Az osztrák kancellár lemondása nem, csak a távozás időzítése lepte meg az osztrák közvéleményt – derül ki a PestiSrácok.hu külföldi hírösszefoglalójából. Az osztrák sajtó ma ugyanis arról értekezik, hogy Faymann regnálása alatt bezuhant pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) népszerűsége. Faymann barátságos menekültpolitikája is megosztotta a választókat, ennek fényében pedig különösen is érdekes, hogy az osztrák kancellár utódja “a bécsi Merkel” lehet. Az osztrákok már álláshirdetésben keresnek új kancellárt.
Kilenc perces beszéddel búcsúzott tegnap kancellári posztjától Werner Faymann, Ausztria első embere, aki expozéját a “minden jót Ausztria” felkiáltással zárta. A korábban Magyarországot fasisztázó, a magyar kerítést élesen és hangosan bíráló, így hazánkban népszerűtlen politikus azzal indokolta távozását, hogy nem érzi maga mögött a támogatottságot.
„Önök az elmúlt napokban olyan részletességgel tudósítottak a pártban zajló folyamatokról, hogy ezt felesleges lenne részleteznem. Nem arról van szó, kinek van többsége a pártban. A kérdés a következő: rendelkezésre áll-e ezekben a nehéz időkben, a nagy kihívások időszakában – a munkanélküliség leküzdésében, a versenyfeltételek javításában, a társadalmi kohézió erősítésében és a menekültválságban a rend és emberségesség biztosításában – a párt teljes mellszélességgel az ember mögött? Erre a kérdésre sajnos nem a válasz. Az erős hátszél mára elveszett. A többség ide kevés.”
Az osztrák kancellár lemondása nem, csak a távozás időzítése lepte meg az osztrák közvéleményt – derül ki a PestiSrácok.hu külföldi hírösszefoglalójából. Az osztrák sajtó ma ugyanis arról értekezik, hogy Faymann regnálása alatt bezuhant pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) népszerűsége. Az osztrák rádió számos politológust megszólaltatott Faymann lemondásával kapcsolatban. Egyikük, Peter Filzmaier az ORF műsorában azt mondta, meglepődött Faymann lemondásának időzítésén, azonban a politikus visszalépése valójában csupán idő kérdése volt, főként azt tekintve, hogy pártelnöksége alatt, vagyis 2008 óta az SPÖ az országos és a helyi választásokat egyaránt figyelembe véve összesen mintegy egymillió szavazót veszített el. Thomas Hofer politikai tanácsadó Filzmaierhez hasonlóan úgy vélte, csupán idő kérdése volt Faymann lemondása. Az SPÖ elveszítette mérsékelt, középre húzó szavazóit, ezt az új pártelnöknek orvosolnia kell – mondta az elemző.
Egyes osztrák sajtóorgánumok Faymann menekültpolitikájára is kitérnek, de korántsem azzal a felütéssel, vagy tanulsággal, hogy a barátságos, befogadó wilkommenskultur miatt bukott volna meg a kancellár. A Die Presse például ma csak annyit ír ezzel kapcsolatban, hogy a menekültpolitikában Németország mintájára a határok következetes biztosítására, a menekültjog szigorú kezelésére van szükség, miközben élesen el kell határolódni a szélsőjobbtól.
A Die Presse, Bécs vezető konzervatív lapja ma azoknak a portréját is olvasói elé tárta, akik Werner Faymann örökébe léphetnének. A lap ráadásul vezető európai politikusokkal is összevetette az aspiránsokat. Első helyen említik Christian Kernt, az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) vezérigazgatóját. Az ő stílusát Matteo Renzi olasz kormányfőéhez hasonlítják. A Die Presse szerint az a Brigitte Ederer is kancellár lehet, akit a napilap az osztrák Angela Merkelként emleget, és aki a Magyarországot gyakran ostorozó volt osztrák európai parlamenti képviselő, Hannes Swoboda felesége.
Az osztrák sajtót szemlézve egy érdekes és vicces álláshirdetésre is bukkantunk, amelyet a karriere.at című osztrák állásportál tett közzé. A szatirikus hirdetésben a portál a lehető legkorábbi kezdéssel, teljes munkaidős foglalkoztatásban, havi 21 715 eurós bruttó fizetéssel keres szövetségi kancellárt. Persze nem hivatalosan meghirdetett pályázati kiírásról van szó, amelyben a fiktív közvetítő cég „ügyfeléről” például csupán annyit árul el, hogy az egy „közepes méretű európai ország”.
A kiírás szerint a politikai tapasztalat előnyt jelent, de nem feltétele a sikeres pályázatnak. Az viszont igen, hogy a jelölt a legjobb oldalát mutassa a sajtó és a televízió előtt, hogy a büféasztaloknál csillogtassa kiváló kapcsolatépítési képességeit, hogy késznek mutatkozzon a túlórákra és ne riadjon vissza az interjúkon felbukkanó, kemény kérdésektől.
A fő kérdés persze az osztrák sajtóban is az, hogy Faymann utódja valójában merre indul el, és milyen politikát képvisel majd.
Vezető fotó: kurier.at
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS