A sikeres tárgyalások ellenére élesen kritizálták a magyar kormány álláspontját a magukat ateistának, illetve humanistának nevező bevándorláspárti szervezetek, amelyek eléggé sajátos módon az üldözött keresztények megsegítésének szándékát a fasizmussal kapcsolták össze – idézte fel portálunknak adott interjújában Azbej Tristan. Az üldözött keresztyének megsegítéséért létrehozott államtitkárság vezetője elmondta: továbbra is vannak olyan politikai, és szélsőséges ideológiákat képviselő bevándorláspárti erők, amelyeknek nem fér a narratívájába, hogy a világon a legüldözöttebb vallás a kereszténység. Ugyanakkor hozzátette: a látogatás során volt alkalmuk a Világbank képviselőjével is tárgyalni, illetve egy munkareggelin lengyel, olasz, amerikai és angliai részvétel mellett lerakták egy formálódó összefogás alapjait az üldözött keresztények nemzetközi megsegítéséért.
Azbej Tristan, a Hungary Helps program vezetője portálunknak adott interjújában elöljáróban elmondta, hogy a magyar delegáció egy teljes hetet töltött el Washingtonban, ahol többek között az Egyesült Államok kormányának konzervatív, keresztény tagjaival találkozhattak, akik értékelik a magyar kormány erőfeszítéseit az üldözött keresztények és általánosságban a keresztény kultúrkör védelme érdekében. Hozzátette: a delegáció részt vett egy, az amerikai külügyminisztérium szervezésében lebonyolított többnapos konferencián, amelynek központi témája a vallásszabadság volt. Az eseményen felszólalt többek között Mike Pence amerikai alelnök, illetve több olyan egyházi vezető is, akik jelenleg is azzal küzdenek, hogy az üldöztetésük tényét a világ egyáltalán elismerje, és akik beszédeikben kiálltak a magyar kormány helyben segítést szorgalmazó politikája mellett. Az államtitkár kiemelte: a támogatók mellett természetesen megjelentek a sajtóban azok a hangok, amelyek továbbra is eltagadják a keresztényüldözés tényét. Élesen kritizálták például a magyar kormány álláspontját a magukat ateistának, illetve humanistának nevező bevándorláspárti szervezetek, amelyek eléggé sajátos módon az üldözött keresztények megsegítésének szándékát a fasizmussal kapcsolták össze, valamint bevezették a keresztény felsőbbrendűség fogalmát is. Azbej Tristan úgy vélte:
továbbra is vannak olyan politikai, és szélsőséges ideológiákat képviselő bevándorláspárti erők, amelyeknek nem fér a narratívájába, hogy a világon a legüldözöttebb vallás a kereszténység, és minden eszközzel igyekeznek mind a kormány, mind a program hitelességét cáfolni.
Embertelenséggel vádolják a kormányt a segítség miatt
Az államtitkár a konferencián elhangzott beszédével kapcsolatban kiemelte: nagyon fontos újra és újra bemutatni Magyarország valós migrációs politikáját, szembeállítva azzal a hamis képpel, amely a kormányt embertelenséggel vádolja a helyben segítés politikája miatt, és azért, mert a migráció és a menekültkérdés problémáját a gyökerénél igyekszik kezelni. Hozzátette: államtitkárként, európai tisztségviselőként sajátságos, egyúttal megtisztelő feladat hárul rá, hiszen azon üldözöttek, szenvedők hangját kell képviselnie, akikről a világ nem hajlandó tudomást venni.
Washingtonban, az üldözött keresztényekért
Az aggasztó méreteket öltő keresztényüldözést cinkos hallgatás övezi. Büszke vagyok arra, hogy mi, magyarok, áttörjük a hallgatás falait. Egyebek mellett erről is beszéltem Washingtonban, a vallásszabadságról szóló nemzetközi konferencián. #IRFministerial
Közzétette: Azbej Tristan ن – 2019. július 17., szerda
A Világbank is beszállhat
Azbej Tristan portálunknak arról is beszélt, hogy a washingtoni látogatás egyik fontos állomása során előkészítő tárgyalásokat folytattak az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségével (USAID), hogy a magyar kormánnyal kötött korábbi, formális együttműködést valós tartalommal is megtöltsék. A tárgyalások során két iraki projekt elindításáról egyeztettek: az egyik a keresztény, a másik a jazidi kisebbség megsegítését célozza majd. Az államtitkár hozzátette: a küldöttség megbeszéléseket folytatott a Világbanknak az Egyesült Államok által delegált igazgatótanácsi tagjával, amelynek során arról egyeztettek, hogyan oszthatók el úgy a Világbank forrásai, hogy azokkal a vallási tekintetben sérülékeny csoportokat is segíthessék. Azbej Tristan kiemelte: a tárgyalási folyamatok fontos mozzanata volt, amikor a Washingtonba érkező Szijjártó Péter külügyminiszter a miniszteri konferencián felszólalt a vallásszabadság előmozdításáért, valamint ismertette a Hungary Helps alapelvét, miszerint a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, nem a baj idehozni.
Munkareggelin alapozták meg a nemzetközi összefogást az üldözött keresztényekért
Az államtitkár kitért arra is, hogy egy munkareggelin alapozták meg annak a nemzetközi koalíciónak, szövetségnek az alapjait, amely magját képezheti a keresztényüldözéssel szembeni szélesebb nemzetközi összefogásnak. A munkareggelin Magyarország mellett Lengyelország miniszteri, Olaszország nagyköveti, az USA és az Egyesült Királyság pedig kormányzati képviselői szinten képviseltette magát. A megjelent országok külön-külön már hoztak olyan kormányzati döntéseket, amelyek az üldözött keresztények megsegítésére irányultak. Nagy-Britannia külön jelentést is készített. A napokban távozó külügyminiszter, Jeremy Hunt korábban független vizsgálatot rendelt el, amelynek eredményeit néhány hete hozták nyilvánosságra. A jelentés megerősítette a magyar kormány álláspontját, amely szerint a világon a legüldözöttebb vallás a kereszténység, öt, a vallása miatt üldözött emberből pedig négy keresztény. A jelentés ismeretében a szigetország fontolgatja egy segélyprogram megindítását, amelyben számíthatnak a magyar kormány tapasztalataira is.
Azbej Tristan bejelentette azt is, hogy november végén rendezik meg Magyarországon a második olyan nemzetközi konferenciát, amelynek középpontjában kifejezetten az üldözött keresztények állnak.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép/videó: Azbej Tristan/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS