküli perek vannak, ugyanis az Alaptörvény deklarálja az ügyfelek törvény előtti egyenlőségét, amit az igazságszolgáltatás résztvevői minden esetben biztosítanak” – írta az Országos Bírói Hivatal Gyurcsány Ferencnek a Fekete-Győr András és Szarvas Koppány Bendegúz ellen született ítéletek és a Varjú László ellen folyamatban lévő büntetőper kapcsán tett megjegyzéseire reagálva. Leszögezik, hogy a politikai alapú elfogultságot sugalló állításokat visszautasítják. Kritizálni a munkájukat – mint írják – lehet, de fenyegetésnek és annak sugalmazásának nincs helye. A DK elnöke hétfőn nem kevesebbet tett, mint az elvtársai elleni eljárások kapcsán politikai bíróságokat emlegetett. Olyan kijelentéseket tett, mi szerint a jobboldali kormány megrendelésére születnének az ellenzéki politikusokat elmarasztaló, akár börtönbüntetéssel sújtó ítéletek. Arra szólított fel, hogy jegyezzék meg az eljáró ügyészek és bírók nevét, mert azok jók lesznek még a rendszer ellen jövőben folytatandó eljárásokban.
“Jegyezzétek meg az ügyészek és a bírók nevét” – írta közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc annak kapcsán, hogy a minap két ellenzéki politikust Fekete-Győr Andrást és Szarvas Koppány Bendegúzt bűnösnek mondta ki a bíróság hivatalos személy elleni erőszak vádjában. Mint ismert, a két ellenzéki politikus 2018 decemberében a kormány elleni tüntetésen füstgránátokat dobált a rendőrsorfalra.
Gyurcsány továbbá a Varju László elleni ügyet is felemlegette. Varju ugyancsak a 2018-as zavargások során, az MTVA székházában megvalósított botrányokozása kapcsán első fokon tavaly januárban elítélték, 900 ezer forint pénzbírságra. Büntetőperének másodfokú tárgyalására – melyen ítélethirdetés várható – ezen a héten kerül sor.
Fekete-Győr és Szarvas Koppány cselekményét talán senkinek sem kell magyarázni. A Momentum volt elnöke társával, Szarvas Koppány Bendegúzzal együtt erőszakosan lépett fel a szolgálatot teljesítő rendőrökkel szemben. Pirotechnikai eszközt dobtak a rendőrök közé, mellyel egyértelműen hatósági személyekre támadtak. A füstgránát hajítást videófelvétel is bizonyítja. A rendszerváltás óta nem volt még példa arra, hogy politikus fizikai erőszakot alkalmazzon politikai céljai elérése érdekében.
Varju Lászlót még egy évvel ezelőtt mondták ki bűnösnek első fokon, összesen három vádpontban. Az egyik vádpont szerint Varju a DK képviselőjelöltjeként a 2018-as országgyűlési választások előtt egy kávézóban találkozott egy független jelölttel, akinek – a választáson való győzelmi esélyeinek növelése érdekében anyagi juttatást ígért, annak visszalépéséért cserébe.
Az ellenzék a tőle megszokott módon még csak véletlenül sem önkritikát gyakorol és a felelősséget vállalja, ahogy azt illene. A Momentum például közleményben azt írta, hogy egy családapát hatodik éve hurcolnak meg mondvacsinált okokkal és fenyegetnek börtönbüntetéssel.
Fekete-Győr kijelentette, azt üzenik Orbán Viktornak, bárhogy is próbálkozzanak, citáljanak bíróság elé koncepciós perekkel, a modern hazafiakat nem fogják megfélemlíteni, és soha, de soha nem fogják elhallgattatni.
A hárítást, koncepciós perek emlegetését a tőle megszokott vastag arcbőrrel Gyurcsány Ferenc folytatta, egyenesen politikailag irányított eljárásokról beszél és hatósági személyeket, ügyészeket, bírókat fenyeget a napokban született ítélet kapcsán. A másik két vádpont az ellenzék 2018 decemberi MTV székházas akcióval van összefüggésben. Varju több társával a televízió székházában annak érdekében, hogy oda a követeléseikkel bejussanak a biztonsági őrökre támadt. A kialakult dulakodásban a DK-s politikus szó szerint nekirontott az őrök sorfalának. Miután vele testi kényszert alkalmaztak, továbbra is ellenszegült. Hadakozása során az egyik szolgálatot teljesítő biztonsági őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést is okozott.
Bár mindkét ügyben rendkívül súlyos, hivatalos személy elleni erőszak, illetve garázdaság vétsége és választás rendje elleni bűntett és súlyos testi sértés a vád, a nem jogerős ítélet nem mondható drákóinak: felfüggesztett börtön, illetve pénzbüntetés. Ennek ellenére még nekik áll feljebb és felelős politikusoktól elvárható önkritika gyakorlása és visszavonulás, lemondás helyett, fenyegető támadást láttunk az elmúlt napokban.
Vezető kép: Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS