A 82 millió lakosú Németországban nem olyan egyszerű a helyzet, mint idehaza. Az energiaárak tartományonként változhatnak, ráadásul a legtöbb helyen 4–5 áram- és gázszolgáltató is verseng a felhasználókért. A Ripost utánajárt annak, mennyivel kell többet fizetnie az ott élő embereknek, mint a magyaroknak. A német munkaadói szövetség elnöke szerint megszűnik a jólét az országban, amely történelme legnagyobb válsága előtt áll.
A Ripost egy német árösszehasonlító oldalon található adatokra hivatkozva azt írja: Hamburgban a legkedvezőbb ajánlatot tévő szolgálatatónál az évi 2500 kWh-s fogyasztás havi szintre lebontva 78 euróba kerül. Ez a jelenlegi árfolyamon számítva kb. 32 ezer forintnak felel meg, ami egyben azt is jelenti, hogy egy átlagfogyasztó a rezsicsökkentett ár négyszeresét fizeti. A gázárakkal kapcsolatban is kutatott a lap, amely azt írja: a Verivox előre meghatározott adatai szerint a magyar átlagfogyasztásként megszabott évi 1729 köbméter gázt 150 négyzetméteren használnak átlagban a német fogyasztók. A legkedvezőbb ajánlat szerint havi szinten 380 euró körül alakulna a fűtésszámla, ami átszámítva 155 ezer forintot jelent; ez éves szintre emelve meghaladja az 1,8 millió forintot, szemben a hazai 190 ezres csekkel. Ez közel 9,5-szeres többletet jelent egy hamburgi háztartás számára – húzza alá cikkében a Ripost.
További áremelkedésre kell számítani Németországban
A mostani magas árak ráadásul még nem is az orosz–ukrán háború közvetlen következményének tudhatóak be. Klaus Müller, a hálózati ügynökség vezetője azt javasolja, hogy érdemes már most erőteljes spórolásba kezdenie a németeknek. Állítása szerint a tőzsdén meghétszereződtek az energiaárak, ami nem azonnal érezteti a hatását, de egyszer meg kell fizetni. Szavai szerint 2023-tól a gázfogyasztóknak legalább a jelenlegi árak megháromszorozodására kell számítaniuk.
Az ország történelmének legnagyobb válsága előtt állunk. Nagyon úgy tűnik, hogy Oroszország huzamosabb ideig csökkentett gázmennyiséget fog szállítani Németország irányába, de arra is nagy esély van, hogy Moszkva teljesen elzárja a gázcsapokat. A gázellátás leállítása komoly problémákat okozna a német gazdaságnak, ami nem kizárólag az iparra korlátozódna, hanem mindenkit érintene. Őszintének kell lennünk, és ki kell mondanunk: először is megszűnik az a jólét, amelyben hosszú évek óta élünk
– nyilatkozta Rainer Dulger, a német munkaadói szövetség elnöke a Süddeutsche Zeitungnak.
A lap összehasonlító elemzését ide kattintva olvashatják el.
Forrás: Ripost; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS