A perbeszédekkel folytatódott Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter és Fapál László egykori közigazgatási államtitkár hűtlen kezelés miatt indult büntetőpere kedden a Fővárosi Ítélőtáblán. Az ügyész felfüggesztett börtönbüntetés helyett letöltendő szabadságvesztést kért a vádlottakra, míg a védelem és Juhászék bűncselekmény hiányában kérték felmentésüket. A harmadfokon eljáró táblabíróság az ügyben várhatóan jövő hét hétfőn hirdet jogerős ítéletet.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A vádirat szerint a volt államtitkár 2006 májusában Juhász egyedi döntése alapján valamivel több mint huszonkétmillió forintért jutott hozzá a Honvédelmi Minisztérium által egy évvel korábban az akkori piaci áron, hatvanhatmillió forintét megvásárolt, 147 négyzetméteres zuglói szolgálati luxuslakáshoz. Az ügylettel a vád szerint Juhász mint elkövető és Fapál mint felbujtó negyvenhárommillió forint vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelést követtek el. Fapál László 1985-től katonaként szolgált, 2004 decemberétől pedig szolgálati viszonyának fenntartása mellett államtitkárként dolgozott, majd 2006 áprilisában nyugdíjba vonult. A vád szerint Juhász Ferenc mint a Gyurcsány-kormány honvédelmi minisztere 2006 júniusában megszegte a vagyonkezelési szabályokat, amikor engedélyezte, hogy Fapál megvásárolja a neki 2005 májusában határozatlan idejű bérleti szerződéssel juttatott lakást. A főügyészség álláspontja szerint ugyanakkor Fapál katona és állami vezető volt, így a minisztérium rendelete alapján nem lehetett volna lakáshoz juttatni, mert erre csak az állami vezetőkre vonatkozó kormányrendelet alapján volt lehetőség. A vádirat arra is kitért, hogy abban az esetben, ha Fapál a kormányrendelet szerint kapott volna lakást, azt nem vehette volna meg, és államtitkári tisztségének megszűnése után vissza kellett volna adnia az ingatlant.
Másodfokon felfüggesztett kapott a volt honvédelmi miniszter
Ismert, a vádlottakat még 2014 februárjában bűncselekmény hiányába mentette fel a Pesti Központi Kerületi Bíróság, az ügyészi fellebbezés miatt azonban a Fővárosi Törvényszékre került az ügy, majd a másodfokú bíróság tavaly novemberben kihirdetett nem jogerős döntésével felfüggesztett börtönre ítélte Juhász Ferenc volt szocialista honvédelmi minisztert és Fapál Lászlót, a tárca egykori közigazgatási államtitkárát egy 2006-os ingatlanüggyel kapcsolatos hűtlen kezelés miatt. Juhász Ferencet két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztéssel és másfél millió forint pénzbüntetéssel sújtotta a másodfokú bíróság, a bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés miatt elmarasztalt Fapál Lászlót pedig egy év, két év tíz hónapra felfüggesztett szabadságvesztéssel, továbbá a vádlott inkriminált ingatlanának 65 százalékos tulajdoni hányadára vagyonelkobzást rendelt el. A döntéssel szemben a védelem és az ügyészség is fellebbezett, így került az ügy a Fővárosi Ítélőtáblára.
Börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyész
Perbeszédében a fellebbviteli főügyészség képviselője rámutatott, hogy álláspontja szerint a vádlottakra nézve marasztaló döntést hozó, másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék döntése törvényes volt. Az ügyész hangsúlyozta azt is, hogy a korábban közhivatalt viselő volt miniszternek és egykori államtitkárának sokkal magasabb fokú erkölcsi magatartást kellett volna tanúsítaniuk. A főügyészség képviselője azt kérte a harmadfokon eljáró táblabíróságtól, hogy hagyja helyben a másodfokú bíróság tavaly novemberi ítéletét, mindemellett pedig felfüggesztett börtönbüntetés helyett letöltendő szabadságvesztéssel sújtsa a bíróság a vádlottakat, valamint tiltsa el őket a közügyek gyakorlásától is. Helmeczy László, Juhász Ferenc védője, valamint Fapál László ügyvédje is nyomatékosította védőbeszédében, hogy az elsőfokú bíróság, amely bűncselekmény hiányában mentette fel a vádlottakat, „szakmailag, jogilag megalapozott” döntést hozott, szemben azzal a törvénysértő másodfokú ítélettel, ami szerinte „egy küszködés volt, hogy megfeleljen az ügyészi vádnak” (ezt az állítást a tárgyaláson az ügyész visszautasította). Fapál László felszólalásában alaptalannak nevezte a vádat és hangsúlyozta, hivatásos szolgálati viszonya alapján kérte, hogy elidegeníthesse a lakást. A legméltatlanabbnak emellett azt nevezte, hogy a másodfokú bíróság által elrendelt vagyonelkobzás nemcsak őt, hanem a jóhiszeműen tulajdonjogot szerzett feleségét is sújtja úgy, hogy az az ítélet kihirdetésekor nem hangzott el, csak az írásba foglalt ítéletből derült ki.
Koncepciós eljárásról beszélt Juhász
Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter ügyvédjéhez hasonlóan észrevételeiben, illetve az utolsó szó jogán is arról beszélt, hogy a vád vele szemben megalapozatlan, továbbá az őt felfüggesztett börtönre ítélő Fővárosi Törvényszék indoklása során olyan megállapításokat fogalmazott meg, ami alapján szerinte kétséges, hogy a másodfokú bíróság objektívan nézte az eseményeket. Megjegyezte azt is, hogy ha elkövették volna ezt a bűncselekményt, „akkor még négy-öt embernek itt kéne ülnie”, akik „tollat adtak a kezébe”. Juhász elmondta még, hogy „nem lenne a most regnáló miniszterek helyében, mert holnap, vagy holnapután ugyanez a sors várhat rájuk”. Szerinte az egész ügy a miniszternek azt az alapjogát kérdőjelezi meg, hogy ilyen kérdésben dönthessen, ha elvonják ezt a mérlegelési jogkört, akkor „az ügyész úrnak a fél kormány ellen vádat kellene emelnie”, arról nem is beszélve, hogy a másodrendű vádlott Fapál László elődje „ugyanilyen alapon kapott lakást”, ám azzal nem volt problémája a hatóságnak – emelte ki a volt honvédelmi miniszter, aki volt államtitkárával együtt kérte, hogy a harmadfokon eljáró táblabíróság bűncselekmény hiányában mentse fel őket az ellenük felhozott vádak alól. Juhász Ferenc a tárgyalás után a PestiSrácok.hu-nak azt nyilatkozta: ahogy az évek óta húzódó per során végig, most is abban bízik, hogy a Fővárosi Ítélőtábla felmentő ítéletet fog hozni. Utalt arra is, hogy koncepciós eljárás zajlik ellene, ami mögött a “politikát látja”. A Fővárosi Ítélőtábla várhatóan jövő hét hétfőn hirdet az ügyben jogerős döntést.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS