Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatójának főbb témái az európai parlamenti választások kampánytémái köré csoportosultak, ám néhány szó azért esett a gazdaságról is. Boros Imre közgazdász szerint valóban nagyok a kilengések a világgazdaságban, és éppen ezért nehéz megjósolni, hogy az idén mennyi lesz a gazdasági növekedés. Véleménye szerint a bérnövekedés 2019-ben is folytatódni fog, és a GDP 4 százalék fölött lesz majd. Gyorsinterjúnk Boros Imrével.
A számunkra kiemelten fontos Németországban még mindig húzódik az új autótípusok környezetvédelmi engedélyeinek kiadása, ami hátrányosan érinti a magyar exportot. Boros Imre szerint az amerikai-kínai kereskedelmi háború is nagy bizonytalanságot eredményez, és talán ennek köszönhető, hogy a Világbank a globális gazdaság lassulását prognosztizálja. Rájuk pedig érdemes figyelni, mert az előrejelzéseik viszonylag pontosak szoktak lenni.
A tavalyi növekedés 4,6 százalékos volt, és most vannak olyan jóslatok, hogy az idei szám lemegy 4 százalék alá. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban elmondta, hogy most tárgyalnak olyan intézkedésekről, amelyek ezt megakadályozhatják. Melyek is lehetnek ezek? Boros Imre szerint a legfontosabbak a már bejelentett béremelések, amelyek növelik a belső keresletet és a fogyasztást. A 8 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emelés vélhetően kihat majd az egész gazdaságra amellett, hogy a munkavállalókat is pozitívan érinti. A Mercedes például magától elébe megy a dolgoknak, és már most komoly béremelést jelentett be. A győri Audi még vacakol, ott az alkalmazottak már sztrájkról beszélnek. Továbbá ott van még a már meghirdetett Növekedési Hitelprogram is, amely keretében még az idén 1000 milliárd forintot fognak “kiosztani” a bankok alacsony kamatra.
Gyors ütemben csökken az államadósság
Elhangzott a sajtótájékoztatón az is, hogy a magyar államadósság mértéke lecsökkent 71 százalékra és fennmaradhat a csökkenő tendencia. Boros ehhez hozzátette, ha nem lenne az Eximbank-ügy, amely miatt az Európai Bizottság egyszerre hozzácsapott a magyar adóssághoz 2-2,5 százalékot, akkor már 70 százalék alá mentünk volna. Ez teljesen hibás döntés volt a Bizottság részéről, de Brüsszel feltett szándéka, hogy késleltesse ennek a 70 százalékos határnak az átlépését. De ez 2019-ben meg fog történni, amire majd sokan felkapják a fejüket a világban. Az idén meg fog jelenni a 6-os szám a statisztikákban – fogalmazott Boros.
A GDP-előrejelzések kapcsán érdemes még elmondani, hogy a polgári kormány általában óvatos magatartást tanúsít. Inkább alulbecsli a várható eredményeket, és legfeljebb utána korrigál felfelé. Persze így is bekövetkezhet 2019 közepén valamekkora lassulás, de bőven elképzelhető, hogy az éves eredmény kényelmesen 4 százalék felett lesz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS