Kirándulunk az erdőben és hirtelen egy nagy szemétkupaccal találjuk szembe magunkat, sokunknak ismerős érzés – írta a Facebook-oldalán a Magyar Ügyészség. Arról, hogy az illegális hulladéklerakókkal szemben milyen lehetőségeink vannak, és hogyan lehet megálljt parancsolni a szemetelőknek, a Szegedi Járási Ügyészség csoportvezető ügyésze beszélt egy videóban, egy konkrét ügyet is említve.
Az ügyészség három színtéren is fel tud lépni az illegális hulladéklerakókkal szemben. Egyrészt a büntetőjogi felelősség megállapításánál, bűncselekmény esetén az ügyész felügyeli a nyomozást, vádat emel és képviseli a vádat a bírósági eljárásban, másrészt keresetet indíthat a környezetet veszélyeztető, károsító hulladékelhelyezéssel szemben és a károk megfizetésére kötelezheti a szemetelőt, harmadrészt pedig a közigazgatási jogkörben az ügyészség feladata, hogy a hulladékgazdálkodási hatóság eljárását és döntéseinek törvényességét felügyelje – mondta a Magyar Ügyészség Facebook-videójában a Szegedi Járási Ügyészség csoportvezető ügyésze. Laczi Beáta egy konkrét ügyet is említett a videóban, amikor egy férfi roncsautókat, alkatrészeket vett át és tartotta azokat a telephelyén, ezzel károsítva a környezetet. Vele szemben közigazgatási, büntető és polgári eljárás is indult. A férfit pénzbüntetéssel sújtották, de utána sem hagyta abba tevékenységét, kifinomultabb módszert választott és engedélyt kért nem veszélyes hulladékok kezelésére, ám ennek ellenére is átvett veszélyes hulladékokat, ami miatt újabb eljárás indult ellene, de ekkor már felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtották volna, amitől már tartott, így a tevékenységet nem folytatta.
Mit lehet tenni, hogy ne szemeteljenek az emberek?
A Szegedi Járási Ügyészség csoportvezető ügyésze elmondta, hogy megelőzésként az oktatásban látják a megoldást, illetve abban, hogy egyre több felderített ügy legyen. A hatékony és szigorú büntetőjogi szankciók is fontosak az elrettentés érdekében. Laczi Beáta ugyanakkor kitért arra is, hogy az illegális, nemzetközi szinten is megvalósuló hulladékcsempészettel, hulladékszállítással szemben mind a megelőzés, mind pedig a megindult büntetőeljárások területén nagy jelentősége van az érintett országok közötti szoros nemzetközi együttműködésnek és a hatékony fellépésnek.
Forrás: Facebook/Magyarország Ügyészsége; Vezető kép: NAV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS