Ahogy az a vasárnapi pofon után várható volt, bomlásnak indult a baloldali szövetség és egység. Az Együtt-PM bejelentette, nem köt kompromisszumot a frakcióalakításért, Bajnaiéknak tehát nem lesz frakciójuk a parlamentben. Úgy tűnik, a baloldal továbbra sem magában keresi a hibát, hanem a választási rendszert okolja a vereségért, pedig Török Gábor politológus kategorikusan kijelentette, a Fidesz minden választási rendszerben nyert volna most vasárnap, a korábbiban is a kétharmad közelébe juthatott volna ezzel az eredménnyel. Nagy Ervin, politológus-filozófus portálunknak kijelentette, ezzel a garnitúrával, elnökséggel és vezetőséggel, valamint ezzel a szövetséggel nem építheti fel magát újra az MSZP.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Már a választás éjszakáján elszólták magukat Bajnaiék, mára pedig kiderült, bomlásnak indult a baloldali összefogás szövetsége. Mint ahogy az ismert, Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője vasárnap este úgy fogalmazott, hogy „a választási eredmény súlyos kudarc a kormányváltóknak, ebben a formában, ebben a struktúrában nem tudtunk elég vonzó ajánlatot tenni Magyarország többségének”. Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke is úgy vélekedett, hogy nem volt szerethető ez a formáció. Ezek után ma az is kiderült, hogy Bajnaiéknak nem lesz frakciójuk a parlamentben.
Az Együtt-PM önállóan politizál, semmilyen kompromisszumot nem köt a frakcióalakításért – közölte Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében. „A legvalószínűbb, hogy az Együtt-PM önálló frakció nélkül, alapvetően a parlamenten kívüli eszközök használatával fog hozzá ahhoz, hogy eredeti politikai célkitűzését, a korszakváltást megvalósítsa Magyarországon” – írta a politikus. Kifejtette: bár az országgyűlésiképviselő-választásoknak még nincs hivatalos eredménye, az előzetes számítások szerint az a legvalószínűbb, hogy az Együtt-PM jelöltjei közül négyen kerülnek be az új országgyűlésbe, így nem lesz meg a frakció alakításához szükséges törvényi létszám. Szigetvári szerint a frakcióalapítás, az öt főre bővülés kivétel nélkül olyan forgatókönyveket feltételeznek, amelyek fontos kompromisszumok megkötésén alapulnának, az Együtt-PM-nek súlyos engedményeket kellene tennie programja, illetve politikai identitása vonatkozásában. „Elveinkből, önállóságunkból nem engedünk – ez számunkra április 6-a talán legnagyobb tanulsága” – tudatta a politikus.
Mindez azt jelenti, hogy az Együtt-PM az első, amely elkezdett kihátrálni a csodaszernek hitt szövetségből, a többi párt, legfőképpen az MSZP és annak elnöke, Mesterházy Attila továbbra sem magában, magukban keresi a hibát, hanem a választási rendszert okolja a súlyos vereségért. Pedig Török Gábor politológus a hvg.hu-nak ma kategorikusan kijelentette, a Fidesz minden választási rendszerben nyert volna most vasárnap, a korábbiban is a kétharmad közelébe juthatott volna ezzel az eredménnyel.
„Szét fog esni a baloldali összefogás. Az Együtt-PM már kinyilvánította akaratát, Gyurcsány Ferenc ugyanakkor még egyben szeretné tartani a szövetséget. A házassághoz ugyanakkor két ember kell, Bajnaiék az elsők között hagyják faképnél a többieket” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Nagy Ervin, politológus-filozófus. A nagy kérdés az, hogy a baloldal fel tudja-e magát építeni 2018-ra, vagy négy év alatt a harmadik politikai „erő” pozíciójába kényszerül. „Sok minden történik majd a négy év alatt, így nem bocsátkoznék komoly jóslatokba, de az egyértelmű, hogy teljesen meg kell újulniuk, ha még labdába akarnak rúgni. Az MSZP-nek van olyan ereje, hogy felépítse magát, de ennek két feltétele van. Először is a szocialistáknak meg kell szabadulniuk Gyurcsány Ferenctől, másodszor pedig Mesterházy Attilának is egyet hátra kell lépnie. Mesterházy még a baloldal szemében sem karizmatikus vezető. Európában ráadásul példa nélküli, hogy egy párt két súlyos, megrendítő erejű választási vereség után harmadjára is ugyanazzal az emberrel induljon csatába. Mesterházyval 2010-ben és most vasárnap is nagy pofont kaptak, szinte kizárt, hogy 2018-ban is ő legyen a miniszterelnök-jelölt” – szögezte le Nagy Ervin. Kérdésünkre elárulta, ő még nem írná le a baloldalt, de ezzel a garnitúrával és ezzel a szövetséggel nincs esélyük. „Az MSZP elnökségének is egyet hátra kell lépnie. A baloldal erkölcsileg is könnyűnek találtatott. Az viszont nem látszik, hogy kikből lehetne újjáépíteni a pártot” – vélekedett Nagy Ervin.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke az MR1 Kossuth Rádió 180 perc című műsorában úgy vélekedett, „nem véletlenül született ez az eredmény, és nem véletlen, hogy a kormánypártok akarata érvényesült.” Kövér László szerint ennek oka az, hogy az ellenfél gyenge volt, és elmulasztotta, a megújulást, a kormány pedig nemcsak jó intézkedéseket hozott és sikeresen vezette ki az országot a válságból, hanem el is tudta magyarázni az embereknek lépései szükségességét. A Lánchíd rádió Kulissza című műsorában pedig azt mondta, a baloldalnak a kudarc okát saját magában kell keresnie, abban, hogy képtelen elszakadni az 1990-et megelőző stílusuktól, mentalitástól, bolsevista gondolkodásmódtól. Megjegyezte: ha van még egyáltalán esély a baloldal megújulására azt “nem ez a garnitúra fogja megvalósítani”. „A baloldal az elmúlt négy évben elmulasztotta a megújulást, az építkezés lehetőségét. Ezt azzal kellett volna kezdeniük, hogy bűnvallást tesznek és bocsánatot kérnek, nem feltétlenül a politikai ellenfelektől, még csak nem is azok szavazóitól, hanem azoktól, akiknek a legtöbbet ártottak, a saját baloldali híveiktől. Mesterházy Attilának és Bajnai Gordonnak alapvetően Gyurcsány Ferenc miatt kellett volna ezt megtenniük” – mondta a kormánypárti politikus. Kövér László nehéz négy évre számít, egyrészt kiderült, hogy Európa, mint szolidaritási és értékközösség csak szólamokban létezik, és az az az ország, amelyik nem képes a saját lábán megállni, nem biztos, hogy segítségre számíthat. A baloldali ellenzék szerinte látszólag egymással hadakozik majd, de folyamatosan a Fideszt fogja gáncsolni és támadni. Arról, hogy utcára vinnék a politikát, azt mondta: ismerve Gyurcsány Ferenc gátlástalanságát nem sok jóra számít a részükről.
Vezető fotó: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS