Pesti Srácok

Békés Márton: A technológia állománya túlcsordult tudatunkon, nem vagyunk képesek átfogni

null
Békés Márton (fotó: Hatlaczki Balázs)

Életünkre ma a technológiai fejlődés fejti ki a legnagyobb hatást - minderről a Látószög blogon megjelent publikációjában ír részletesen Békés Márton. A XXI. Század Intézet igazgatója kiemelte, hogy ezen belül a technológiai fejlődés egy-két évtizede szinte kizárólag az infokommunikációs eszközök és hálózatok kapacitásának bővüléseként és integrációjuk mélyüléseként értelmeződik. Mint írja, ez a drámai változásokat generáló aktor eredendőbb hatás fejt ki gazdasági szerkezetünkre, szociális kapcsolatainkra, kulturális viszonyainkra és lelki életünkre, mint gondolnánk.

A technológiai innovátorok pontosan tisztában vannak vele, hogy a fejlesztéseik révén előálló újítások, mint a technológia általában, nem semleges, hiszen az eszköz használata során eleve utat jelöl ki - minderről Békés Márton írt legújabb elemzésében. A a XXI. Század Intézet igazgatója szerint a technológiai apparátus jelenlegi összetettsége joggal igényli a techno-okkultizmus jelzőjét, ráadásul a technokalipszis lehetőségét tartogatja, amely jelen esetben nem a világ – technika általi – végét, hanem az ember és az emberi történelem végét jelenti.

- tette hozzá. Mint írja, nem csoda, ha a 2010-es évek szilícium-völgyi startup-hullámát annak kedvezményezettjei is „határozatlan optimizmusnak” (Peter Thiel) vélték, a nyílt forráskódú mesterséges intelligencia-fejlesztéseket pedig 2023-ban egyik elindítójuk, Elon Musk kérte félévnyi szüneteltetésre, de megjelent a technológia inherens gyorsulása ellenében definiált, etikus innovációt célzó iskola, amelyik lassítást hirdet, hogy legyen idő és mód a fejlesztéseket humanizálni, akkulturálni.

PestiSracok facebook image

Békés Márton szerint a technológiához való önkorlátozó hozzáállás, egyszerűbben szólva a gépek helyükre szorításának stratégiája lassacskán legalább akkora tervezést és elszánást igényel, mint a technikai struktúra feltalálása. Úgy fogalmazott:

Békés Márton tíz tézist fogalmazott meg a témában megjelent tanulmányában.

A teljes írást ITT olvashatják el.

A szöveg annak az írásnak az utolsó fejezete, amely a

Kommentár

folyóirat legfrissebb, 2024/3. számában jelent meg, a „Technorealizmus” című blokkösszeállításban és a szerző éppen tíz évvel ezelőtt megjelent, Az utolsó felkelés (Századvég, 2014) című könyvére reflektál.

Forrás: Látószög; Fotó: PS/Hatlaczki Balázs