Németország Európa egyes részein megpróbálja megállítani a migrációt, miközben más határszakaszokon elősegíti az illegális bevándorlók beszállítását – írta Guido Crosetto olasz védelmi miniszter a közösségi mikroblogján vasárnap.
A védelmi miniszter Olaf Scholz német kancellárnak üzent, miután Berlin bejelentette, hogy az Ausztriával, Svájccal és a Cseh Köztársasággal közös határokon szigorítja az ellenőrzést. Guido Crosetto a bejegyzésében ironikusan “következetesnek és zseniálisnak” nevezte az intézkedést, hangsúlyozva, hogy azzal egy időben Németország nem kormányzati szervezeteket (NGO) finanszíroz, amelyek a migránsokat az olaszországi partoknál teszik ki.
A probléma Németországé, nem a miénk. Mi szolidaritást kértünk, de Scholz és a német miniszterek másképpen nyilatkoznak. A kérdés nem kizárólag Olaszországot érinti, ide Európa és az ENSZ is kell
– hangoztatta Antonio Tajani miniszterelnök-helyettes a Rai 1 közszolgálati médium vasárnap esti híradójában. Tajani hozzátette: Németországban választási kampány zajlik, ezért nem mindig “világos, amit mondanak”. Úgy vélekedett, hogy a migránsokat, akik Németországba akarnak menni, nem Olaszországba kell szállítani.
Róma és Berlin között azt követően robbant ki vita, hogy nyilvánosságra került: a német kormány 790 ezer euró (csaknem 310 millió forint) finanszírozást adott az SOS Humanity berlini nem kormányzati szervezetnek, amely 2016 óta a Földközi-tengeren tevékeny, és az olaszországi partokra szállítja a migránsokat. Giorgia Meloni kormányfő szeptember 25-én levélben kért magyarázatot Olaf Scholztól. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga párt vezetője “ellenséges” magatartásról beszélt Berlin részéről.
Antonio Tajani pénteken a La Repubblica napilapban furcsának és aggasztónak nevezte, hogy az Európai Unió belügyminisztereinek a migrációs és menekültügyi csomag reformjával foglalkozó tanácsülésével egy időben hét NGO-hajó jelezte, hogy elindult Lampedusa partjai felé. A hajók közül négyet német civil szervezet működtet.
Felteszem a kérdést, hogy a humanitárius hajók mögött nincsenek-e választási érdekek, (a németek) nem akarnak migránsokat saját városaikban
– hangoztatta Antonio Tajani. Úgy vélekedett, a központi kérdés az, hogy migránsokat akarnak-e menteni, vagy elkerülni, hogy Németországba érkezzenek meg. Arra szólított fel, hogy a civil hajók abba az országba vigyék az embereket, amelyek felségjelzésével bírnak. Ez az egyetlen megoldás, annál is inkább, mivel a migránsok Olaszországból más európai államokba akarnak továbbmenni.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Massimo Percossi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS