Korábbi hallgatásával ellentétben három tárgyalási napot lefoglaló vallomásba kezdett Bakonyi Zoltán, a MAL Zrt, vezérigazgatója a hét évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa miatti büntetőper megismételt eljárásának hétfői tárgyalásán. A Győri Törvényszék által – de a korábbiakhoz hasonlóan Veszprémben – tárgyalt eljárás elején az elsőrendű vádlott jelezte, semmilyen formában nem tartja magát felelősnek a tíz ember életét követelő és százak sérülését okozó tragédiában. A vádlott inkább az ügyészség ármánykodásának igyekezett beállítani a tizennégy társával együtt ellene folytatott pert, mire a bíró kijelentette: nem fog lehetőséget adni a személyeskedésre, ezzel az eljárás további elhúzására.
Bakonyi Zoltán vallomásával folytatódott hétfőn a Győri Törvényszéken a tíz halálos áldozatot követelő és több száz ember sérülését okozó, hét évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa miatti büntetőper megismételt eljárása. Bár a korábbi sajtóhírek arról szóltak, hogy a mostani tárgyalás az eljárás kezdete, az valójában már októberben egy zárt üléssel megindult Győrben, ahol a vádiratot is ismertette már Fejes Péter ügyész. Az ügyben ugyan a Győri Törvényszék jár el, de annak helyszíne a Veszprémi Törvényszék. Ennek oka, hogy a tavaly januári botrányos, mind a tizenöt vádlottat minden vádpontban felmentő határozatot a Győri Ítélőtábla tavaly júniusban súlyos eljárási hibák miatt hatályon kívül helyezte, és új eljárásra kötelezte az elsőfokú bíróságot. A Veszprémi Törvényszék elnöke azonban jelezte, nincs olyan bírája, aki kizárási indok nélkül lefolytathatná a pert.
Németh Miklós a büntetőtanács vezetője a hétfői tárgyaláson az újságírókkal közölte, hogy az említett, Győrben megtartott zárt ülés jegyzőkönyvének tanúsága szerint az ügyészség álláspontja nem változott, Bakonyi Zoltánt és tizennégy társát a hatóság különösen nagy vagyoni hátrányt előidéző közveszélyokozás bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja. A Veszprémben hétfőre, keddre és szerdára kitűzött tárgyalásokra egyedül Bakonyi Zoltánt idézte a bíróság. A fenti három napon a MAL Zrt.-t jelenleg is vezérigazgatóként irányító elsőrendű vádlott tesz vallomást. Bakonyi hosszas monológja cinikus felütéssel kezdődött, amikor a bíró megkérdezte, megértette-e a vádat:
Természetesen értem a vádat, hiszen magyarul íródott, de nélkülöz minden természettudományos alapot és összefüggéstelen.
Arra a kérdésre, hibáztatja-e magát a történtekért, a vádlott úgy felelt:
Kifejezetten nem ismerem el a büntetőjogi felelősségemet, ártatlan vagyok ebben a szomorú tragédiában.
Bakonyi Zoltán vallomásában elmondta, ambivalens érzésekkel lépett be hétfőn a bíróságra, miután tavaly januárban ugyanabban az épületben visszakapta a becsületét és az igazságszolgáltatásba vetett hitét. Bakonyi szerint ezen hitét megkarcolta a Győri Ítélőtábla, amikor hatályon kívül helyezte az elsőfokú döntést. Bakonyi Zoltán részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozói felé, de közölte, szerinte a tragédia attól nem lesz kisebb, ha az ügyészség alaptalanul megvádol 15 ártatlan embert.
Rövidre zárta a bíró az ügyésszel szembeni személyeskedést
Monológjában Bakonyi folyamatosan az ügyészség ármánykodásának igyekezett beállítani az eljárás folytatását, mire a bíró közölte: nem fogja engedni hogy a büntetőper személyeskedések sorozatává váljon, az ügyész nem magánember, hanem a vád képviselője. Németh Miklós felhívta Bakonyi Zoltán figyelmét, hogyha elfogultnak érzi az ügyészt, akkor erre tegyen hivatalos észrevételt. Bakonyi védőjével Bánáti Jánossal történt rövid tanácskozás után közölte, nem tesz elfogultsági észrevételt. Azt azonban hozzátette, sajátságos ügy az övék, mert ritkán fordul elő, hogy egy eljárásban ugyanaz az ügyész képviselje a vádat első és másodfokon is.
Bakonyi Zoltán ezután hosszasan, összefüggéstelen módon ismertette, hogy későbbi védekezésében mivel akarja majd megcáfolni a vádpontokat. A terhelt számos ponton kifogásolta, hogy a nyomozáskor és a vádirat elkészítésekor a hatóságok nem természettudományos alapon közelítették meg a történteket, így a – szerinte – rossz kiindulási alapból rossz következtetéseket vontak le.
Virtuális gyárlátogatással igazolná magát Bakonyi
Bakonyi Zoltán a hétfői tárgyalás délutánjára érezhetően taktikát váltott, és az összefüggéstelen monológ helyett az alumíniumgyártás részletekbe menő technológiai ismertetésével igyekezett alátámasztani azon állításait, amelyek szerint a nyomozóhatóságok nem értették meg, mi idézhette elő a tragédiát. A vádlott szerint a vörösiszap-tározó gátjának átszakadását semmilyen körülmény nem jelezte előre, és megismételte a hatályon kívül helyezett ítélet indokolásának azt a részét, amely szerint a zagytározó az elterelt Torna patak korábbi medrére épült, ami hozzájárulhatott az altalaj stabilitásvesztéséhez. A vádlott állította, hogy erről ő korábban nem tudott, ezt a tényt csak a korábbi büntetőperben tudta meg. Bakonyi kiállt azon korábbi kijelentése mellett, hogy a vörösiszap nem minősül veszélyes hulladéknak, és a megsemmisült zagytározót sem töltötték túl, annak sokkal nagyobb terhelést is el kellett volna viselnie.
Ismert, 2010. október 4-én a MAL Zrt. Ajka melletti X-es számú zagykazettájának gátfala leomlott, és a kizúduló több százezer köbméter súlyosan mérgező, maró lúg elárasztotta a környéket. Az áradat Kolontárt és Devecser egy részét letarolta, a katasztrófa tíz ember életét követelte, és több százan megsérültek, illetve több száz épület lakhatatlanná vált. A még nagyobb tragédia elkerülése csak annak köszönhető, hogy a MAL egyik dolgozója felismerve a helyzet súlyosságát a közeledő Szombathelyre tartó gyorsvonat elé állt, megállásra késztetve a vonat vezetőjét. Ha a vonat továbbhalad, biztosan kisiklott volna a lúg által kimosott töltés miatt, és több száz utassal a Torna patakba zuhan. Mint azt a PestiSrácok.hu megírta, a Fővárosi Törvényszék négy évig tartó pereskedés után a napokban ítélt meg több százmillió forintos kártérítést a MÁV-nak a MAL-lal szemben. A büntetőper kedden és szerdán Bakonyi Zoltán vallomásával folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS