Pesti Srácok

Börtönbe kerül a dán miniszter, mert ellenzi a gyermekházasságot

Börtönbe kerül a dán miniszter, mert ellenzi a gyermekházasságot

Letöltendő börtönbüntetésre ítélték Dániában a volt bevándorlásért felelős minisztert, amiért szétválasztotta azokat a migráns házaspárokat, ahol a nő még kiskorú volt. Ezzel a kényszerházasság intézményének akart gátat szabni.

Dánia egykori bevándorlási miniszterét, Inger Støjberget 60 nap letöltendő börtönbüntetésre ítélték, miután szétválasztatta a gyermekházasságban élő menedékkérő párokat. Februárban a dán parlament úgy döntött, hogy megvonják tőle a mentelmi jogot, és a legfelsőbb bíróság eljárást kezdeményezhet az egykori miniszter ellen azért, mert 2016 februárjában bevándorlásért felelős miniszterként úgy döntött, hogy a kiskorú lányokat el kell választani a férjeiktől a menekültügyi központokban – írja a 888.hu.

– állt Støjberg sajtóközleményében. A kényszerházasságok megakadályozása érdekében hozott rendelkezéssel 23 kiskorú feleségnek sikerült elszakadnia a férjétől. 2016 nyarán a dán média ezzel kapcsolatban külön felhívta a figyelmet a szíriai Alnour Alwan esetére, aki 2015-ben érkezett Dániába 16 éves feleségével. A hatóságok a miniszter kérésére szétválasztották a házaspárt, amiért később 27 ezer korona kártérítést kaptak. Különösen a dán baloldal bírálta a volt bevándorlási miniszter döntését, hogy válasszák el a kiskorú lányokat férjeiktől. Azt állították, hogy Støjbergnek nem volt felhatalmazása ilyen döntés meghozatalára, és az általa hozott rendelkezés negatívan érintette a fiatal menedékkérő párokat. A dán legfelsőbb bíróság most megállapította, hogy Støjberg bűnös a miniszteri felelősségről szóló törvény megsértése miatt.

PestiSracok facebook image

A legfelsőbb bíróság 26 bírája közül 15-en úgy ítélték meg, hogy Støjberget letöltendő börtönbüntetésre kellene ítélni, míg a többiek úgy vélték, hogy feltételes börtönbüntetés büntetés vagy pénzbüntetés is elegendő lenne számára. Støjberget – mint mondta – az vezérelte, hogy megmentse a kényszerházasságba hajszolt kiskorú lányokat, és ezért nem kér bocsánatot, mert szerinte helyesen cselekedett.

Forrás: 888.hu; Fotó: MTI/EPA/Ahmed Juszni

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.