Jövőre plusz 15 milliárd forintot fordít a kormány a felsőoktatási intézményekben folyó kutatások támogatására – jelentette be Balog Zoltán. Az emberi erőforrás miniszter szerint a hazai tudományos élet finanszírozása mellett a cél a tudományos utánpótlás, a tudományos életpálya támogatása és a kiváló oktatók – és kutatók pályán tartása. A miniszter a veronai buszbaleset kapcsán közölte, mivel a tragédia nem egy iskolai rendezvény keretein belül történt, a jogi segítség megadásán túl nem tudnak segíteni, mivel nincsen jogi alap ahhoz, hogy eljárjanak a szülők nevében.
Magyarország jövője azon múlik, hogy sikerül-e értékalapú és versenyképes felsőoktatást teremteni. Ehhez szükség van a kutatásnak, a fejlesztésnek és az innovációnak a megerősítésre – fogalmazott Balog. 2013-ban már elfogadta a magyar kormány a kutatási fejlesztési és innovációs stratégiát és azt is eldöntötte, hogy egyre nagyobb összeget fordít erre a területre: a tervek szerint 2020-ig a GDP 1,8 százalékát, míg 2030-ig a GDP három százalékát célozták meg a tudományos támogatásban.
Az Új Nemzeti Kiválóság Programon keresztül 12 milliárddal támogatják a tudományos utánpótlást, a tudományos életpályát és a kiváló oktatók-és kutatók pályán tartását, illetve az egyetemek tudományos teljesítményét szeretnék ösztönözni. A programon belül május eleje óta lehet egyénileg is pályázni. A 2017/18-as tanévben hozzávetőlegesen 4 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből 2000 ösztöndíjast tudnak támogatni, mondta a miniszter. A felsőoktatásban résztvevő hallgatók közül, bárki pályázhat: a nettó 75 ezer – 300 ezer forint támogatásra havonta. Ezzel párhuzamosan a felsőoktatási intézmények 8 milliárd forint kapnak, amelyben egyébként vannak bérjellegű kifizetések, tette hozzá a miniszter.
Plusz 15 milliárd sorsáról döntött a kormány. Az összeget a 2018-as költségvetésben a felsőoktatásra fordítják. Így összességében 23 milliárd forint jut a Új Nemzeti Kiválóság Program – jelentette be Balog Zoltán. Azt szeretnék, hogy a támogatás 10 százalékát kutatásra, fejlesztésre fordítsák az intézmények. A magyar felsőoktatási kutatás hosszútávú és nemzetközi versenyképességét szeretnék biztosítani.
Nem iskolai rendezvény keretén belül történt a veronai buszbaleset, ezért a Klebelsberg Központ nem tud fellépni a károsultak nevében – közölte Balog Zoltán. Jelezte, hogy a jogi segítséget továbbra is biztosítják az érintett szülők számára. Úgy tudja, van olyan olyan károsult, aki kapott már valamifajta előleget, de számos ügy még nem zárult le. Hangsúlyozta, hogy az ügybe segítő félként tudnak belépni, miután nincs semmifajta jogi vonatkozása annak, hogy mit tehetne ezért akár az intézményfenntartó, akár az iskola, miután nem iskolai rendezvényen történt ez a baleset. Ezért is szigorították az iskolai rendezvények rendjét, azt, mi számít ennek és mi nem, hogy világos legyen: ha egy iskola bármilyen szervezésbe beleáll, akkor felelősséget is kell vállalnia és a fenntartónak is. Jelezte azt is, számos dokumentumot kaptak már az olasz hatóságoktól, de mivel véglegesen még ott sem zárult le a nyomozás, még el fog tartani egy darabig, mire a pontos körülményeket tisztázzák.
Január 20-án éjjel az olaszországi Verona közelében szenvedett balesetet egy magyar fiatalokat szállító autóbusz. A szerencsétlenségnek tizenhét halálos áldozata volt. A buszon többségében a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnázium tanulói, volt diákok, tanárok és egyikük családja utazott.
Címlapfotó: MTI/Marjai János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS