
Életének 73. évében, hosszan tartó betegség után elhunyt Mészáros Ferenc, a Vasas és a magyar válogatott korábbi kapusa. A kiváló sportember, aki két világbajnokságon is képviselhette hazánkat, hosszú évek óta teljes visszavonultságban élt, s bár arról lehetett ugyan hallani, hogy betegeskedik, halálhíre mégis váratlanul sújtott le a sportszeretőkre. Mészáros Ferencet az MLSZ és egykori klubja, a Vasas is saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.
Őstehetség volt. Olyan képességekkel, amelynek egy részét nem lehet megtanulni, csak birtokában lenni. Valami felsőbb erő áldásaként. A perifériáról indult. Soroksárról, amely hosszú ideig nem is létezett önállóan, csak úgy megbújva, Budapest XX. kerületének részeként. Talán emiatt is volt mindig különleges tartása az innen származó embereknek.
Mészáros Ferenc is közéjük tartozott. A tartással rendelkező soroksáriak közé, aki soha nem felejtette el, hogy honnan indult, hogy ki is valójában. Az akkor éppen dél-pesti székhelyű helyi csapatban, a VM Egyetértésben lett ismert kapuvédő, tehetsége pedig olyan mérvű volt, hogy alig 18 éves korában szerződtette őt a Vasas. Nem akármilyen csapatról beszélünk, arról a Vasasról, amelyben akkortájt még Mészöly Kálmán, Ihász Kálmán, Farkas János vagy éppen Puskás Lajos játszott.

A mindössze 23 éves Mészáros Ferenc, a Vasas SC újsütetű hálóőre 1973-ban. Fotó: MTI/Kovács Gyula
Mészáros „Bubu” hamar alapember lett: az 1970-es években, különösen annak második felében már az ő nevével kezdődik a Vasas összeállítása. A csapat az évtized közepére a legendás mester, Illovszky Rudolf irányítása alatt az egyik aranyesélyese lesz a magyar bajnokságnak, ami nem meglepő: a visszavonuló klasszisok helyét nemkülönben nagy tehetségek vették át, Várady Béla, Izsó Ignác, Komjáti András, Müller Sándor, Zombori Sándor.
Az 1976/77-es szezonban csúcsra is jut az angyalföldi gárda, amelynek alapcsapata így fest: Mészáros – Török, Komjáti, Hegedűs, Kántor – Gass, Zombori, Müller – Izsó, Kovács, Várady. Az a bajnoki cím máig az utolsó Vasas-arany, s ami még inkább felértékeli ezt az eredményt, hogy az Újpestben ekkor már egy bizonyos Törőcsik András, a Fradiban pedig Nyilasi Tibor játszott az elsőhegedűn. Nem kis részben azonban a hátul atombiztos támaszt nyújtó Mészáros Bubunak, mégis a Vasas a bajnok.
Ez a teljesítmény Baróti Lajos szövetségi kapitánynál válogatott tagságot is ért. Mészáros – aki 1973-ban védett először címeres mezben – 1977 végén már ott volt a vb-résztvevő csapatban és Baróti ki is vitte magával Argentínába, a vb-re, ahol az első két vb-meccsen még Gujdár Sándor őrizte a magyar kaput, ám az Olaszország elleni csoportmeccsen Bubu is debütált.
Mészáros Ferenc és Diego Maradona különleges párharca az 1982-es labdarúgó-világbajnokság Argentína-Magyarország (4-1) csoportmérkőzésén. Forrás: YouTube
Bár mindvégig a válogatott közelében marad, rendszeresen csak Mészöly Kálmán kapitányi időszakában jutott újra szóhoz. 1980 és 1982 között tizennégy alkalommal védte a válogatott kapuját, közte a kulcsfontosságú vb-selejtezőkön is, ahol sikerült kijutnunk a spanyolországi Mundialra is. Mészáros természetesen az utazó keret tagja volt, sőt, mindhárom csoportmeccsen ő védett. Külön érdekesség, hogy a 4–1-es argentin győzelemmel záruló meccsen védett a legjobban: Maradonával valóságos különpárbajt vívtak, ahol annak ellenére is Mészáros a győztes, hogy az Isteni Diego is betalált.
Az 1982-es vb után váltás következik a válogatott kapujában, Mészáros már csak egyszer, sok évvel később, Bálint „Báró” tiszavirág-életű kapitányi időszakában lesz még válogatott, amikor már a harminckilencedik évében jár. Klubszinten ugyanakkor sokadvirágzását élte ezekben az években. Miután túl volt a harmincadik életévén, lehetőséget kapott arra, hogy külföldre szerződjön, így került ki Portugáliába, ahol új lökést kapott a pályafutása. A Sporting Lisszabon csapatával portugál bajnoki címet és portugál kupát is nyert, a BEK-ben pedig egészen a negyeddöntőig meneteltek.
Mészáros Portugáliában is első számú közönségkedvenc lesz. Helye van az iménti mondatban az is-nek, mert idehaza is sokan rajonganak a különleges, olykor habókos hálóőrért, akiről legendák maradtak fenn. Például az, hogy meccs közben szívott olykor egy-két slukkot a cigarettájából, vagy az, hogy olyan kidobásokkal, labdakihozatalokkal vétette magát észre, amellyel edzőinek ősz hajszálait ugyan alaposan gyarapította, ám a közönség őrjöngését is kiváltotta. Népszerűségének legfőbb jelzője azonban az, hogy az egész magyar futballszerető közvélemény a becenevén szólította. Senkinek nem volt ő Ferenc, de még Feri sem, viszont a futballpályákon ma is egyértelmű, hogy kiről van szó, ha azt mondjuk, hogy Bubu. Ennél nagyobb kitüntetést sportoló aligha kaphat.
Egykori portugál klubja, a Sporting Lisszabon ezzel a videóvel tisztelgett egykori népszerű kapusa, Mészáros Ferenc előtt. Forrás: YouTube/scpcpmemoria
Visszavonulása után szinte azonnal edző lett, a Vasasnál dolgozott, de ott nem bántak ahhoz méltón vele, amennyit ő játékosként tett a klubért. Fáy utcai bukása után szakmai pályafutása kacskaringósra sikeredett, mert bár a későbbiekben még visszatért Portugáliába kapusedzőnek, de ez a munka nem tartott sokáig, idehaza pedig – kortársai jelentős részéhez hasonlóan – nem kapott a képességeihez és veretes játékosmúltjához méltó, komoly feladatot. Az 1990-es évek végén a közéletbe is belekóstolt: nemzeti elkötelezettségét, hazaszeretetét mutatja, hogy a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) színeiben vállalt képviselőjelöltséget és polgármester-jelöltséget.
Aztán egyszer csak eltűnt. Szép csendben, minden értelemben visszavonult, olyannyira, hogy az elmúlt egy-másfél évtizedben már az újságírói megkereséseket sem fogadta, nem nyilatkozott, nem osztotta meg aktuális véleményét a futballról. A Vasas új, a klublegendákra immár végre figyelmet fordító vezetésének sem sikerült elérnie, hogy legalább a Fáy utcába kilátogasson olykor. Sajnálatos elzárkózása okát mindenki csak találgatta; volt, aki szerint megcsömörlött, mások elsősorban romló egészségi állapotával magyarázták teljes visszavonultságát.
Éppen emiatt betegségéről, aktuális állapotáról is csak keveset lehetett tudni, így aztán halálhíre még inkább váratlanul ért minden magyar futballbarátot. Nyugodj békében, Bubu!
Vezető kép: Mészáros Bubu a válogatott edzőtáborában 1977-ben. Fotó: MTI/Kovács Gyula
túródóra
2023-01-17 at 17:47
Nagyon sajnálom ,hogy nem ismerhettem ,mint embert. Annyira keveset tudok róla, mégis mindig tiszta szívemből drukkoltam neki. Áldja meg a Jóisten a Feleségét, a Fiát: Mészáros Gábort, és bárkit ,aki közel állt hozzá.
túródóra
2023-01-17 at 17:38
Három napig sírdogáltam, amikor meg-megnéztem ezeket a videókat. Számomra Ő volt a világ legjobbja, imádtam Bubut. Vasas szurkoló voltam ,de mikor odalett a Mészáros-Török-Hegedűs-Komjáthi-Kántor-Gass-Müller-Zombori-Kovács-Izsó-Váradi összetételű bajnokcsapat, rendszerváltás, “lekoptam” a Vasasról.
t
2023-01-12 at 07:11
Az eddigi legjobb kapus volt. Tudásával és képességeivel még napjainkab is megállta volna a helyét…..
jobbra tarts
2023-01-11 at 20:49
Félpályán túlra küldött kidobásait is nagy műgonddal kellett lekezelni, mert még ekkora távolság megtétele után is komoly energia volt a labdában, holott ha a testi felépítését nézzük, nem tudom hogyan csinálta? A föld legyen könnyű Neki!j
Fehér István
2023-01-11 at 17:34
Életem egyik nagy és felejthetetlen élménye, hogy 1977-ben felvidéki gimnazistaként színházi látogatás helyett ott ragadtunk barátommal a Fáy utcai sporttelep akkor még új csarnokában, ahol épp a friss bajnokcsapat tartotta edzését! Az egész csapat aláírta mindkettőnk Vasas-sportját a bajnokcsapat poszterével a borítón. Bubu sokak szerint akkor a világ 3 legjobb kapusa közé tartozott! Nyugodjék békében, és védje a Vasas kapuját Váradival és a többiekkel, akik ott várnak rá…
egresi istván jános ernő
2023-01-11 at 16:59
Megrendített a hír, nagyon kedveltem, nyugodjon békében!
(Ne feledjük azt, hogy 1984-86 között a Rába ETO játékosa volt, Győrben is nagyon szerették.)
sanda sün
2023-01-11 at 15:35
Köszönet az írásért!
Ahogy visszaemlékszem, volt Bububan, a védéseiben valami csodálatra méltó flegmaság; hogy még a nagy bravúrok után is nyugodt, szenvtelen maradt (legalábbis külsőleg), mintha mi sem lett volna természetesebb annál, amit csinált. És valóban, biztonságot adott nekünk, nézőknek is, ha ő állt a kapuban.
Nyugodj békében, kedves Bubu!
Uncle Ment
2023-01-11 at 14:54
Nagyon rendes dolog ez az emlékezés
a PS részéről.
Köszönet a cikkért Kovács Attilának.