Szerdán délután négy-kettő arányú szavazással feloszlatta magát a devecseri képviselő-testület. A jobbikos Ferenczi Gábor vezette önkormányzatban jó ideje dúlnak a harcok. A városvezető mögül gyakorlatilag kihátrált saját jobbikos csapata, akikkel közösen nyerték meg a választásokat, azóta a város közügyeit előre mozdító döntések helyett a konfliktusok, belső harcok uralták. Az időközi választásokon, amit 120 napon belül ki kell írni, a Jobbik újabb bástyáját veszítheti el.
Ferenczi Gábor 2014 óta vezeti a vörösiszap sújtotta Veszprém megyei települést, a politikus 2010-től 2014-ig országgyűlési képviselő volt a Jobbik színeiben, jelenleg a Veszprém Megyei Közgyűlés tagja. A mai napig töretlenül viseli pozícióit, annak ellenére, hogy politikai pályafutása nem mentes a botrányoktól. Regnálása alatt csaptak össze Devecserben a gárdisták és a helyi romák. Ferenczit valaki kővel fejbe is dobta, az ATV felvételeiből derült ki, hogy véletlenül az egyik saját „emberük”, addig viszont fennhangon hirdette a párt a súlyos testi sértést … 2013-ban aztán Ajkán halálra gázolt egy 93 éves kerékpárját az úton áttoló asszonyt, amiért aztán két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.
Mindez nem volt elég ahhoz, hogy pártja kihátráljon Ferenczi mögül. Az viszont rövid idő alatt kirajzolódott, hogy a testület, amelynek többségét a saját csapata alkotja, képtelen együtt dolgozni a polgármesterrel. Rendszeresek lett a viták, a döntésképtelenség, több alkalommal is félbeszakadt a testületi ülés, ami odáig fajult, hogy 2015 novemberében titkos szavazással visszahívták Kozma György jobbikos alpolgármestert. Ezt követően egy éven át nem sikerült új alpolgármestert választani, 2016 januárjában azt a megyei kormánymegbízottnak kellett kinevezni.
A helyzet nem sokat javult. Mindig előjött egy-egy feloldhatatlannak tűnő ellentét, vita. A helyi lomis piac üzemeltetése, majd a csarnoképítő Timber Metal Kft. elszámolása ügyében szinte trágárkodásba torkolltak a testületi ülések és felvetették a képviselők a feloszlatás lehetőségét. Egy héttel ezelőtt pedig a korábbi alpolgármester, most jobbikos képviselő Kozma György által kötött szerződések ügyében indított vizsgálatot a NAV. Mindezek közrejátszhattak abban, hogy a szerdai rendes ülésen egy vitás napirendi pontnál Ferenczi feltette a kérdést: Nem lenne jobb feloszlatni a testületet? Majd az indítványt 4:2 arányban meg is szavazták.
Megkeresésünkre Mayer Gábor önkormányzati képviselő (Fidesz-KDNP) azt mondta, már akkor amikor a napirendi pontokat meglátták, sejthető volt, hogy megint elhúzódó vita lesz. Aztán amikor a polgármester felvetette az oszlatás lehetőségét, kiderült, hogy a jegyzőnél már erre vonatkozó dokumentumok is elő voltak készítve.
Néhányan úgy gondoltuk, hogy minket 5 évre választottak meg és a feladatunkat, amit elvállaltunk, teljesítenünk kell. De többen voltak, akik azt mondták, ők nem tudnak és nem hajlandóak tovább együtt dolgozni. Az utóbbi években Devecserben minden csak az acsarkodásról szólt, ami nagyon elkeserít. Azon az állásponton voltam, hogy ha a polgármester nem képes ellátni feladatát és irányítani az önkormányzatot és a testületet, akkor ő mondjon le, de nem ez történt. Most abban bízhatunk, hogy a devecseriek lesznek elég bölcsek és olyan vezetőt választanak, aki előre viszi a települést és együtt tud dolgozni legalább a saját csapatával – fogalmazott Mayer Gábor.
A Fidesz devecseri elnöke szerint politikai és egyéni ambíciók döntöttek.
Ferenczi Gábor mögül a saját emberei hátráltak ki, ez a csapat bár együtt nyert választást, nem tudta elvégezni a feladatot, amit elvállalt. Viszont amikor egy csapat nem eredményes, akkor nem a csapatot szokták szélnek ereszteni, hanem a szövetségi kapitányt leváltani – mondta Polgárdy Imre.
Devecserben a hányaveti évek után most új polgármestert és új képviselő-testületet választanak. Az időközi választást az önkormányzati törvény szerint 120 napon belül ki kell tűzni.
Balsai István ügyvéd portálunknak azt mondta, a jogszabály úgy rendelkezik, hogy önoszlatás után a képviselő-testület az új képviselő-testület alakuló üléséig, a polgármester az új polgármester megválasztásáig látja el feladatait, gyakorolja hatásköreit, kvázi ügyvivőként.
A cél a folyamatosság biztosítása. Azonban komoly, fontos döntéseket az ügyvivő polgármesternek, illetve testületnek már nem illik hoznia, azzal meg kell várni az új képviselő-testületet és polgármestert – hangsúlyozta Ifj. Balsai István.
Vezető kép: kuruc.info
Facebook
Twitter
YouTube
RSS