Az orosz klasszikusok nyomában. Ezzel a címmel indult műveltségi vetélkedő hazai és határon túli diákok számára. Aki kedvet érez, április 5-e éjfélig még bátran bekapcsolódhat a Tolsztoj Társaság által meghirdetett megmérettetésbe, amely amellett, hogy „játék”, jó lehetőség az orosz kultúra értékeinek, szépségeinek megismerésére, illetve a megszerezett tudás elmélyítésére is.
A két fordulós versenyre 9., 10., és 11., évfolyamba járó középiskolások jelentkezhetnek, illetve azok a 12-es diákok, akik ötosztályos gimnáziumba járnak, és csak a 13. évfolyamon érettségiznek. Pályázni négyfős csapatokban lehet, egy intézményen belül több csapat is indulhat.
Az első fordulóban a csapatoknak írásban kell megoldaniuk a versenykiírásban megadott feladatokat. A zsűri közülük a legjobb 10-et juttatja majd tovább a második etapba. Ez már egy két napos vetélkedő lesz 2016 szeptemberében, az eseménynek a Lakiteleki Népfőiskola ad majd otthont és ugyanitt lesz az eredményhirdetés is.
A 2. és 3. helyezett csapat értékes könyveket, színházjegyeket nyer, az 1. helyezett csapat jutalma pedig egy ötnapos moszkvai utazás.
A részvételhez előzetes regisztrációra van szükség. A jelentkezéseket a verseny főszervezőjének, Dr. Gyürky Katalinnak az e-mail-címére ([email protected] illetve [email protected]) lehet visszaküldeni április 5-e éjfélig. Ugyanerre az email címre lehet elküldeni a versennyel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket.
A levélnek tartalmazni kell az intézmény nevét, címét, telefonszámát, és e-mail-címét. A csapat tagjainak nevét, osztályát. A csapat „szóvivőjének” nevét és e-mail-címét valamint a felkészítő tanár nevét, e-mail-címét és telefonszámát.
Az első forduló pályamunkáit 2016 május 10-ig kell eljuttatni Dr. Gyürky Katalin postacímére: 4026 Debrecen, Mester u. 3-5. VII/38. A postai küldeményre jól láthatóan rá kell írni: Az orosz klasszikusok nyomában, a rajz hátulján pedig szerepeljen az azt benyújtó iskolának és az adott csapat tagjainak a neve.
Az I. forduló feladatai
13+1 kvízkérdés az orosz kultúrából
- Ki rendezte a Moszkva nem hisz a könnyeknek című filmet?
- Mit tartalmazott a breszt-litovszki béke?
- Sorold fel Csajkovszkij orosz népmesei motívumokra épülő balett-műveit!
- Mely szervezet hajtott végre merényletet II. Sándor cár ellen 1881-ben?
- Mely országok határolják ma Oroszországot?
- Melyik tagköztársaság vált ki utoljára a Szovjetunióból?
- Ki az az orosz színházi rendező, aki több alkalommal is dolgozott együtt Magyarországon Törőcsik Mari színművésznővel?
- Kik voltak a sztrelecek az orosz történelemben?
- Kinek a tervei alapján épült a Lomonoszov Egyetem mai, Veréb-hegyen található központi épülete?
- Kinek a verseit használta fel Muszorgszkij A halál dala és táncai című dalciklusa megkomponálásához?
- Ki segített Vladimir Nabokovnak oroszul írott művei angol nyelvre fordításában?
- Mit jelent a NEP kifejezés az orosz történelemben? Mettől meddig tartott?
- Kik azok a magyar költők/műfordítók, akik eddig Puskin Anyegin című művét magyarra fordították?
- 13+1 .Sorolj fel három Oscar-díjas szovjet/orosz filmrendezőt! Mely filmjükért kaptak Oscart?
- Olvassátok el Lev Tolsztoj Feltámadás című regényét! Képzeljétek magatokat egy oknyomozó újságíró helyébe, aki jelen van a regény magját képező Katyusa Maszlova-per tárgyalásain. Írjatok tudósítást a perről, illetve a per kapcsán készítsetek mélyinterjút Nyehljudov herceggel. Az interjú tükrözze Nyehljudov Maszlovával kapcsolatos lelki vívódásait, terveit, céljait! (A tudósítás és az interjú együtt ne haladja meg a 10 000 karaktert!)
III. Gogol: Tarasz Bulba című művének alapos elolvasása után fejtsétek ki, hogy milyen szerepük volt a kozákoknak az orosz történelemben, illetve, hogy milyen nemzedékek között feszülő konfliktusok, felfogásbéli különbségek vezettek a kisregényben bekövetkező tragédiákhoz? (Az esszé terjedelme maximum 10 000 karakter lehet!)
- Rajzoljátok le a híres Patyomkin cirkálót! Az ablakaiba írjátok bele az 1905-ös forradalom eseményeit és következményeit. Az események között szerepeljen a cirkáló forradalomra gyakorolt hatása, a forradalomban betöltött szerepe is! (A rajz legyen nagyméretű, legalább A/3-as papírra/kartonra készüljön!)
- Olvassátok el Csehov Cseresznyéskert című drámáját! Válasszatok ki belőle egy részt, s játsszátok el, vigyétek színre! A csoportból legalább hárman szerepeljetek benne. A jelenetet vegyétek fel, s a felvételt az első forduló egyéb feladatival együtt továbbítsátok a fenti e-mail-címek egyikére!
Források az első forduló feladataihoz:
– Mihail Heller-Alekszandr Nyekrics: Orosz történelem I-II. Osiris Kiadó, Budapest, 2003.
– 19. századi egyetemes történet 1789-1890. Szerkesztette: Vadász Sándor. Korona Kiadó, Budapest, 1998.
– Az orosz irodalom története a kezdetektől 1940-ig. Szerkesztette: Zöldhelyi Zsuzsa. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1997.
– Az orosz irodalom története 1941-től napjainkig. Szerkesztette: Hetényi Zsuzsa. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2002.
– Bakcsi György: Gogol világa. Európa Könyvkiadó, Budapest, 1986.
– Gereben Ágnes: Csehov világa. Európa Könyvkiadó, Budapest, 1980.
– Hajnády Zoltán: Lev Tolsztoj világa. Európa Könyvkiadó, Budapest, 1987.
– Hajnády Zoltán: Lev Tolsztoj. Tragikum, halál, katarzis. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1985.
– Török Endre: Orosz irodalom a XIX. században. Budapest, 1970.
– Jurij Vszevolovodics Keldis: Az orosz zene története. Zeneműkiadó Vállalat, Budapest, 1958.
Vezető kép: maszk.poli.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS