Két tárgyalási napon, száz pontban sorolta fel az utolsó szó jogán tett nyilatkozatában a hatóságok – szerinte elkövetett – törvényszegéseit a tescós rablók büntetőperének elsőrendű vádlottja. Süveges Péter korábban harminc évet kapott a Fővárosi Törvényszéken, amely a megismételt elsőfokú eljárásban várhatóan épp a budaörsi áruháznál elkövetett fegyveres támadás évfordulóján hirdet újabb ítéletet az ügyben. Az unikális büntetőeljárás tizennégy éve tart, de az abban tárgyalt bűncselekmények hátterének többsége azóta sem lett tisztább; objektív bizonyíték a hét terheltből egyetlen ellen sincs egyik ügyükben sem.
Száz pontban részletezte az utolsó szó jogán tett felszólalásában azokat a bűncselekményeket szerdán a Fővárosi Törvényszéken a tescós rablók néven ismert társaság elsőrendű vádlottja, amelyeket szerinte a nyomozóhatóságok, illetve a csoport ügyeiben eddig eljáró bíróságok követtek el. Süveges Péter már a második tárgyalási napon sorolta azokat a sérelmeket, amelyekről társaival együtt úgy gondolja, hogy jelentősen leszűkítették védekezési lehetőségeiket. A tizennégy éve tartó büntetőeljárás pere immár másodszor van a Fővárosi Törvényszéken, miután a testület első határozatát a Fővárosi Ítélőtábla 2015 júliusában új eljárást előírva hatályon kívül helyezte a megalapozatlanságokra és az ügyben tapasztalható súlyos, a hatóságok dolgozói által elkövetett törvénysértésekre hivatkozva. Bár korábban a PestiSrácok.hu is többször írt arról, hogy a hazai igazságszolgáltatás történetében egyedülálló per hetedszer van első fokon, ez a Fővárosi Törvényszék értelmezésében kevesebb, mivel az ügyben korábban a bizonyítást megkezdő egykor Pest Megyei Bíróság kollektív, elfogultság miatt bejelentett lemondását egynek kell számolni. Süveges – ahogy már évek óta – szerdán is azt a több ezer oldalnyi iratot, bizonyítékot igyekezett számon kérni az ügyészségen, illetve a bíróságon, amelyek szerinte alapjaiban rengetik meg a vádirat állításait, bizonyítékait. A szerdai nap érdekessége, hogy az elsőrendű vádlott épp azt is kifogásolta, hogy az egyik tárgyaló ügyész szerinte érintett a mentő bizonyítékok eltüntetésében, mire a vádhatóság képviselője azt indítványozta, hogy a törvényszék vonja meg Süvegestől az utolsó szó jogát, amit azonban Metzing Márton bíró nem vett figyelembe.
A sok vádalku miatt szinte lehetetlen lett a bizonyítás
A tescós rablók büntetőügyének egyik jellegzetessége a rendkívüli hosszán kívül az is, hogy a szinte az összes érintettel vádalkut kötött az ügyészség, így még szabályos ügymenet mellett sem lenne könnyű tisztázni a vádlottak szerepeit, azok ugyanis egymásra kölcsönösen terhelő vallomásokat tettek. A másik egyedi vonás a felderítés szempontjából releváns iratok folyamatos eltűnése, időnkénti előkerülése; Süveges Péter szerdán meg is jegyezte a bírónak, hogy neki fogvatartottként még jelenleg is tizenhat teljes aktával több van a birtokában, mint Metzing Mártonnak, aki csaknem három éve tárgyalja az ügyet. Az említett iratok sorsa miatt lett bizonyíthatatlan, és valószínűleg így elbírálhatatlan a társaság számlájára írt legsúlyosabb bűncselekmény, egy kalocsai, valutázással foglalkozó házaspár kifosztása, meggyilkolása és eltüntetése. Utóbbi ügyben a vádalku szabálytalansága, a hosszú évek után előkerült iratok tartalma miatt a kettős emberölés vizsgálatában már bizonyítást sem folytattak az ősz óta, így kérdés, hogy a hamarosan kihirdetendő ítélet miképp rendelkezik arról. Érdekesség, hogy a kalocsai történetben olyan vádlott kötött alkut az ügyészséggel, akinek számos objektív bizonyíték alapján köze lehetett a történtekhez, míg a bűncselekménnyel összefüggésbe hozottak ellen szinte semmilyen bizonyíték nincs. A Fővárosi Törvényszék a korábbi elsőfokú eljárás tanulsága miatt rendkívül részletes bizonyítást folytatott az ügyben, de a fenti körülmények miatt az ügyek döntő része ma sem tisztább, mint tizennégy évvel ezelőtt. Metzing Márton eredetileg októberben akart ítéletet hirdetni a tescós rablók ügyében, de az új büntetőeljárási törvény alapján ki kellett zárni az ügyből az egyik védőt, utódja pedig fél év felkészülési időt kért. Ugyancsak nem gyorsította az eljárást, hogy távozott a vádat hosszú időn át képviselő ügyész, egyik utódjával kapcsolatban pedig felvetődött az említett összeférhetetlenségi kérdés.
A tescós rablás évfordulóján hirdethet újabb ítéletet a Fővárosi Törvényszék
A tescós rablók a 2005 májusában a budaörsi Tesco áruháznál elkövetett támadás miatt kapták a nevüket; a támadás célpontja az üzlet bevételét szállító pénzszállító kocsi volt, amelynek egyik kísérőjét a tettesek meglőtték. Az álcázott, nem azonosítható elkövetők szerepét azóta sem sikerült tisztázni, és a vádlottak mindegyike tagadja, hogy köze lenne a történtekhez. A korabeli történet szerint a rablók tűzharcba kerültek az őket üldöző rendőrökkel, amiről később kiderült, hogy alaptalan, bár a rendőrségen kitüntetéseket, jutalmakat, előléptetéseket osztottak az akció résztvevőinek. A Fővárosi Törvényszék korábbi eljárásában hárman kaptak életfogytiglant, közülük D. Lajos ténylegeset, mert őt már korábban is elmarasztalták már emberölésért. Süveges Péter harminc évet kapott, amelyben döntő szerepet játszott, hogy a bíróság akkori megállapítása szerint részt vett a kalocsai kettős gyilkosságban, amelynek bizonyítékait az említett szabálytalanságok miatt mára kizárták az eljárásból. Süveges, ahogy védője, Szikinger István is a felmentését kérte az újabb perben. A Fővárosi Törvényszék szinte pontosan a tescós rablás évfordulóján, május közepén hirdetheti ki újabb ítéletét Süveges Péterék ügyében.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS