A kormány tavaly decemberben megszüntette az orvosok kötelező kamarai tagságát, miután a Magyar Orvosi Kamara (MOK) arról győzködte az orvosokat, hogy szegüljenek ellen az új egészségügyi reformnak és ne írják alá az új szerződéseiket. Bár akkor azt állították, hogy saját belső felmérésük szerint 8000 orvosból 4500-an hajlandóak letétbe helyezni felmondásukat, 6800-an pedig az önként vállalt túlmunkaszerződéseikről állították ugyanezt, most úgy tűnik, mégsem áll olyan jól a MOK szénája. Erre utal ugyanis, hogy fizetési emlékeztetőt küldtek azoknak az orvosoknak, akik a törvényes határidőn belül nem nyilatkoztak arról, hogy maradnak-e kamarai tagok vagy sem. Aki pedig ezt elmulasztotta, annak a kamarai tagsága megszűnik, viszont az elmúlt három hónap tagdíját be kell fizetniük, amiről egy levélben tájékoztatták az orvosokat. Ha ezt nem teszik meg, tovább nőnek a költségek.
Még decemberben szavazta meg a parlament az új egészségügyi törvénycsomagot, amely ellen felemelte a szavát a MOK. Tették ezt annak ellenére, hogy Takács Péter egészségügyi államtitkár elmondása szerint olyan átalakításokat kifogásolnak, amikre korábban ők tettek javaslatot írásban. Ezek után a kamara nyomást gyakorolt az orvosokra és arra buzdította őket, hogy ne írják alá az új szerződéseiket. A kormány pedig nem sokkal később arról döntött, hogy a jövőben nem lesz kötelező az orvosoknak a MOK tagjának lenni. Az orvosoknak ezért nyilatkozniuk kellett arról, hogy kívánnak-e a jövőben tagok maradni vagy sem, aki pedig ezt nem tette meg a törvényes határidőn belül, annak automatikusan megszűnt a kamarai tagsága. A fizetés alól viszont nem engedik őket kibújni, az orvosoknak ugyanis a MOK küldött egy fizetési emlékeztetőt, hiszen hiába szűnt meg a kamarai tagság automatikusan, az elmúlt három hónapot be akarják hajtani rajtuk. Mint írják:
A kamarai tagságukat fenn nem tartó orvosok a kötelező kamarai tagság időtartamára – 2023 év első három hónapjára – kötelesek tagdíjat fizetni.
Nem nagy összegről van szó – 12 300 forint –, de annak fényében ez is sok, hogy ezért a pénzért cserébe nem kaptak semmit. A kamara levelében egyébként arra hivatkozik, hogy a stabil gazdálkodásukat szeretnék ezzel fenntartani. Hozzáteszik azt is, hogy a fizetés elkerülhetetlen, mivel
a meg nem fizetett tagdíjak egységes eljárás szerint kerülnek nyilvántartásra és behajtásra, a hátralékos összeg mérséklésére vagy elengedésére nincsen lehetőségünk.
Aki pedig ennek ellenére sem fizet, annak plusz költségei lesznek, hiszen
a tartozások kezelésével, a tagdíjhátralék behajtásának érvényesítésével kapcsolatosan felmerülő jövőbeni költségek (felszólítások, posta, eljárási költségek és díjak, végrehajtás, stb.) a behajtandó összeget jelentős mértékben növelni fogják, ezért kérjük a tagdíjhátralék 8 napon belüli megfizetését (…)
Fotó: MTI/Lakatos Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS