Dull Szabolcs vagy Orbán Viktor, esetleg a piaci vetélytársak tették tönkre az Indexet? Erről vitatkozott Bodoky Tamás, az Átlátszó alapítója és Rényi Pál Dániel, a 444.hu munkatársa, a Reaktor podcast e heti adásának vendégei. Az adással a rövid magyar podcast-történet igazi mérföldkőhöz érkezett, hiszen, mint megtudtuk: Index nincs másik, olyan jó volt, hogy szinte már nem is volt, de azért mégis lesz másik.
Rényi szerint egyébként nem is konkrétan a lapot, inkább a köré épült márkaértéket siratják az emberek. Mint fogalmazott, nyilván emberek tucatjai veszítik el a munkájukat, illetve felálltak, de valójában az Indexnek a márkája, ami annyira erős volt az elmúlt 20 évben, hogy azt is siratjuk, annak is leáldozik ezzel az üggyel. Az Index volt az egyetlen olyan brand, ami eljutott oda, hogy a címlapja önmagában egy nagy húzóerő. Bodoky erre úgy reagált, hogy reméli, hogy az Index valamilyen formában megmarad,
mert ez nem oké, hogy tönkreteszünk egy brandet azért, mert sértettek vagyunk és azt gondoljuk, hogy nekünk járna az, ami ott van.
Hozzátette, biztos, hogy benne van az “Index-sztoriban”, hogy a konkurensek, mint a
444, a HVG vagy a 24.hu is fűtötte ezt a konfliktust egy kicsit, mert üzletileg ők jól járnak, ha az Index bedől vagy hátrébb sorolódik.
Majd megismételve a korábbiakat, kijelentette:
azt gondolom, hogy ezek a portálok egyértelműen érdekeltek az Index bedőlésében, és nagyon visszafogottan kellett volna vagy kellene foglalkozniuk ezzel a témával.
Bodoky szerint ezen megállapítás ellenére sem balliberális belharcról van szó, csak a konkurencia saját érdekeinek megfelelően tudósított az Index szerkesztőségében történtekről, Rényi ugyanakkor ezt nem így látja, a mundér becsületét védendő politikai támadást kiáltott.
Márpedig a Reaktor podcastja előtt is voltak arra utaló jelek, hogy a baloldali társlapoknak érdekükben állt az Index meggyengítése – írja az Origo tudósításában. Ahogy a lap is beszámolt róla, a 24.hu ízléstelen módon több, egész pontosan tizenegy, az Index belháborújával és botrányával foglalkozó cikkét is fizetett hirdetésként kezdte el terjeszteni. Az anyagok mindegyike több, mint egy hete jelent meg a felületen, így az ízléstelen “hadjárat” még csak aktualitásával sem indokolható. Talán a legdurvább eset mind közül, hogy a 24.hu stábja fizetett annak a hírnek a népszerűsítéséért, miszerint “Többen felmondtak az Indexnél”. Annyiban ez nem meglepő, hogy Pető Péter, a lap főszerkesztője már a felmondások napján vezércikkben jelentkezett be az Index “hagyományainak” folytatására. Bár a 24.hu látszólag szolidaritást vállal baloldali társlapjával, mint Pető esete is mutatja, hamis a szolidaritás.
Az “Indexre nehezedő politikai nyomást” egyébként hasonlóan látják, viszont Bodoky szerint az esetleg most oda igazoló újságírókra is elviselhetetlen baráti nyomás nehezedik, ahogy azt az egy nap alatt visszatáncoló Tevan Imre példája is mutatja. Bodoky azt mondja, el kell ismerni Bodolai László többéves teljesítményét, és óriási hiba volt harc nélkül feladni a várat, ami után esélytelen felhúzni egy hasonló méretűt. Abban egyetértenek, hogy az Index megmarad, de kérdéses, hogy mekkora közönséggel megy tovább.
A teljes beszélgetés és annak leirata ITT elérhető.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS