Újabb pénzügyi szolgáltató dőlt be, ezúttal egy záloghitelezéssel és ékszer kereskedelemmel, valamint a Lombard Pápa FC NB1-es focicsapat működtetésével foglalkozó cégbirodalom, a Lombard Kézi Zálog Zrt. tulajdonosa ellen indult, csalás miatt büntetőeljárás. Csiszér-Kovács Viktória, az ORFK szóvivője villám sajtótájékoztatóján elmondta, a cégcsoport tulajdonosa, kedden, jogi képviselője kíséretében megjelent a Nemzeti Nyomozó Irodában és önfeljelentést tett. A nyomozó hatóság a feljelentés alapján csalás miatt indított eljárást vele szemben. A nyomozó iroda még aznap este, több helyszínen házkutatásokat és lefoglalásokat hajtott végre. Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a bűncselekménnyel okozott anyagi kár meghaladja a 4 milliárd forintot.
A cég internetes honlapja szerint a társaságok ügyvezetését a csaknem kizárólagos (99,5%) tulajdonos, Bíró Péter látja el. A honlap szerint “Bíró Péter több évtizedes becsüsi, záloghitelezési gyakorlati és vezetési, irányítási tapasztalatokkal rendelkezik. A társaság 30 munkavállalójának tevékenységét hosszabb ideje a nagy tapasztalatokkal rendelkező 3 fős igazgatóság irányítja és 3 fős felügyelő bizottság ellenőrzi.” Miként az a honlapon kiderül, a társaság a Lombard Kft.-ből, a Kézizálog Zrt.-ből, valamint a Új Lombard Kft.-ből áll, Budapesten négy, vidéken, Szombathelyen pedig egy telephellyel működik. Utóbbi cég működteti a Lombard Pápa FC NB1-es focicsapatot. A tulajdonos – miként a honlapon írják – a kilencvenes éves elején “ügynökként végzett takarékszövetkezetek részére zálogtevékenységet, valamint a bennmaradt tételeket kereskedelmi egységeiben forgalmazta. 1998-ban megalakult a Kézizálog Zrt., kifejezetten zálogtevékenység végzésére, mint pénzügyi vállalkozás. Ezek után a Lombard Kft. folyamatosan leépítette a takarékszövetkezeti ügynöki zálogtevékenységét és saját hatáskörben ezt a feladatot a Kézizálog Zrt. végezte a továbbiakban. A Kézizálog Zrt., mint pénzügyi vállalkozás kereskedelmi tevékenységet nem végezhet ezért a bennmaradt tételeket a Lombard Kft. vásárolja meg, majd ezeket a kereskedelmi egységeiben valamint törtaranyként nagy tételben értékesíti. Jelenleg Budapesten 4, Szombathelyen 1 üzlet, valamint zálogház működik.”
A rendőrség bejelentése után a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is kiadott egy közleményt a Lombard Kézizálog Zrt. ügyében. Ebben az MNB arra hívta fel a figyelmet, hogy a Lombard Kft. és leányvállalata, a KÉZIZÁLOG Kft. ügyfélpénzeket, betéteket nem kezel, így a visszaélés fogyasztókat nem érint. Közleményük így folytatódik:
“A Lombard Kft. ügyvezetőjének a nyomozó hatóságnál tett tegnapi bejelentése szerint a csoport záloghitelezési tevékenységét hitellel refinanszírozó 8 hitelintézet felé – ezek közül egy már régóta felszámolás alatt áll – mintegy 4 milliárd forint értékben nem tudnak elszámolni a fedezetül szolgáló zálogtárgyakkal, mivel azok értékét korábban hamisan adták meg a refinanszírozóknak. Ügyfelek felé semmiféle elszámolási hiány nincsen. Az egyes hitelintézeteknél jelentkező esetleges veszteség azok működését semmilyen módon nem befolyásolja.
A Lombard Kft. (amelynek neve nem tévesztendő össze a pénzügyi piacok egyéb – például lízingpiaci – szereplőivel, akikkel a társaság semmilyen kapcsolatban nem áll) a KÉZIZÁLOG Pénzügyi Szolgáltató Zrt. anyavállalata, s az e pénzügyi vállalkozásnál bennmaradt zálogtárgyak kereskedelmi értékesítésével foglalkozik. Befektetési szolgáltatási tevékenységet egyik cég sem végzett, nincs tehát semmilyen összefüggés a közelmúltban ismertté vált visszaélések és ezen záloghitelező cég működése között.
Mint ismert az MNB már 2015. január 22-én felügyeleti biztost rendelt ki a KÉZIZÁLOG Zrt.-hez a pénzügyi vállalkozás helytelen hitelezési és refinanszírozási gyakorlata miatt. A felügyeleti biztos kirendelésével együtt a felügyelet korlátozta is a KÉZIZÁLOG Zrt. pénzügyi tevékenységét, így a büntetőeljárás tegnapi megindítása újabb felügyeleti intézkedést nem tesz szükségessé. A felügyeleti biztos a zálogtárgyak közös felülértékelése, a finanszírozás kérdésében folyamatos tárgyalásban áll a refinanszírozó hitelintézetekkel.
A KÉZIZÁLOG Zrt. és a Lombard Kft. ügyfélpénzeket, betéteket nem kezel. A korábban a KÉZIZÁLOG Zrt. által nyújtott záloghitelek fedezetéül szolgáló zálogtárgyak döntő részét pedig az ügyfelek az elmúlt hónapokban visszaváltották, visszavették (erre a felügyeleti biztos tevékenysége időszakában is folyamatosan lehetőség volt), újabb kötelezettségeket pedig nem vállalhatott.
Sem a KÉZIZÁLOG Zrt. mérete, tevékenysége, sem az érintett refinanszírozó intézmények által esetlegesen elszenvedendő veszteség nem jelent kockázatot a hazai pénzügyi rendszerre vonatkozóan.
A Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nkft. felügyeleti biztosa ismeretlen tettes ellen csalás bűntettének gyanúja miatt feljelentést tett az ügy kapcsán.”
Szöveg: PestiSrácok.hu
Fotó: rangado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS