Sikerült kialakítani egy magas szintű kapcsolati hálót a fontos nemzetközi szereplők között, akik elkötelezettek, vagy elkötelezhetőek az üldözött keresztények ügye iránt – nyilatkozta portálunknak adott interjújában Azbej Tristan, akit a jövő héten második alkalommal megrendezendő, keresztényüldözéssel foglalkozó budapesti konferencia kapcsán kérdeztünk. Az államtitkár hozzátette: kibontakozni látszik a keresztényüldözésről hasonlóan gondolkodó kormányzatok, országok csoportjának tettrekész informális szövetsége. Elmondta: az első konferencia alkalmával azt tapasztalták, a meghívott nyugati politikusok mintha bojkottálták volna a részvételt, mára azonban már a liberális politkusok és a bevándorláspárti szervezetek sem tudják elhallgattatni a kersztényüldözés tényét.
2017 októberében rendeztek konferenciát Budapesten a napjaink egyik legsúlyosabb humanitárius válságának tekinthető keresztényüldözésről. Két év elteltével ismét Budapest ad otthont a rendezvénynek, amelynek egyik kitűzött célja, hogy a keresztényüldözés ellen fellépő országokat egy közösségbe tömörítse. A rendezvényről Azbej Tristant, az üldözött keresztények megsegítéséért létrehozott államtitkárság vezetőjét kérdeztük.
A keresztényüldözés tényét már nem tudják elhallgatni
Azbej Tristan államtitkár elöljáróban elmondta: a 2017-ben megtartott első konferencia talán abban az értelemben kevésbé volt sikeres, hogy a szervezőkön kívül álló okokból ugyan, de a nyugati politikai és egyházi részvétel visszafogott volt. Hozzátette: a konferenciának kezdetben az volt az elsődleges célja, hogy egyáltalán fölhelyezze a különböző nemzetközi és emberjogi szervezetek, fórumok napirendjére a keresztényüldözés tényét. Mint megjegyezte, ez nemhogy időszerű, de valójában megkésett szándék volt, hiszen a kutatások szerint a keresztényüldözés korunk egyik legsúlyosabb emberjogi válsága: több, mint 245 millió embert érint, és mégis alig esik róla szó. Mint az államtitkár kijelentette:
úgy vélem, 2017-ben a konferencia zárónyilatkozatával elértük kezdeti célunkat, hiszen nem egy fiókba eltemetett dokumentumról beszélünk.
Hozzátette: a nyilatkozat arra ösztönözte a résztvevőket, hogy a különböző nemzetközi fórumokon az elnyomottak hangja legyenek, és ez komoly ellenérzést váltott ki különösen a liberális politika szereplői és a migrációpárti szervezetek részéről, amelyek megpróbálták elbagatellizálni a kérdést, eltagadni a keresztényüldözés mértékét.
Ezt azonban már nem tudják elhallgatni a közvélemény előtt. A nyilatkozatunk hatásra, jó értelemben véve kiszabadult a szellem a palackból
– fogalmazott az államtitkár.
Kibontakozni látszik a keresztényüldözés ellen fellépő országok szövetsége
Azbej Tristan portálunknak arról is beszélt: a jövő heti konferencia célja a keresztényüldözés tényének elismertetését követően már az lesz, hogy nemzetközi összefogást építsen fel az ügy mellé, konkrét vállalásokkal, koordinált humanitárius segítségnyújtással. Hozzátette, hogy a mostani konferenciára jóval nagyobb érdeklődés mutatkozik: kétszer annyian fogadták el a magyar szervezők meghívását, köztük jelentős és mértékadó nyugati politikai és egyházi vezetők is. Képviselteti magát továbbá a keresztényüldözéssel foglalkozó közel összes jószolgálati szervezet is.
A Hungary Helps jószolgálati program legnagyobb eredménye – azon felül, hogy az elmúlt években közel 70 ezer rászorulónak segítettünk a válságövezetekben – az, hogy sikerült kialakítani egy magas szintű kapcsolati hálót a fontos nemzetközi szereplők között, akik elkötelezettek, vagy elkötelezhetőek az üldözött keresztények ügye iránt
– hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: kibontakozni látszik a keresztényüldözésről hasonlóan gondolkodó kormányzatok, országok csoportjának tettrekész informális szövetsége.
Míg korábban azt tapasztaltuk, hogy a meghívott nyugati politikusok mintha bojkottálták volna a konferencián való részvételt, mivel gyakorlatilag senki nem fogadta el az invitálásunkat, ez a tendencia mára megváltozott
– fogalmazott Azbej Tristan, aki a teljesség igénye nélkül megemlítette, hogy több amerikai magas rangú kormányzati résztvevő érkezik a konferenciára, többek között Donald Trump amerikai elnök tanácsadója, Joe Grogan is. A konferenciára érkezik továbbá az Egyesült Királyság miniszterelnöki különmegbízottja, és a V4-es országok is képviseltetik magukat különböző diplomáciai szinteken. Az államtitkár kiemelte: a konferenciát Orbán Viktor miniszterelnök fogja megnyitni a legfontosabb magyar egyházi vezetőkkel közösen, valamint több magyar kormánytag is fel fog szólalni az esemény során.
Forrás: PestiSrácok.hu; Fotó: facebook.com/Azbej Tristan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS