A privatizációs láz az MSZP-SZDSZ kormányzás alatt volt jellemző, ám ügyesen megfogalmazott jogi keretszerződésekkel bebetonozták a privát szférát az állami egészségügyi ellátások területébe, így kormányváltásoktól függetlenül folyt a profitorientált kalandorok zsebébe a pénz – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak dr. Poller Imre, a borsodi megyeszékhelyen működő Onkológiai és Sugárterápiás Centrum egykori vezetője, aki szerint a kontroll nélküli magánosítás az egészségügyben nem szolgálja a köz érdekeit, mert itt emberek élete a tét. Korábban megírtuk: a megyei kórház ellenzéki lejáratásához az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikónak is köze van, aki a Borsod Megyei Kórházat vádolva olyan orvosmaffia hálójáról értekezett, amelyről amellett, hogy eddig évente sokmilliárdos kárt okozott a magyar egészségügynek, mára kiderült, hogy ha valakinek van köze ehhez az állítólagos maffiához, az pontosan Bangóné.
JUHÁRI ANDREA – PestiSrácok.hu
Hirtelen hírhedté vált hazánk egyik legnagyobb egészségügyi intézménye, a Miskolcon működő Borsod- Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház, amely több területen regionális feladatokat lát el és nagyjából hétszázötvenezer magyar állampolgár ellátásáért felel. Számos szakmában élen járnak, például elsők között ültettek be itt intelligens térdprotézist hazánkban. A hajmeresztő hírek háttérbe szorítják erényeiket, pánikkeltő újságcikkek sora jelent meg róluk. Számos megalapozottnak tűnő sajtóinformáció és folyosói pletyka szerint viszont profitorientált lobbisták gerjesztik a negatív hírcunamit, azért, mert elzárták előlük a pénzcsapot.
Gátlástalan rákbiznisz
A szóban forgó megyei kórház hazánk egyik legnagyobb kiszervezési zónája volt a szocialisták idejében. Az intézmény jelenlegi vezetése viszont nem hosszabbítja meg az előnytelen szerződéseket, így sérülnek a magánszektor mohó szereplőinek érdekei. A miskolci onkológiai ellátás helyzetét ismerő egészségügyi dolgozók ugyan nem bombázták névtelen levelekkel a sajtót, de hosszú időn keresztül emberfeletti üzemmódban teljesítettek azért, hogy ne álljon le a daganatos betegek ellátása a térségben. A rákbiznisz már kimutatta a foga fehérjét Borsodban: az általunk megszólaltatott névtelenséget kérő egészségügyi szakemberek és az arcát és nevét is adó onkológus főorvos szerint a miskolci történet jól tükrözi, hogy veszélyes üzem a nemzetstratégiai szempontból is kiemelten fontos egészségügyi ágazatot a haszonra hajtó piaci szereplők kezébe adni.
A Medcenter Kft.-hez került 2007-ben a sugárterápia, majd 2008-ban a térség rákbetegeinek gyógyszerellátása is. Egészségügyi berkekben már évekkel ezelőtt felütötte fejét az a hír, hogy Miskolc egyik elismert intézménye, az onkológiai osztállyal is rendelkező Szent Ferenc Kórház igazgatójának, Kása Miklósnak az integráció után azért kellett székéből felállni, mert nem hódolt be ennek az üzleti körnek, amely sokkal drágábban kínálta a rákgyógyszereket, mint amennyiért a tagintézmény a már jól bejáratott forrásából korábban beszerezte azokat. Ez ugyanakkor csak aprópénz ahhoz képest, amit a sugárterápiával kaszáltak.
Hatalmas piac
Ennek a kórháznak a sugárterápiás ellátási területe egész Borsod megye, illetve Heves keleti régiója; nagyjából hétszáznyolcvanezer magyar lakos tartozik ebbe a nagy körzetbe. Ez óriási feladat, amely az egészségügyi szolgáltató cég szempontjából igen komoly piacnak is minősül. A betegszám vélelmezett emelkedése miatt vált indokolttá az onkológiai részlegen a kapacitásbővítés, ahol a korábbi 1400 helyett már közel háromezer beteg kezelését vállalták. Az MSZP–SZDSZ-kormány, a szocialista irányítás alatt álló megyei önkormányzat és az akkori főigazgató, a KDNP-s Csiba Gábor döntésének eredményeként ezt a felelősségteljes feladatot olyan magánbefektetőre bízták, amely nem rendelkezett megfelelő szakmai rálátással és saját tőkével sem, hiszen a kórház még az építkezéshez szükséges közüzemi költségeket is átvállalta és pénzügyi fedezetet biztosított a hitelfelvételhez, annak érdekében, hogy a magáncég be tudja szerezni a szükséges berendezéseket.
Portálunk már rámutatott, hogy a Medcenter Kft.-hez kötődő érdekcsoport évente sok milliárd forintos kárt okozott a magyar egészségügynek. Miskolcon a közpénzből finanszírozott betegellátásból magáncégek profitáltak, amelyek – miután nevükbe emelték a nonprofit jelzőt – még jelentős adókedvezményt is élveztek, tevékenységük pedig nehezen volt ellenőrizhető.
Megírtuk: az ügyhöz az MSZP patkányügyi szakértőjének, Bangóné Borbély Ildikónak is köze van, akinek nem mellesleg ismét sikerült saját magát lábon lőnie nemrég, egy sajtótájékoztatója után. A Borsod Megyei Kórházat vádolva ugyanis olyan orvosmaffia hálójáról értekezett, amelyről amellett, hogy eddig évente sokmilliárdos kárt okozott a magyar egészségügynek, mára kiderült, hogy ha valakinek van köze ehhez az állítólagos maffiához, az pontosan Bangóné, bármilyen furcsán is hangzik.
Manipulált adatok
Itt zajlott egyébként hazánk legdrágább sugárterápiája, itt volt a legmagasabb a finanszírozás, ám a megbízott cég nem tudta hosszútávon megfelelő színvonalon működtetni a térség onkológiai ellátását, sőt, veszélybe sodorta azt. A betegadatok közlése során költségvetési csalás gyanúja is felmerült, emiatt jelenleg is folyik a nyomozás.
A visszaéléseket nehéz rekonstruálni, a gyógyszereket, a kemoterápiát névre szólóan számon tartják, pontosan tudni, melyik betegnek milyen dózisban adják, de a sugárterápiánál más a helyzet, ott átalányt számolnak. „Véletlenül” meghibásodtak a kulcsfontosságú adatokat őrző számítógépek is, így a hatóságoknak nem lesz könnyű ezeket a trükkös gazdasági manipulációkat felgöngyölíteni
– ecsetelte az abszurd helyzetet a cég névtelenséget kérő egykori alkalmazottja.
Szakmai háttér nélkül
Nem mondom, hogy ördögtől való ötlet a privatizáció, hiszen a tudomány rohamos ütemben fejlődik, kiváló magyar orvosok alkalmazzák nyugaton is a legfejlettebb technológiákat. Az például kifejezetten hasznos lenne, ha a világot látott tapasztalt kollégák hazatérnének, a magyarok javára fordítanák tudásukat és minden fél számára kedvező együttműködés keretében emelnék a gyógyítás színvonalát, de Miskolcon nem ez történt
– idézte fel a PestiSrácok.hu érdeklődésére dr. Poller Imre, a borsodi megyeszékhelyen működő Onkológiai és Sugárterápiás Centrum egykori vezetője. Dr. Poller Imre szerint a balliberális kormányzás idején olyan polipszerű kapcsolati hálóval rendelkező vállalkozói csoport kaparintotta meg Észak-Magyarországon az onkológiai ellátást és az ezzel járó nagy pénzeket, amelynek korábbi szakmai háttere alapján semmi keresnivalója nem lett volna ezen a területen.
Rafinált szerződések
A privatizációs láz az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt volt jellemző, ám ügyesen megfogalmazott jogi keretszerződésekkel bebetonozták a privát szférát az állami egészségügyi ellátások területébe, így kormányváltásoktól függetlenül folyt a profitorientált kalandorok zsebébe pénz. Ezekhez a rafinált szerződésekhez az érintett kórház nem tud hozzányúlni, ehhez vis maior, vagy tulajdonosi akarat szükséges. A feladatot, a finanszírozást és a felelősséget egyszerre kellett volna kiszervezni, a kórháznak viszont meg kellett volna tartani a felügyeleti jogkört, és készenléti rugalmasságot biztosítani, hogy semmilyen körülmények között ne kerüljön veszélybe a betegellátás
– érvelt lapunknak dr. Poller Imre.
Elmaradt kezelések
Idővel a berendezések állapota romlott, a gépek üzembiztonsága jelentősen lecsökkent, több napos üzemszünetek során maradtak el sugárterápiás kezelések. Forrásaink szerint, mikor a készülék egyik fő alkatrésze megrozsdásodott és megrepedt, ahelyett, hogy kicserélték volna, csak kontár módon meghegesztették. Gyenge volt a technológia és csapnivaló a szerviz. Eleinte a Siemens világcég végezte az eszközök karbantartását, ám később költségtakarékosabb megoldásra váltott a Medcenter Kft., amely – hazai viszonylatban – példátlan módon felmondta a gyári szervizszerződést és egy kisebb vállalattal kötött megállapodást. Ekkortól a készülékek javítása a gyári technológiától sokkal alacsonyabb színvonalon történt; olykor minőségbiztosítási tanúsítvánnyal nem rendelkező, bontott alkatrészek kerültek a lineáris gyorsítókba.
Mosogatószivacs a sugárterápiás gépben
Egészen extrém körülmények uralkodtak ebben a technikailag sötét korszakban: előfordult, hogy a rákos betegek kezelését szolgáló eszközök alkatrészei között szivárgó vizet konyhai mosogatószivaccsal próbálták felszívni. A korábban közalkalmazotti státusszal bíró egykori kollégákat kényszerítettek át a Medcenter csapatába, amely nem rendelkezett az ellátáshoz szükséges személyi feltételekkel sem. Az orvoshiány következtében az asszisztencia terhelése extrém módon fokozódott. Hősiesen helytálltak, felnőttek a kihíváshoz, tulajdonképpen a kollégák emberfeletti teljesítményének köszönhető, hogy folyamatos maradt az ellátás – sorolta Poller főorvos.
Urológus az onkológiai intézet élén
Poller főorvost a fővárosból azért küldték Miskolcra, hogy segítsen az ellátás színvonalát emelni, ám hiába lett az onkológiai intézet első embere, nem bírt valódi vezetői jogkörrel, meg volt kötve a keze: felettese, Ésik Olga a Medcenter Kft. tanácsadója lett. Poller hamar gyanút fogott, nem nézte csendben az aggasztó fejleményeket, konfrontálódott a kórház akkori vezetésével és a Medcenter Kft. köreivel is.
A főorvost nem lett volna elegáns kirúgni, ezért inkább átszervezték az intézményt és megszüntették a munkakörét. Ezt követően csak megbízott vezető állt az intézet élén, ám ez az ideiglenes állapot nem csupán pár hétig vagy hónapig állt fenn, hanem hat éven keresztül. Miután kiiktatták a szakmai kontrollt, egy urológus főorvos irányította a mell-, tüdő- és mindenféle rákos megbetegedéssel küzdő emberek ellátását végző egységet
– magyarázta az egykori dolgozó.
Kígyót, békát kiabálnak
Szomorú, hogy egyes lapok, médiumok kígyót, békát kiabálnak most a megyei kórházra, amelynek jelenlegi menedzsmentje nemet tud mondani a kórházon nyerészkedő külső partnereknek: nem hosszabbítja meg a lejárt szerződéseket.
Hangsúlyozom, nem tartom ősbűnnek a kiszervezést, ha az valóban indokolt, de ha jobb minőségben és olcsóban tudja ellátni az intézmény saját hatáskörben az adott tevékenységet, akkor nem az intézmény érdekeit szolgálja a magánosítás. Az onkológia bonyolult, sok esetben fizikusi, szakorvosi ismeretek szükségesek ahhoz, hogy az ember átlássa, mi szolgálja leginkább a betegek érdekét. Vegyünk egyszerűbb példát: a kórház élelmezése is magánkézbe került, átadta a saját konyháját és a dolgozóit is. Már visszaszerezték a személyzetet és a konyhát is, szerintem helyesen jártak el, tudomásom szerint közel egy éve sikeresen biztosítják az étkeztetést
– tette hozzá Poller Imre.
Kontroll nélküli privatizáció
Le kell vonni a tanulságokat: a Medcenter Kft. esete rávilágít, hogy a kontroll nélküli privatizáció nem szolgálja a köz érdekeit. A szóban forgó magáncég és a kórház közötti konfliktus bonyolultabb ügy az élelmezésnél, itt emberek élete a tét. A perek még sok időt felölelhetnek, de a betegek végre visszakerülhettek abba a biztonságba, amelybe 2006-ban kellett volna kerülniük. Akkor hibás döntés született, és ezt végre orvosolni kellett
– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Poller Imre onkológus.
Kormányzati segítség
A tudomány jelenlegi állása szerint a sugárterápia jelentősen növelheti a rákos megbetegedésben szenvedő emberek túlélési esélyeit. A nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy százból 80-90 páciensnél sebészeti beavatkozásra, legalább ötvennél sugaras, 45-50 személy esetében gyógyszeres kezelésre kell számítani, 20-30 beteg pedig rehabilitációs támogatásra szorul: őket gondozni és folyamatosan figyelni kell. A rákbetegséget túlélők fele a sebészi beavatkozásoknak, 40 százaléka a besugárzásnak, körülbelül 10 százaléka pedig a kemoterápiának köszönheti a gyógyulását. Január 24-én közel kétmilliárd forint értékű célzott kormányzati támogatásból megvalósuló fejlesztést jelentettek be az intézményben, ahol két új lineáris gyorsítót és egyéb kiegészítő berendezéseket helyeztek üzembe; ezeket a kórház most saját maga működteti. Jelenleg csúcstechnológiákkal biztosítják Miskolcon a sugárterápiás kezeléseket. Portálunk a Medcenter Kft. illetékesét is szerette volna megszólaltatni. Telefonon elértük ugyan Gubacsi Lászlót, a cég ügyvezetőjét, aki egy fogászati beavatkozás miatt nem tudott rendelkezésünkre állni, ezért levélben is feltettük kérdéseinket. Amint válaszol, cikkünket frissítjük.
Vezető kép: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a miskolci Semmelweis Kórházban 2007-ben. Fotó: MTI/Vajda János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS