Így legyen ötösünk a lottón: ahogy portálunk megjósolta, Gyárfás Tamás után egy újabb jelentős sporvezető, az “utolsó mohikán” Baráth Etele is távozott. A sportvezető 21 évig volt a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke.
„Továbbevezve: nem lennénk nyugodt a kajak-kenut irányító Baráth Etele helyében sem. Gyárfás kipöckölésével ő maradt egy egyetlen régi mameluk a meghatározó sportszövetségek élén. Az ő politikai múltjával már eddig is kisebb csoda, hogy még mindig ő az elnök. Az úszáshoz hasonló sikersportágról van szó, remek eredményekkel, komoly visszaesésekkel és rengeteg botránnyal, elfojtott, szőnyeg alá söpört ügyekkel” – írtuk Gyárfás Tamás távozásáról szóló publicisztikánkban, és hamar kiderült: ezúttal remekül jósoltunk.
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) sajtóközleménye szerint Baráth Etele 21 év után távozott az elnöki posztjról, utódja Schmidt Gábor lett. Az MKKSZ tájékoztatása szerint az olimpiai ciklust lezáró pénteki tisztújító közgyűlésen a 150 megjelentből 144 fő szavazott bizalmat az új elnöknek.
A kétségtelenül sikeres korszak után távozó Baráth sem hagyja ott a sportágat (nyilván Gyárfást sem lehet kipöckölni): a küldöttek létrehozták a közgyűlés elnöke posztot, erre őt választották, és ő vezeti ezentúl a stratégiai bizottságot is. A 74 éves sportvezető 1995 novembere óta irányította a szövetséget, a magyar kajak-kenusok ebben az időszakban összesen 367 aranyérmet, több mint 800 dobogós helyezést szereztek a világversenyeken. Az olimpiákon 17 arany-, 7 ezüst- és 8 bronzérmet nyertek.
Egy ekkora szervezetnek szükség van egy olyan elnökre, aki nem társadalmi funkciót lát el, hanem főállású vezetőként felügyeli a sportág mindennapjait, ennek érdekében alapszabály-módosítási javaslatot nyújtok be
– fogalmazott nyitóbeszédében Baráth, aki kifejezetten kérte a küldötteket, hogy ne őt, hanem szavazatukkal Schmidt kinevezését támogassák (Meglátásunk szerint értett az idők szavából). Az eddigi elnök hozzátette, tovább kell erősíteniük a szövetség demokratikus működését és létre kell hozniuk egy olyan fórumot, amelyen keresztül a sportág egészének, azaz a közgyűlésnek a javaslatai az eddiginél is nagyobb hangsúlyt kapnak. Létrehozták egyúttal a közgyűlés elnöke tisztséget is, amelyet ugyancsak Baráth Etele tölt be a jövőben, tehát ő lesz a stratégiai javaslatokat tevő és a stratégiai javaslatokat befogadó szervezeti egység elnöke is. Feladatai közé tartozik majd mostantól évente kétszer megrendezendő közgyűlések levezetése, a stratégiai bizottság vezetése, továbbá az elfogadott határozatok és stratégiák működésének felügyelete.
Elnökké választása után Schmidt Gábor úgy fogalmazott, nagyon örül, hogy az új alapszabály továbbra is lehetővé teszi, hogy ha más felállásban is, de továbbra is együtt dolgozzanak Baráth Etelével.
A szakmai vonatkozásokat illetően is van változás. Fábián László, a MOB sportigazgatója még a Magyar Sporttudományi Társaság november végi konferenciáján ismertette a riói eredmények részletes elemzését, amelyből kiderült, hogy a legtöbb sportág, így a kajak-kenu is előzetesen jócskán felülbecsülte az olimpiai szereplés sikerességét.
Az MKKSZ – talán ezzel összefüggésben – visszatér a régi modellhez, azaz újra szövetségi kapitányok lesznek a szövetségi vezetőedzők helyett (felnőtt, utánpótlás és parakajak), és újra meg is erősödik a pozíciójuk a szövetség szakmai igazgatójával szemben. Ennek a világversenyeket megelőző kerethirdetésnél van jelentősége, ami körül a riói olimpia előtt is történtek furcsaságok. Ezzel a szövetség korábbi főtitkárával készített interjúnkban foglalkoztunk bővebben. A szövetségi kapitányi tisztségekre szintén az olimpiák évében esedékes a tisztújítás, így ezekre jelenleg is zajlik a pályáztatás.
Forrás és fotó: MKKSZ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS