A Szépművészeti Múzeum főigazgatójával készített interjút az Index, amiből megtudhattuk a többi között, mi a titka Baán Lászlónak, hogy hatalmakon átívelve képes megőrizni posztját, mit gondol a párizsi olimpia megbotránkoztató megnyitójáról, Orbán Viktor szókimondó szerepéről és milyen együttműködésre számít Karácsony Gergellyel, aki éveken keresztül fúrta a Liget-projektet.
Baán László lett a Szépművészeti Múzeum főigazgatója újabb öt évre, mely posztot vetélytárs nélkül nyert el. Ennek pedig szerinte az az oka, hogy ha a közvélemény és a döntéshozók úgy ítélik meg, hogy egy vezető jól végzi a munkáját, akkor meghosszabbítják a megbízatását.
Csák János volt kultúrális miniszter utódjáról, Hankó Balázsról elmondta Baán, hogy egyáltalán nem egy szürke személy, ahogyan ezt sokan gondolják, hanem egy éles eszű, jó humorú, energikus vezető, aki a felsőoktatásért volt felelős és ott már van respektje. A főigazgató szerint a kultúra területén is megállja majd a helyét, nem véletlenül választotta a miniszterelnök éppen őt.
A hatalmakon átívelő népszerűség
Mint az köztudott, Baán László már 2004 óta vezető szerepet tölt be a magyar kulturális életben, annak idején Hiller István nevezte ki és a mostani rendszerben is folyamatos a megbízása. A szakmaiságon túl a főigazgató szerint az kell az “életben maradáshoz”, hogy
működtesd eredményesen azt, amit rád bíztak.
Hozzátette, hogy az is fontos, hogy a dolgozók ne gyomorgörccsel menjenek be dolgozni, hanem örömmel, mert tudják, hogy
egy magasra célzó, de világos és végrehajtható vízió mentén ki-ki a maga területén kiválóan és a többieket respektálva végzi és végezheti a munkáját.
Woke manifesztumot láthattunk az olimpia megnyitóján
A beszélgetés során természetesen szó esett a párizsi olimpia botrányos megnyitójáról, ahol a rendező Leondardo da Vinci Utolsó vacsora című festményéből drag queen showt csinált. Baán szerint ez egy rendkívül átgondolt
woke manifesztum, vizuális küldetésnyilatkozat, amely az európai kultúra legfontosabb gyökereit jelentő antik és keresztény-zsidó kultúrkör eszményeinek a leváltását hirdeti meg.
Hozzátette:
Azzal, hogy Athéné, Aphrodité, Apolló vagy – akárcsak „véletlen egybeesés” okán – Jézus és az apostolok helyére nőimitátorokat és transzvesztitákat ültet a sokszínűség és a elfogadás jegyében, egyértelmű üzenetet fogalmaz meg: mi új isteneket adunk nektek a régiek helyett!
A főigazgató szerint nem baj, hogy tudjuk, hányadán állunk, de a világ több részén az emberek azt a véleményt fogalmazták meg, hogy köszönjük, elfogadjuk, de mi a magunk részéről nem kérünk belőle. A válasz pedig az volt, hogy akkor ezek az emberek szélsőjobbosok, kirekesztőek, LMBTQ-fóbok.
A woke mozgalomnak az ideológiai előrenyomuláson kívül van tényleges politikai hatása is Baán szerint. A baloldali és liberális mozgalmak vagy elkezdtek középre húzódni vagy új toposzokat találtak ki az egyenlősítő harcuk érdekében. Az elmúlt 15-20 évben aztán kikristályosodtak azok az identitáspolitikai témák, amelyek aktuálisan jól tematizálhatónak bizonyultak a nyugati társadalmakban: elsősorban az antirasszizmus (később a migráns-ügy) és a gender. Ezen balliberális gyökerű politikai szerveződések új nevet is kaptak, elkezdték magukat progresszíveknek nevezni -mondta a lapnak.
Orbán Viktor a fenegyerek
Az Európai Unióban többször nevezték már a magyar miniszterelnököt fenegyereknek, ami Baán szerint tetszik is Orbán Viktornak. Ez ugyanis szabadságot ad neki, hogy olyan dolgokat mondjon ki, amit eddig más vagy nem tett vagy nem mer tenni.
Ráadásul, ez a szerepkör nemcsak, hogy megengedi, de meg is kívánja, hogy a miniszterelnök, az európai vezetők szokványos attitűdjével szemben, ne kerülje, hanem keresse a konfliktust
-tette hozzá Baán kifejtve azt is, hogy
a fenegyerek-státusz már mintegy kötelezi, hogy az Európai Tanácsban, azaz az európai első számú vezetők legszűkebb klubjában időről-időre szembemenjen a fősodorral, aztán váratlanul ajánljon egy nehéz közös ügyben egy briliánsan egyszerű megoldást; legyen kiszámíthatóan kiszámíthatatlan, de közben tartsa meg minden ígéretét; mutassa meg, hogy mit is kellene tenniük, ha igazán jól akarnák végezni a dolgukat. Aztán egy bizalmas beszélgetésben azt is mutassa meg nekik, hogy jobban megérti a személyes politikai dilemmáikat, mint a közvetlen munkatársaik. Szóval nyílik tér a csínyekre, amire a miniszterelnök személy szerint igencsak hajlamos, miközben egy végtelenül logikus, kissingeri elme működik benne, ami pontosan ismeri és érti a hatalmi rendszerek működésének történelmi mintázatait.
A kereszttel kapcsolatban a vita a lényeg
A Gellért-hegyre tervezett kereszt nagy port és megosztottságot hozott el itthon, ami Baán szerint ezzel el is érte a célját egy tipikus termékeny konfliktus. Ugyanis mindegy, hogy mi lesz a konfliktus kimenetele, a lényeg, hogy minél markánsabban váljanak láthatóvá a különböző álláspontok, az egymással szemben álló érvek és történetek.
Karácsony Gergellyel és csapatával nem lesz rosszabba kapcsolat annál, mint amilyen eddig volt
Az interjúban a Liget-projekt ékkövéről, az új Nemzeti Galéria befejezéséről is szó esett. Mint az köztudott az egész beruházást a Városligetben fúrta öt éven keresztül Karácsony Gergely és csapata a zöld területek miatt. Baán szerint annál rosszabb nem lesz a viszony velünk, mint amilyen az elmúlt öt évben volt, viccesen megjegyezve, hogy az ő nagy munkájuk kimerült a Városháza park murvás, szánalmas pop-up parkjában.
Mivel azonban Karácsonynak most nincsen többsége lehet, hogy dolga sem lesz nagyon a fővárosban. Kivéve, ha él a főpolgármesteri Szent Grállal, ami a vétó. Ezzel ugyan átvinni a testületen nem tud semmit, de blokkolni igen.
Forrás: Index, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS