Bajnai Gordon szerint Magyarországon több ezer ember azért kapja a fizetését, hogy másokat lejárasson, többek között Soros Györgyöt, Gyurcsány Ferencet, Jean-Claude Junckert és most már egy ártatlan aktivistát, Nagy Blankát is – minderről a 24.hu-nak adott interjúban beszélt a volt miniszterelnök, aki jelenleg egy londoni pénzügyi cégnél dolgozik, valamint a Juncker-terv befektetési döntéshozóinak egyike. A lapnak adott interjúban azt is kifejtette, hogy azért nem jön Magyarországra, mert nem akar megalkudni. Bajnai szerint azért fontos az EP-választáson való részvétel, mert ezáltal a jelenlegi kormányfő ellenzéke erős üzenetet küldhet egész Európának. A portálnak adott interjúból kiderül az is, hogy a hazai miniszterelnökségi pozíciót egyfajta válságmenedzselésnek fogta fel, most pedig egy pénzügyi tanácsadó cég vezetőjeként repked a világban, Új-Zélandtól Kanadáig járva a világot.
A szocialisták válságmenedzsereként miniszterelnöki székig jutó Bajnai Gordon szerint Magyarországon több ezer ember van, aki azért kapja a fizetését, hogy napi szinten járasson le előre kiválasztott célszemélyeket. Ennek a propagandának egy időben ő is kiemelt célpontja volt, de éppúgy áldozata volt ennek Gyurcsány Ferenc, Soros György, Jean-Claude Juncker, számos civil aktivista, vagy éppen most egy gimnazista, Nagy Blanka. A jelenleg pénzügyi tanácsadóként dolgozó Bajnai az interjúban különös színezetben láttatja a hazai gazdasági életet, véleménye szerint ugyanis az ország nagy bajban van, hiszen a propagandagépezet eltereli a figyelmet arról, hogy Magyarországon ipari méretű, központosított lenyúlás és stratégiai probléma van. A Hajdú-Bét botrány egyik főszereplője szerint a Fidesz lop, csal és hazudik.
A recept pedig az: a ti pénzetekből, nektek hazudunk. Ez a hatalmon lévőknek jó befektetés, mert az összes lenyúlt pénznek csak kis részét teszi ki a költség, amiből uralják a médiát. A többi tiszta profit.
Azt azonban elismeri, hogy az általa elmondottak ellenére is Magyarország az elmúlt 3-4 évben valóban stabil gazdasági helyzetben van, és a régión belül közepesen jól teljesít, ezért tud a Fidesz könnyebben kormányozni. És ő sem lett volna miniszterelnök akkor, ha az előző kormányok nem vitték volna csődközeli helyzetbe az országot.
Ha ilyen nemzetközi gazdasági környezetben lett volna az ország a 2000-es évek közepén-végén, lehet, hogy most sem Orbán Viktornak hívnák a kormányfőt, sőt belőlem sem lett volna válságkezelő miniszterelnök. De az valóban helyes lépés, hogy a jelenlegi kormány a fiskális fegyelmet ésszerű szinten fenntartotta.
Bajnai szerint mindez csak annak köszönhető, hogy Orbán Viktoréknak „disznószerencséjük” van,
hiszen ilyen hosszú, tízéves töretlen növekedési szakasz talán nem is volt a fejlett világ gazdaságtörténetében. Ez valóban történelmi lehetőség, pláne a kétharmadok birtokában.
A 24.hu kérdésére válaszolva hozzáteszi, hogy ha 4-5 százalékos a gazdasági növekedés, akkor tényleg elég nagy marhaságot kell csinálnia egy kormánynak ahhoz, hogy ne legyen népszerű.
Főként, ha ez a növekedés a bérekben is megjelenik, mint most idehaza látjuk.
Bajnai szerint az ország szempontjából a legnagyobb nemzeti veszteség a kivándorlás, és ezt a családvédelmi program sem tudja megakadályozni vagy ellensúlyozni, míg az oktatási rendszer szétverését szintén „óriási bűnnek” tartja. Mint mondja: ezért kellene mihamarabb olyan országot teremteni, ahonnan nem kell elmenni, és ahová érdemes hazajönni. Ehhez fontos a bérnövekedés, a családtámogatás is, de elsősorban olyan környezet kell, ahol a politika nem gyarmatosítja az életünket, ahol az egyént is védi a jog, nemcsak az államhatalmat, ahol érdemes vállalkozni, elismerik a törekvést, a korrupciót nem kell bekalkulálni minden döntésbe, az alapvető közszolgáltatások működnek, az oktatás például esélyt kínál minden gyereknek, és nem az dönt, hogy ki milyen előnyt hozott magával otthonról.
A mai általános iskolás korú gyerekek az Orbán-kormány legnagyobb károsultjai közé tartoznak. Ezeket a gyerekeket egy-másfél évtized múlva nem fogja a nehéz munkaerőpiaci helyzetük miatt vigasztalni se egy-egy stadion, se az, hogy a hazájuk szép eredményeket ér el az etelközi sámán-világbajnokságon.
Tudni véli azt is, hogy „a fideszes elit gyermekei nem a kásleri iskolarendszerben tanulnak, hanem a fizetős magániskolákban vagy külföldön”. Hozzáteszi: ő azért dolgozik külföldön, mert neki nincs a NER-ben helye; mint fogalmazott: „megalkudni nem akarok”. A lapnak azt is kifejtette, hogy 2008 őszétől válságkezelő feladatot kapott: a Gyurcsány-kormány gazdasági minisztereként, majd a Bajnai-kormány névadójaként is arra vállalkozott, hogy megmentsék az országot az összeomlástól:
Ma már kevesen emlékeznek rá, de amikor átvettem a kormányzást, a forint árfolyama az euróhoz képest 317 volt, úgy, hogy korábban minden negyedik magyar család 260 forintos euró, illetve annak megfelelő svájci frank környékén vette fel a hitelét. (…) A hitelek kockázati kamatfelára, tehát az a plusz, amit az országcsőd rizikója miatt rápakolnak, 6,4% volt, amikor átvettem a kormányzást. (…) Ez egy nehéz, küzdelmes, de sikeres válságkezelés volt, és ne felejtsék el, 2010-ben egy ismét növekvő gazdaságot adtunk át a Fidesznek.
Bajnai azt is megmagyarázza, hogy azért akart visszatérni 2012-ben ismét a politikai színtérre, hogy összefogja az ellenzéket:
Abban, hogy nem sikerült, közrejátszottak az én rossz döntéseim, és sok minden más is, amiről nem akarok most beszélni, mert EP-választási kampány van, és nem akarok ártani.
Hozzáteszi: ez a vállalkozás nyilvánvalóan kudarc volt, ő pedig olyan országban szeretne élni, ahol felelősséget vállalhatnak tetteinkért. Persze az ellenzék sikertelenségéért is a Fidesz volt a felelős, az okokat viszont nem hajlandó elárulni novemberig. Akkor talán elmondja. De addig is azért szurkol, hogy ennek a rendszernek minél előbb vége legyen és a NER megszűnjön. Ebben pedig az EP-választásnak nagy szerepe van. Véleménye szerint az Orbán-féle kormányzási mód nem kompatibilis az EU-val, de amennyiben Európa orbanizálódik, akkor meggyengül, szétesik és csak elszenvedője lesz a világpolitikának, nem az alakítója.
Ha pedig a magyar és európai út elválik, maradnak a csendőrpertuk, és a nagyhatalmaknak alávetve, rosszabb körülmények között élünk majd. Ezért fontos lenne megmutatni Európának, hogy a magyar emberek legalább fele az európai irányban gondolkodik. Már csak az üzenet ereje miatt is örültem volna annak, ha valamilyen közös ernyő alatt indul az ellenzék. Ha már nem így alakult, azt tartom legfontosabbnak, hogy a változást akaró szavazók menjenek el és szavazzanak a nekik legszimpatikusabb ellenzéki erőre, és persze kerüljék a kamupártokat, mert azok csak elnyelik az ellenzéki szavazatokat.
Arról is beszél, hogy miniszterelnöksége alatt a Jobbik egyértelműen újnáci politikát folytatott, Gyöngyösi Márton pedig még évekkel később is arra tett javaslatot a parlamentben, hogy származásuk szerint listázzák a képviselőket:
Noha a politikájuk azóta jelentősen átalakult, a Jobbikról vallott véleményem alapvetően nem változott, mert nagyon világos, katartikus erejű elhatárolódást, szakítást a múltjuktól nem tapasztaltam tőlük.
Bajnai Gordon szerint a legjobb munkát egyébként Jávor Benedek nyújtotta a magyar EP-képviselők közül, de Cseh Katalint és a szintén „friss erőt jelentő Donáth Annát is jó lenne Strasbourgban látni”. De persze Dobrev Klárának is ott a helye az EP-ben. Az interjúban nem felejtette el egyébként hosszasan ecsetelni azt sem, hogy miért tiszteletreméltó Soros György életútja, és persze a kihagyhatatlan balliberális mantrát, a mészároslőrincezést sem hagyta ki a sorból. A teljes interjút ide kattintva olvashatja el.
Forrás: 24.hu; Fotó: MTI/archív/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS