Minden hazai feldolgozó számára biztosítani kell a megfelelő mennyiségű újrahasznosítható hulladékot, és el kell kerülni a hulladéknyersanyag külföldi értékesítését – hangsúlyozták az illetékesek az április 1-jével induló haszonanyag-értékesítés kapcsán. A hazai újrafeldolgozó-ipar fejlődésében, új munkahelyek létrejöttében fontos szerepet játszhat, hogy 2016. júniusától egy kézbe került a haszonanyagok piaci értékesítése.
Április 1–jével nemcsak a regionális hulladékkezelés kerül fokozatosan bevezetésre, de ekkor indul be az újrahasznosítható „haszonanyagok” értékesítése is. Az illetékes szervek szándéka, hogy minden szerződéssel rendelkező hazai hulladékfeldolgozó hozzájuthasson a megfelelő mennyiségű újrahasznosítható hulladékhoz, és mindenképpen el kívánják kerülni, hogy az külföldi forgalomba kerüljön. Mint arról korábban írtunk, a korszerű hulladékkezelő üzemek révén új munkahelyek jöhetnek létre, ugyanakkor a visszagyűjtés tekintetében van hová fejlődnünk, hiszen egyes telepek nyersanyaghiánytól szenvednek.
Minél kevesebb hulladék jusson a lerakókba
Mint arról hírt adtunk, április 1-jével megindul a fokozatos átállás a régiós közszolgáltatási rendszerre. A régiós hulladékszállítás és feldolgozás kapcsán a sajtónak Szabó Zsolt, fejlesztés-, és klímapolitikáért valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár arról beszélt, az a cél , hogy mindenhol megvalósuljon a szelektív anyagok begyűjtése és válogatása, és minél nagyobb mértékben eltéríthessék a hulladékot a lerakóról. Hozzátette, a régiós rendszer bevezetése nem jár együtt elbocsátásokkal, mivel az elvégzendő munka mennyisége nem változott. Elmondta, a szelektív és válogatási ágak fejlődésével újabb munkahelyek is létrejöhetnek. Erre a fejlődésre utaló jel, hogy a műanyag hulladék visszagyűjtési aránya mindenféle támogató kampány segítsége nélkül is évrő-évre javul. Az államtitkár elmondta, jövőre tervezik az üveghulladék visszagyűjtésének, kezelésének országos rendszerének bevezetését is.
A hulladékfeldolgozás hazai támogatása munkahelyeket teremt
A hulladék-ipar munkahelyteremtő képessége ugyanakkor nagyban függ a hazai hulladékfeldolgozók versenyképességétől. Mivel szintén április 1–jei dátummal indítják a haszonanyagok értékesítését is, fontos kérdés, hogyan alakul a tavaly júniusban az NKHV-ra bízott értékesítési ágazat. A sajtónak adott interjújában Szabó Zsolt arról beszélt, céljuk, hogy minden hasznosítónak, amely a meghirdetett rendszerben a feldolgozást biztosítani tudja, és megfelelő ajánlatot is tesz, az hozzájusson a megfelelő mennyiségű újrahasznosítható hulladékhoz. Hangsúlyozta, azt mindenképpen el szeretnék kerülni, hogy az újrahasznosítható, szelektált, előkészített hulladék külföldi forgalomba kerüljön, a haszonanyag segítségével Magyarországon kell új munkahelyeket teremteni a hazai feldolgozás és hasznosítás révén. Ezt egyébként elősegíti az is, hogy a licites pályázatokat földrajzi körzetekben hirdetik meg, így a szállítási távolság növekedésével arányosan a feldolgozás költségei is növekedni fognak. Az államtitkár jelezte, jelenleg a meglévő szelektíven gyűjtött haszonanyag értékesítése zajlik március 31-ig, az elő pályázati kiírások pedig a hónapok közepétől folyamatosan megjelennek.
Kihasználatlanok a hazai újrafeldolgozók
A hulladékkal való kereskedelem mára megszokott jelenség. Mint arról tavalyi hulladék-túránk alkalmával beszámoltunk, a dunaújvárosi papírgyár esetén, amely Közép-Európa legnagyobb szelektív papírhulladék-feldolgozója és évi 750 ezer tonna papírt dolgoz fel, 55 százalékos importra szorul. A hazánkban begyűjtött papírhulladék mennyisége 2011 óta stagnál, a cég biztonságos hazai működéséhez évi mintegy 400 ezer tonna papír hiányzik. Hasonlóakat tapasztaltunk a zalaegerszegi HUKE telepén is, ahol kiderült, nemcsak a visszagyűjtött üveghulladék tisztaságával van probléma, de a mennyiségével is, holott az EU elvárásai szerint a 100 ezer tonna üveghulladéknak mintegy 60 százalékát kellene újrahasznosítani. Ennek köszönhetően a HUKE telepe emiatt üveghulladék tekintetében 30-40 százalékos kihasználtságú.
Az NHKV jobb pozícióból tárgyalhat
Miután a haszonanyag értékesítésének koordinálását is az NHKV vette át július 1-jei hatállyal, a haszonanyag értékesítéséből származó bevételek jogosultsága is NHKV-hoz került. Ennek előnye, hogy az NHKV jobb piaci pozíciót érhet el, mint az eddigi 174 közszolgáltató külön-külön. Az átállást követően elkészített statisztikákból kiderült, 2016-ban 108 cég rendelkezett hazánkban hulladékkezelő/hasznosító engedéllyel, ezek közül 56 volt hazai, és 52 külföldi tulajdonú cég.
A statisztika alapján a hulladékkezelők jelenleg minden újrahasznosítható hulladékot lefednek. Közülük 31 foglalkozott veszélyes hulladék, 26 műanyag, 18 fém, 17 papír, 16 üveg, 13 elektronikai, 9 gumiabroncs , 8 bio, 7 építési/bontási, szintén 7 komposzt, 5 energetikai hasznosításra alkalmas, míg 4 lombhulladék kezelésére.
Az NHKV korábbi közleményében ugyanakkor arról is ír, az átálláshoz szükséges volt elkészíteni a 2016-os haszonanyag-leltárt, az adatszolgáltatók részéről azonban az adatszolgáltatás vontatottan halad, folyamatos a hiánypótlás. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy továbbra is fennmarad a bizományosi rendszer.
Forrás: NHKV/PestiSrácok.hu/Zöld Ipar Magazin; kezdőkép: hiroshulladek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS