A gödöllői városháza több tonnányi azbeszttartalmú palatetőjét gyermeknapon kezdték el bontani kalapáccsal, ásókkal, mit sem törődve a közelben fagylaltozó családokkal, kicsikkel. Az egészségügyi kockázatot rejtő azbesztpala szétverését a munkások végül akkor hagyták abba, amikor megjelentek a Pest Megyei Kormányhivatal illetékesei. Az épületet egyébként még tavaly nyilvánították életveszélyesnek, majd a képviselőtestület döntése után a bontási munkálatokra közbeszerzést írtak ki. A gödöllőiek számára egyelőre rejtély, miért végzi több cég a bontási munkát, ráadásul szabálytalanul. Még szerencse, hogy a polgármester szerint minden rendben van, bár ő akkor sem gondolta életveszélyesnek az épületet, amikor tavaly azzá nyilvánították.
A gödöllői városháza épületének sorsa tavaly került az országos figyelem középpontjába, amikor Gémesi György polgármester saját kabinetfőnökének közleményét cáfolva kijelentette: mégsem életveszélyes az épület, nem nyilvánították azzá. A város első embere azonban hiába állította, hogy nyugodtak lehetnek a gödöllőiek, a testület az épület lebontása mellett döntött.
Másodszorra már nem írtak ki közbeszerzést, ajánlat alapján választottak kivitelezőt
A kivitelezésre közbeszerzést írtak ki, ami eredménytelenül zárult. A március 31-i lakossági fórumon Gémesi György polgármester azt mondta, hogy másodszorra már nem kell közbeszerzést kiírni, hanem ajánlatokat kérnek be, ami alapján kiválasztják a kivitelezőt. A Gödöllői Hírek értesülése szerint több érvényes ajánlat érkezett be, ezek közül az illetékesek az egy isaszegi és egy budapesti székhelyű kft. által alkotott SCB Konzorcium nettó 149.949.380 forintos ajánlatát tartották a legjobbnak. A vállalkozás 90 naptári napot jelölt meg a bontási munkálatok teljesítésére, a város idei költségvetésében a feladatra 170 millió forintot különítettek el. A közbeszerzési eljárás részleteiről a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselői közérdekű adatigénylés formájában szerettek volna többet megtudni, azonban a törvényi határidőn belül nem kaptak tájékoztatást.
A polgármester szerint nincs ok az aggodalomra, dacára a Pest Megyei Kormányhivatal által indított eljárásoknak
A városháza fedése több tíz tonna azbeszttel szennyezett pala, ami veszélyes anyagnak minősül, ennek bontására, kezelésére, szállítására pedig különleges előírások vonatkoznak. Az azbeszt tartalmú palatető bontásához a bontási tervet a kivitelező cég május közepe után nyújtotta be, és május 19-én már meg is kezdték a bontást. A májusi, utolsó rendes testületi ülésen képviselői kérdésre, Gémesi György polgármester és Kis Árpád aljegyző azt a választ adták, hogy “a bontással minden rendben van, a bontás ütemszerűen halad”. Ennek ellentmond, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal (PMKH) illetékes főosztályai az épület és a palatető bontásának ellenőrzése közben több szabálytalanságot is megállapítottak.
Tarnai Richárd, a Pest Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja arról tájékoztatta portálunkat, hogy a hatályos jogszabályok értelmében az azbesztből vagy azbeszttartalmú anyagból, termékből, vagy azbeszttartalmú termékkel végzett tevékenységből származó kockázatok megelőzése érdekében a munkáltatónak a munka megkezdése előtt 15 nappal bejelentési kötelezettsége van az illetékes munkavédelmi hatóság felé. A bejelentéssel egy időben meg kell küldenie a tevékenység végzésének konkrét munkatervét is. A beérkezett bejelentések alapján a hatóság minden esetben ellenőrzi az azbesztbontási tevékenységet.
Portálunk megtudta azt is, hogy a gödöllői városháza bontási munkálataival kapcsolatosan több közérdekű bejelentés is érkezett a hatósághoz.
A munkavédelmi hatóság vizsgálata jelenleg is folyik, munkavédelmi bírság, valamint eljárási bírság kiszabása várható.”
A PMKH Érdi Járási Hivatala Foglalkoztatási Főosztály Munkavédelmi Ellenőrzési Osztálya, valamint a Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának munkatársai május 19-én helyszíni hatósági ellenőrzést tartottak Gödöllőn, a Szabadság tér 7. szám alatt, ahol a bejelentett azbeszt tartalmú síkpala héjazat bontási munkálatait ellenőrizték. Mint a kormánymegbízott elmondta:
A bontási tevékenység sem a jogszabályi előírásoknak, sem a munkáltató által megküldött munkatervnek nem felelt meg. A hiányosságok közül a szabálytalan bontási folyamatot, beleértve a bontott pala szabálytalan tárolását lehet említeni valamint, hogy két munkavállalót egyéni védőeszköz nélkül végezte a munkáját. A munkavégzést a hiányosságok megszüntetéséig a hatóság felfüggesztette.”
Tarnai Richárd tájékoztatása szerint a vasárnap végzett újbóli ellenőrzésen már az is kiderült: már egy másik munkáltató munkavállalói szintén szabálytalanul végezték a palabontást.
A szabályos, előírásoknak megfelelő bontási technológia minimalizálja az egyébként kötött formában lévő azbesztrostok környezetbe kerülését, ami tovább csökkenthető a bontási munkatervekben is szereplő rostmegkötő anyagok (ragasztók) használatával, valamint a bontott azbeszttartalmú pala szabályos, zárt tárolásával.
A PestiSrácok.hu megtudta azt is, hogy a hatóság az ellenőrzések során kiemelt figyelmet fordít a bontási technológiával kapcsolatos szabályok maximális betartására annak érdekében, hogy a munkavállalók és a hatókörben tartózkodók egészségének védelme biztosítva legyen.
Még jó, hogy a gödöllői vezetés “kézben tartja” az ügyet, amiről inkább mégsem beszélnek
Gémesi György kijelentette, hogy a bontás környezetében mindenkit tájékoztattak, valamint testületi ülésen elmondta, hogy senki ne aggódjon, kézben tartják az ügyet. A Járási Hivatal jelenlévő vezetője a kérdés kapcsán megemlítette a folyamatban lévő eljárásokat, de jelezte, hogy folyamatban lévő ügyekről így a bontási munkálatok 19-i leállításáról sem adhat részletes tájékoztatást.
Gyermeknapi meglepi: azbesztes pala hull a városháza tetejéről
Információnk szerint május 27-én, szombaton, a városháza tetején intenzív bontási munkálatokba kezdtek. A portálunknak nyilatkozó szemtanú szerint az azbeszt tartalmú törmelék egy része a bontási munkálatokat védő területen kívül landolt.
A tetőn sok munkás mozog hiányos védőfelszerelésben, biztosítás nélkül, és azbeszttel szennyezett anyag esetében elfogadhatatlan módon, ásóval, lapáttal, kalapáccsal törik-zúzzák a veszélyes anyagot. Az azbeszt tartalmú paladarabok az épület belsejébe, és közvetlen közelébe zuhantak. A törmelék egy része a bontási munkálatokat védő területen kívülre is kizuhant.”
Eközben a városháza közvetlen szomszédságában gyermekek, családok, sétáltak, fagylaltoztak és láthatóan ugyanúgy nem voltak tisztában az őket fenyegető veszéllyel, mint a munkások.
A jelenlegi ismeretek szerint az azbesztexpozíció azbesztózist, mesotheliomát, hörgőkarcinómát, gyomor-bélcsatorna karcinómát okozhat.
A városháza közvetlen szomszédságában egyébként orvosi rendelő, két gimnázium, fagylaltozók, a városi piac, étterem, templom és bevásárlóközpont is található.
A PestiSrácok.hu-nak egy gödöllői lakos azt mesélte, hogy miután a PMKH ellenőrei vasárnap megjelentek, hogy ellenőrizzék a területen végzett munkálatokat, a munkások befejezték a bontást és szétszéledtek.
Mindeközben a polgármester Vácon fagyizott
Amíg a gödöllői családok a városháza tetejéről hulló palákat “csodálhatták” és “élvezhették” az egészségügyi kockázatot rejtő tetőbontással egybekötött azbesztáldást, Gémesi György polgármester Vácon fagyizott.
A polgármester nem válaszol
Természetesen Gémesi Györgyöt is megkérdeztük az épület bontási munkálataival kapcsolatban felmerülő problémákkal kapcsolatban, egyebek mellett arra voltunk kíváncsiak, hogy tájékoztatták-e a lakosságot arról, hogy szombaton és vasárnap kerüljék el a városközpontot, mert bontják az azbeszt tartalmú palatetőt? Továbbá azt is szerettük volna megtudni, hogy a munkát miért gyermeknapon kezdték el, s vajon a polgármester tudott -e arról, hogy a munkások kalapáccsal, lapáttal verték szét az azbesztpalás tetőszerkezetet? Írásban feltett kérdéseinkre egyelőre nem érkezett válasz a gödöllői polgármestertől.
És íme a videó, a gyermeknapi meglepetésről.
PestiSrácok.hu Fotó:PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS