Forrong a lakosság Karácsondon, a helyiek a Víziközmű Társulásnál fel nem használt pénzük visszaosztásáról szavaznának, a polgármester azonban a megkérdezésük nélkül átcsoportosította az összeget, méghozzá utak építésére. Véletlenül a polgármester utcája, az alpolgármesteré, valamint a polgármester szüleié újul meg ebből a pénzből. A Vízi Közmű Társulatnál 141 millió forint önerő maradt, amit a lakosság még a szennyvízhálózat kiépítésére fizetett be. Aláírásgyűjtés, képviselői megbízatás visszaadása, elszabadult indulatok – az elmúlt egy hónap alatt sok minden történt a településen.
Idén megváltozott a víziközműtörvény, ennek értelmében az összes pénzt szét kell osztani a lakosságnak, ami a befizetett önerőből maradt. Enying, Szatymaz és Sándorfalva után most a Heves megyei Karácsondon szavazna a lakosság a visszamaradt pénz felhasználásáról, erről azonban a helyi polgármester a megkérdezésük nélkül döntött, így a pénzt már át is csoportosították útfelújításra. Sőt, a munkák már el is kezdődtek öt utcában. A karácsondiak szerint a törvény nem engedi meg az összeg más célra való felhasználását, lakossági fórumot szerveznek és a Vízi Közmű Társulás közgyűlését akarják, ennek megvalósulásáért pedig aláírást is gyűjtöttek, amit aztán átadtak a társulás elnökének. Az intéző bizottság elnöke egyben a társulat elnöke és Karácsondon ez a személy önkormányzati képviselő, továbbá alpolgármester is.
Mindenki mondjon le!
A faluban persze elszabadultak az indulatok, a pénzüket követelték többen, de leginkább azt sérelmezték, hogy kihagyták őket a döntésből. Volt, aki a tagok lemondását szorgalmazta, aztán inkább aláírást gyűjtöttek.
A helyi Jobbik is beleállt a” polgármester püfölésbe”, ebből persze rögtön lett népítélet: “aranykeresztes fülbevalós ne mondja meg, mit csináljak” és “mindenki mondjon le”.
Biztonságban a közpénz?
Lényeges, hogy a törvény szerint a közgyűlésnek el kell számolnia a pénz felhasználásáról és kötelezi a víziközmű társulatot, hogy a lakosság felé számoljon el a befizetett érdekeltségi hozzájárulásokkal. Amennyiben a beruházás folyamán a támogatási arány megnőtt az önerő támogatás elnyerése miatt, a fennmaradó összeggel a lakosság felé el kell számolni, a fennmaradó összeget vissza kell fizetni.
- § A Vgtv. 37. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki: „(5) Az elszámolási eljárás keretében a víziközmű társulatnak az alapszabályban foglaltak szerint el kell számolnia a működésére fordított összeggel, valamint a tagok vonatkozásában a beszedett érdekeltségi hozzájárulással, figyelembe véve az időközben elnyert önerő támogatást.”
„ A beruházás közben történő önerő támogatás elnyerése esetén, ha az érdekeltségi hozzájárulást a lakosság befizette és a beruházás önerejét ebből biztosították, az elnyert összeggel a hozzájárulást csökkenteni kell, azt a lakosság felé el kell számolni… A javaslat célja megakadályozni, hogy a víziközmű társulat más beruházásra fordítsa a fennmaradó összeget, vagy a maradványösszeget az önkormányzatnak az elszámolás keretében átadhassa.”
A polgármester szórólapon értesítette a lakosságot arról, hogy új utak építésébe kezdenek a fennmaradó összegből. “Biztonságban a vadonatúj szennyvíz-csatorna, biztonságban a közpénzek” címmel Földi Csaba polgármester és Forgó Istvánné jegyző adott ki lakossági tájékoztatót, amelyben megnyugtatták a lakosokat arról, hogy a pénzük biztonságban van, az utak építése pedig rövidesen elkezdődik. Ekkor még alig tudta néhány karácsondi, hogy a törvénymódosítás szerint a pénz felhasználásáról meg kellett volna kérdezni az érintetteket. Vagyis őket.
Fontos emberek utcái
Az öt utca: Árpád út – ahol a polgármester lakik, a Táncsics úton a szülei laknak, a Rákóczi út, ahol a Víziközmű Társulás elnöke él és a Hársfa, valamint az Arany János utca.
Szlovencsák Judit képviselő elsőként emelte fel szavát a szerinte jogsértő magatartás miatt. Úgy gondolja, a polgármesternek össze kellett volna hívni egy falugyűlést és ott tisztességgel tájékoztatni az embereket. Véleménye szerint közös döntést kell hozni, hogy ezt a pénzt mire használják fel, ha pedig nincs közös akarat, akkor vissza kell osztani a lakosoknak. A képviselőnő hangsúlyozza: a Vízi Közmű Társulatoknak tiltja a törvény a vagyonuk másra történő felhasználást, mint ami a törvényben meg van határozva. Vagyis az emberek arra adják a saját pénzüket, amire akarják, tehát akár útépítésre is.
A törvénymódosítás egyértelművé teszi, hogy a víziközmű társulat tevékenysége kizárólag a Vgtv. 38. paragrafusában taxatívan felsorolt tevékenységekre és az azokhoz kapcsolódó helyreállítási munkákra irányulhat. Ez a rendelkezés azt hivatott megakadályozni, hogy a víziközmű társulat az érdekeltségi terület – akár önként csatlakozó, akár kényszertaggá váló – ingatlantulajdonosaitól beszedett, vagy köztartozásként behajtott érdekeltségi hozzájárulásokat a közfeladatán kívüli egyéb tevékenységek finanszírozására is fordíthassa.
“De ezt az emberek megkérdezése és beleegyezése nélkül nem lehetett volna, mivel törvényellenes, másrészt tisztességtelen. Nem jó ez a faluban senkinek. Amikor azt látom, hogy a településünkön hogyan folyik az emberek megosztása, és nagyon nagy szükség lenne az összefogásra, mert a közös célokat csak együtt lehet lehet elérni, összefogással, összetartással, közös párbeszéddel és közös megegyezéssel. Tudom, hogy az útépítés jelenleg a legfontosabb a településen, de azt nem vállalhatom, vállalhatjuk, hogy szabályellenesen járunk el, és ezért büntessék esetlegesen a települést” – hangsúlyozta Szlovencsák Judit. Hozzáteszi: “a legvégsőkig elmegyünk”. Írtak az Egri Törvényszék Cégbíróságának és az Észak-Magyarországi Vízhatóságnak, most válaszra várnak.
Az útfelújításra tényleg nagy szükség van Karácsondon. Kérdés, hogy melyik utcákban élők számára lesz áldásos a visszamaradt pénz felhasználása. A képviselőnő szerint az embereket ez is megosztja majd és a békés együttélés kerül veszélybe egy hibás döntés miatt.
Ez nem egy patak, hanem a karácsondi Vörösmarty utca. Fotó: Facebook
120 milliós beruházás
A 141 millióból körülbelül 120 millióért épül meg az öt utca, tovább 28 makadám marad, szinte járhatatlan állapotban. Plusz a szennyvíz kivitelezés során tönkretett aszfaltos főút – mondja a képviselő-asszony.
Karácsond honlapján olvashatunk a projekt kapcsán a lakosság anyagi szerepvállalásáról is.
Mint írják, a szennyvíz elvezetésének és tisztításának beruházása esetében az Európai Uniós és hazai támogatások feltétele, hogy a beruházással érintett lakosság is járuljon hozzá a költségek fedezéséhez, azaz biztosítson „önerőt” a jelentős mértékű támogatások mellé. Az érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére létrejött egy szervezett forma, a víziközmű társulat, mely egyéb feladatai mellett a szükséges önerő összegyűjtését szervezi és ellenőrzi. A vonatkozó jogszabályok szerint a többségi akarat elve okán mindenki a társulat tagjává vált, aki az érdekeltségi területen ingatlannal rendelkezik és a tagjegyzékben, illetve a tervben szerepel.
A társulat megalakítására tehát azért volt szükség, mert ezen keresztül biztosítható a lakossági hozzájárulások befizetése, sőt egy előtakarékossági rendszer, a lakás-takarékpénztár alkalmazásával a beruházás által érintett lakosok állami támogatáshoz is jutnak. Ez a szerződés egy olyan önkéntes „betétszámla”, amelyben a befizetett összegre 30 százalékos állami támogatás jár, illetve lehetőséget biztosít az érdekeltségi hozzájárulás részletekben történő megfizetésére.
A karácsondiaknak 160 ezerbe fájt
A Karácsondi Víziközmű Társulat az érdekeltségi hozzájárulást 160.000 Ft/ingatlanegységben határozta meg. Az OTP lakás-takarékpénztári szerződést kötött tagok fizetési kötelezettsége ugyanakkor – a rendszeres takarékoskodás esetén járó támogatás miatt ennél kevesebb, 129.940 Ft, melyet a megtakarítási idő alatt 1.780 Ft/ 73 hónapi részletben kell megfizetni, a többit állami támogatásként kapják meg. Kezelési költséggel együtt számolva a ltp. fizetők 129.940 Ft-ot fizetnek ki érdekeltségi hozzájárulásként, a fennmaradó valamivel több, mint 30.000 Ft állami támogatásként kerül jóváírásra. Az egyösszegű, készpénzes befizetéshez viszonyítva az előtakarékossági rendszer tehát pénzügyi szempontból lényegesen kedvezőbb a lakosság számára.
A társulati tagok számára fontos információ továbbá, hogy az érdekeltségi hozzájárulást a beruházás ütemezésétől és előrehaladásától függetlenül folyamatosan kell fizetni. Az így felgyülemlett összeg a befizető tag saját előtakarékossági számláján van nyilvántartva, más célra nem használható fel. Ha a beruházás valamilyen előre nem látott oknál fogva meghiúsulna, a befizetett összeg a szabály szerinti kamatokkal visszajár a befizetőnek.
A PestiSrácok.hu az ügyben természetesen a polgármestert is megkereste, de cikkünk megjelenéséig telefonon nem értük el. A településvezetőnek írásban is feltettük a kérdéseinket, amelyekre még válasz nem érkezett. Így például arra a kérdésünkre sem kaptunk választ, hogy ki és miért döntötte el, hogy a lakosság pénzét utak építésére csoportosítják át? Arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy a polgármester szerint törvényszerű volt-e az eljárás?
Tény, a lakosok örülnének annak a 160 ezer forintnak, amit visszakapnának a víziközmű társulásba beadott pénzükből.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS