Ma 13 órakor folytatta a munkáját az Országgyűlés, ami a napirend előtti felszólalásokkal kezdődött, majd következtek az interpellációk, amelyekben a többi között szó volt a hazai vízeink állapotáról, az aszálykárosult gazdák megsegítéséről, a zöldenergiára való áttérésről, de arról is, hogy a baloldal miért támadja az árstopok meghosszabbítását. Kálmán Olga mindezek előtt egyenesen odaáig ment el, hogy megállapította: a forint gyengülése miatt van vízhiány hazánkban. A Momentum képviselőjében, Hajnal Miklósban a legnagyobb aggodalmat az Átrium Színház ügye váltotta ki, amelynek művészei már kávét is főznek a nézőknek, csak pénzhez jussanak. A kivéreztetési lózungra Vitályos Eszter viszont rácáfolt, ugyanis négy év alatt csak az állami támogatása a magánszínháznak (amelynek tulajdonosa anyagilag támogatta a Momentumot) 250 millió forint volt. Az MSZP és a PM a nadrágpelenkák felől érdeklődtek, a DK slágertémája viszont most is a rezsi volt, aminek csökkentését sosem támogatták, most mégis az emberek megélhetését féltik.
A napirend előtti felszólalások között a Párbeszéd politikusa, Tordai Bence a klímakatasztrófáról beszélt.
Ökológiai válság van
– mondta.
Emiatt nem csoda, hogy az állatról emberre terjedő betegségek is egyre gyakoribbak, lásd koronavírus, és egyre többen allergiások is erre-arra. Zöld fordulatra van szükség
– emelte ki. A Párbeszéd a zöld politika híve és ezért sokat tettek szerinte; a baloldali politikában azon fognak dolgozni, hogy egyre erősebb legyen a szövetségben a zöld politika. A sokszínűséget is fontosnak tartják, és büszke arra is, hogy egy olyan pártban van, amelynek elnöksége többségében nőkből áll.
Farkas Sándor államtitkár válaszában elmondta, hogy a magyar vidék, a magyar természetvédelem magasabb szinten áll, mint ahogyan azt az ellenzék gondolja. A magyar kormányzat ki fog alakítani egy új vízgazdálkodási rendszert, ami nekünk és a jövő generációinak is segít. Átfogó tervvel fog a kormány hamarosan előállni.
Nem a háború tehet a forint gyengüléséről a Momentum szerint
A Momentum új elnöke, Gelencsér Ferenc elmondta, hogy a forint gyengül, aminek nem a háború, hanem a kormány az oka. Emiatt más valutákkal szemben csak a forint gyengül. Majd Orbán Viktort idézte, aki szerint a bizalmatlanság az oka a forint romlásának. Emiatt Gelencsér szerint kormányt kell váltani, Brüsszellel pedig békét kell kötni.
Ne idegenítsék el hazánkat Európától
– emelte ki, és szorgalmazta, hogy vezessék be az eurót hozzánk is.
Tállai András elmondta válaszában, hogy nincs bizalmi válság Magyarországon, hiszen a devizakötvények kibocsátása eddig is és a jövőben is sikeres lesz. Az államtitkár hozzátette: fontos, hogy az emberek ne veszítsék el a munkájukat.
A probléma az energiaválság
– tette hozzá. A magyar vállalatokat ez nehéz helyzet elé állítja, de Németországban is.
Magyarországon Önök álmodoznak arról, hogy kormányválság legyen
– emelte ki. Az infláció tekintetében jobban állunk, mint mások, de infláció tekintetében van lemaradásunk. A költségvetés viszont stabil, a magyar gazdaság pedig állja a sarat.
Egy nap mintegy 30 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra
A KDNP frakcióvezetője, Simicskó István arról beszélt: nem tudhatjuk, hogy a szomszédunkban dúló háború meddig tart még, ez pedig energiaválságot okoz. Ez most a legfontosabb kérdés és az, hogy az elhibázott európai szankciós politikának milyen következményei lesznek az energetika terén. Büsszelben újabb és újabb szankciókban gondolkodnak, ezeket viszont Oroszország jól kezeli, ettől az orosz fél nem fog elállni a háborútól.
Európa ezzel a politikájával csak vesztes lehet
– emelte ki Simicskó István, aki szerint az újabb eszement ötlet a gázembargó. Nem engedhetjük meg, hogy ezt a magyar családok fizessék meg, hogy ne tudjunk fűteni, főzni. Nem engedhetünk ezeknek a brüsszeli ötleteknek. Reméli, a baloldal is belátja, hogy nem támogathatóak ezek az uniós ötletek.
Szijjártó Péter válaszában felhívta a figyelmet, hogy az európai kontinens olyan kihívásokkal néz egyszerre szemben, amiből egy is sok lenne. A biztonsági kérdések viszont nemcsak fizikálisak, hanem energia- és gazdasági biztonságot is jelentenek. Az EU válaszai nem segítették a háborús konfliktus a béke irányába terelését, a versenyképessége a kontinensnek pedig romlott. Tavaly merült fel először a kérdés, hogy lesz-e elegendő energiahordozó Európában; most is hasonlóan nehéz helyzetben vagyunk. A gázszállítások lecsökkenttek, a gáz ára pedig nőtt.
Egy nap mintegy 30 millió köbméter földgáz érkezik Magyaroroszágra, több mint a fele a déli szállítási útvonalon keresztül jön. Annak idején viszont folyamatosan támadtak minket, amikor beruházásokat hajtottunk végre, hogy déli riányból is jöhessen hozzánk gáz
– emlékeztett a külügyminiszter.
Magyarország kormánya még csak tárgyalni sem hajlandó a gázembergó kérdéséről
– szögezte le Szijjártó Péter.
A forint gyengülése miatt van aszály Kálmán Olga szerint
Kálmán Olga szerint azért nincsenek szakemberek Magyarországon, mert gyenge a forint, de ezért van üzemanyaghiány és élelmiszerhiány is. A volt műsorvezető ennél is tovább ment: szerinte vízhiány is emiatt van.
A vízhálózatokat évek óta nem fejlesztik az energiaárakra érvényes hatósági árak miatt, nem tartják karban, így több településen a nyári harminchét fokos hőségben nem volt ivóvíz, nem lehetett öntözni
– vélekedett.
Önök hiánygazdaságot csináltak Magyarországon
– mondta Kálmán Olga.
Marx szerepében Orbánt, Engels szerepében Matolcsy Györgyöt látjuk
– fűzte hozzá.
Fónagy János válaszában elmondta, hogy Kálmán Olga korábban jobb volt, mint most a megjegyzése; rossz hatással van rá az új környezete. Nem véletlen, hogy a baloldal mögül elfogyott a támogatás; ezt jól tükrözik az áprilisi és a mostani időközi választások is.
A baloldal semmilyen ársapkát nem szavazott meg, a kampányban pedig minden családtámogatást elvettek volna. Kormányzásuk alatt minden élelmiszer áfáját emelték és energiaárakat is növeltek
– sorolta Fónagy János.
Önök ma is ezt tennék
– fűzte hozzá.
Az Átrium nincs kivéreztetve, a jegyeladásokon túl 250 millió forintot kapott az államtól
Hajnal Miklós, a Momentum képviselője az Átrium Színház miatt aggódott, ugyanis június végén derült ki, hogy a színház a csőd szélére sodródott. Hajnal szerint hiába a teltházas darabok, a tao-támogatástól elestek.
A kultúrának a politikától mentesnek kell lenni
– emelte ki, hozzátéve, hogy ígértek 17 millió forintot az Átriumnak, de még nem fizették ki.
Vitályos Eszter válaszában elmondta, hogy nincsen kivéreztetés, ahogyan azt Hajnal mondta. 2018-tól a színházi tao és egyéb támogatások kiteszik a 250 millió forintot.
Ez egy magánszínház kivéreztetése?
– tette fel a kérdést. Az önkormányzatok azért tudják támogatni a színházat, mert a kormány kompenzációt hajtott végre az önkormányzati szférában. Független szakértői döntést szeretne a támogatások terén, de nem tudja, hogy a kuratóriumi tagokat a szervezetbe a főpolgármester jelöli ki most és a jövőben is. Érdekes az is, hogy az állami támogatásokat folyton szidják a baloldalon, de ha nem kapják meg, akkor hangosan lázadnak.
Az infláció Magyarországon az árstopoknak köszönhetően öt százalékkal alacsonyabb, mint máshol
A Fidesz részéről Barcza Attila arról érdeklődött, hogy a baloldal miért támadja az árstopok meghosszabbítását. Az infláció egész Európát érinti, az árak mindenhol növekednek. Az árstopokkal és a rezsicsökkentés védelmével elérte a magyar kormány, hogy 5 százalékkal alacsonyabb nálunk az infláció, mint máshol. A baloldalon most is az a téma, hogy hogyan lehet tovább növelni az emberek terheit, példaként említve Karácsony Gergely dugódíját. A rezsicsökkentést pedig korábban a baloldal miniszterelnök-jelöltje és Gyurcsány Ferenc is támadta.
Fónagy János válaszában elmondta, hogy azért támadják az árstopot, mert mindig is támadták a kormány gazdasági intézkedéseit. Az árstopok nélkül 15 százalék lenne legalább az infláció. Az árstopok meghosszabbításáról októberben dönt a kormány. Átlagonsan a benzinárstoppal egy család 21 ezer forintot spórol.
Mi lett a támogatott nadrágpelenkákkal?
Korábban a DK politikusa, Arató Gergely, később pedig a PM politikusa, Szabó Tímea érdeklődött afelől, hogy miért nem támogatja a kormány a jövőben a nadrágpelenkákat, miért vezették ki, és várható-e, hogy visszakerül a tb-támogatott termékek közé.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy furcsa kérdés ez a miniszterelnökhöz, amelyet most neki kell megválaszolnia, és azt ígérte, hogy utána fog nézni, mert nem ismeri a nadrágpelenka-ügyet ilyen mélységekben.
LMBTQ-propagandista rendezhet filmet?
Novák Előd, a Mi Hazánk Mozgalom képviselője arról érdeklődött, hogy miért egy LMBTQ-propagandista rendezi minden idők legdrágább magyar filmjét. Lóth Balázsról beszélt Novák, aki korábban azzal dicsekedett, hogy a Kétszáz első randi (amelyben közreműködött Lóth is) történelmet írt az LMBTQ-témában. Novák szerint viszont a devianciák népszerűsítése rossz irány.
Dömötör Csaba válaszában elmondta, hogy nem rendezők, hanem produkciók pályáznak a filmalapnál. A kizárólagos rendezője viszont nem Lóth Balázs volt a szóban forgó alkotásnak – hívta fel a figyelmet az államtitkár, aki szerint az LMBTQ-propagandáról a népszavazás tükrözi a kormány álláspontját.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS