Egy olyan budapesti beruházás körüli korrupciógyanú azonnali tisztázását kéri a legfőbb ügyésztől Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke, amelynek irányítója az előkészítés és a közbeszerzések idején közvetlen főnöke, Bajnai Gordon volt. Szigetvári követeli Polt Pétertől: azonnal adjon tájékoztatást arról, hogyan működött együtt az Európai Csalás Elleni Hivatallal a Budapest Szíve projekt miatt indult vizsgálatban. Utóbbi valóban vizsgálatot végzett az ügyben és aggályosnak tart egyes közbeszerzési kiírásokat, csakhogy a programot Bajnai Gordon és az MSZP-s Steiner Pál felügyelte, míg a Szigetvári által lemondásra felszólított Rogán Antal akkori belvárosi polgármester és az önkormányzat csak partnerként vehetett részt a projektben. Megtudtuk: az ügyészségen még fordítják az OLAF vizsgálati dossziéját.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Szigetvári ma tartott sajtótájékoztatóján azt kérte, hogy az V. kerület és a főváros tisztázza, hogyan lehetséges, hogy a gyanú szerint egy túlárazott eljárás során egy előre kiválasztott kivitelező végezte el a munkát a Budapest szíve program egyik beruházása kapcsán. A politikus elmondta, abban bízik, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, volt belvárosi polgármester távozik a közéletből, „mert az európai adófizetők pénzét másra, illetve rosszul használja” – tette hozzá az Együtt politikusa. A politikus felszólította Polt Pétert, hogy azonnal adjon tájékoztatást arról, hogy az elmúlt hónapban, évben hogyan működött együtt az ügyészség az OLAF-al, adjon tájékoztatást, hogy mikor kíván nyomozást elrendelni az ügyben. A PestiSrácok.hu-nak ezzel kapcsolatban a Legfőbb Ügyészség szóvivője megerősítette, hogy valóban érkeztek dokumentumok az OLAF-tól, melynek fordítása még folyamatban van. Fazekas Géza hangsúlyozta, hogy jelenleg így arról sem tud nyilatkozni, hogy az ügyészség kíván-e nyomozást indítani.
Bajnai volt a projekt egyik levezénylője
Szigetvári Viktort arra kértük a sajtótájékoztatón, tegye helyre a felelősöket érintő logikai bukfencet és adjon választ Bajnai Gordon, Demszky Gábor, illetve Steiner Pál szerepére az ügyben. Azt mondta: “Bajnai „szalagátvágása nem keverendő össze egy lopással, amiről a volt miniszterelnöknek nem volt tudomása. Bajnai mint nemzeti fejlesztési miniszter felelt azért, hogy a magyar köztársaság fejlődjön. Sok minden épült abban az időben, amire ő személy szerint büszke”. Szigetvári érvelése azért sem helytálló, mivel Bajnai Gordon még 2007-ben a Gyurcsány-kormány önkormányzati minisztereként az egyik felelőse volt a programnak. Ezt bizonyítja az is, hogy egy évvel később a volt miniszterelnök már nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterként kiemelt fejlesztési beruházássá nyilvánította a Budapest szíve projektet, melynek miniszterelnöki megbízottja a szocialista Steiner Pál volt. Az Együtt társelnökétől egyébként azt is megkérdeztük: Igaz-e, hogy az Együtt az MSZP “sértődött bölényeivel” szeretné szorosabbra fonni a kapcsolatot, tekintve, hogy Juhász Pétert, az Együtt másik társelnökét nemrég meghívták a Lendvai Ildikó és Kovács László nevével fémjelezhető Deák Ferenc Körbe, majd a találkozó után a Népszabadság az ellenzék lehetséges vezetőjeként emlegette Juhászt, de Szigetvári azt állította: nincs közeledés, az utóbbiról pedig a párttársánál kell érdeklődni.
Fidesz: kétszínű az ellenzék!
A Fidesz-frakció közleményben kommentálta az ellenzéki megszólalásokat, kétszínűnek minősítve azokat. A kormánypárti képviselőcsoport szerint az MSZP frakciójának inkább arra kellene választ adnia, miért van az, hogy egy éven belül két MSZP-s képviselő ellen is vádat emelt az ügyészség. Emlékeztettek, hogy Simon Gábor után Hiszékeny Dezső ellen is vádat emeltek, egyikük ellen pénzmosás, másikuk ellen korrupció gyanúja miatt. Közleményükben kiemelték: az OLAF a Budapest Szíve-projekt Fővárosi Önkormányzat által lebonyolított programjait hangsúlyozottan vizsgálta, ezek lebonyolítása pedig akkor zajlott, amikor Budapesten az MSZP-SZDSZ-koalíció kormányzott, Gy. Németh Erzsébet pedig fővárosi képviselő volt. Megjegyezték: az MSZP-s vezetésű főváros projektjei drágábbnak bizonyultak a tervezettnél, ezzel szemben a Belváros az egyik projektet 300 millióval, a másikat 600 millió forinttal kevesebb pénzből valósította meg. “Az MSZP-nek és a Szigetvári Viktor vezette Együttnek saját házuk táján kellene keresnie a hibát, hiszen az ő vezetésük idején szabott ki 12 milliárdos büntetést az Európai Unió a Fővárosi Önkormányzatra a csepeli szennyvíztisztító kapcsán, és az ő vezetésük alatt előkészített 4-es metró épült meg 300 milliárd forinttal több pénzből a tervezettnél” – írta a Fidesz-frakció. Végül azt kérték Gy. Németh Erzsébettől, Lukács Zoltántól és Szigetvári Viktortól, hogy mutassanak egy olyan programot kormányzásuk idejéből, amit a tervezettnél kevesebb pénzből valósítottak meg, és ahol a verseny során csökkent volna a kivitelező által megadott ár.
Szabálytalanságokra bukkanhatott az OLAF
Szigetvári annak apropóján tartott sajtótájékoztatót, hogy a VS.hu megírta, az Európai Csalás Elleni Hivatal szabálytalanságokra, illetve csalásokra vonatkozó állítások miatt vizsgálatot folytatott a Budapest Szíve belvárosi felújítási projekt közbeszerzési eljárásaival kapcsolatban. A szervezet ajánlásait megküldte az Európai Bizottság illetékes szervezetének, valamint az ügyészségnek, de konkrétumokat nem mondott a vizsgálat eredményéről. Az V. kerületi önkormányzat pénteken azt közleményében azt írta, hogy nem tudnak a Budapest Szíve projekttel összefüggő esetleges kifogásokról. A Belváros sajtóosztálya hangsúlyozta, hogy minden szükséges anyagot megküldtek az OLAF-nak. Kitértek arra is: a Belvárosi Főutca program első ütemét Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök adta át, a programot pedig Szigetvári Viktor kabinetfőnök egyeztette a polgármesterrel. Szigetvári ma erre reagálva azt közölte, hogy a közlemény hazudik, semmi köze nem volt a program szakmai előkészítéséhez.
Címlapfotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS