Óriási sikerrel futott az RTL Klubon az Oltári csajok című tévésorozat, a háttérben azonban még szövevényesebb sztori bontakozott ki, amit a nézők egészen addig nem is sejtettek, míg egy bátor írónő szembe nem szállt a médiaóriással és tárta fel a német hátterű szennycsatorna kleptomániáját. Köbli Viktória szerint ugyanis regényét egyszerűen ellopták tőle, ezt pedig nem nézte tétlenül. Bár egy globális médiacéggel szemben harcba bocsátkozni az esetek többségében öngyilkos küldetés, kislánya biztatására mégis vállalta a küzdelmet. Az évek óta tartó fiaskóról a PestiSrácok.hu többször is részletesen beszámolt, emiatt persze portálunkat is beperelte a kereskedelmi csatorna – velünk szemben azonban nem jártak sikerrel. A bíróság azonban – elsőfokú ítéletében – a napokban felmentette a plágiumvád alól az RTL menő producerét, Kalamár Tamást és társait, lazán figyelmen kívül hagyva számos szakértői véleményt. Nézzük, miről is van szó.
“Bűncselekmény hiányában felmentett három embert egy tévésorozat kapcsán a szerzői jogi jogsértés vádja alól, nem jogerősen a II. és III. kerületi bíróság – közölte a Fővárosi Törvényszék. Az ügyészség szerint a vádlottak – K.T. és két társa – engedély nélkül átdolgozták a sértett által írt regényt, majd televíziós sorozatot készítettek belőle. A sértett szerint a vádlottak a megfilmesítéssel százmillió forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okoztak neki. A büntetőeljárás során ellentétes tartalmú szakértői vélemények születtek arról, hogy megvalósult-e a szerzői jogok sérelme. A bíróság a bizonyítékok értékelése alapján a Szerzői Jogi Szakértői Testület utolsó, fenntartott szakvéleményét fogadta el, amely a jogsértés hiányát állapította meg; szerintük a jogsértés sem a cselekményszövésben, a karakterekben, a drámai fordulatokban, sem más ismérvben nem mutatható ki. Mindezek alapján a bíróság bűncselekmény hiányában felmentette a vádlottakat a szerzői jogok különösen nagy vagyoni hátrányt okozó megsértésének bűntette miatt emelt vád alól. Sajtóinformációk szerint Kalamár Tamás producert és két társát jelentette fel Köbli-Sík Viktória, aki azt állította, hogy az Oltári csajok című sorozathoz az ő Szerelemkereső című könyvét használták fel” – olvasható az MTI által közzétett híradásban, amit számos sajtótermék főoldalon tett közzé. Érdekes, hogy az elmúlt években az nem igazán ütötte meg egyikük ingerküszöbét sem, ami a vád alapjául szolgált: az RTL Klub producere lazán plagizálhatta egy magyar írónő forgatókönyvét, és indított el egy sikeres “primetime”-sorozatot belőle, amiből busás reklámbevételre tett szert a csatorna.
Ebből a bírói döntésből egyértelműen az látszik, hogy a vádlottak mellékvágányra tudnak vinni egy ügyet, még ha nemtelen eszközöket is kell, hogy bevessenek. Ez az elsőfokú, nem jogerős ítélet nem a vád tárgyában született, a vádhoz gyakorlatilag semmi köze nincs. A vádlottak ugyanis a bírósági tárgyalást követően hirtelen előhozakodtak egy igen kétes eredetű és ellentmondásos tartalmú – még a filmsorozatra is csak részben hasonlító – munkaközi anyaggal, azt állítva, hogy ez még 2016-ban elkészült. Az elsőfokú bíróság pedig a vád tárgya helyett, azaz a regényem és a tévésorozat hasonlósága helyett, ennek az anyagnak a figyelembe vételével döntött. Ellenére annak, hogy több szakértői vélemény is egybehangzóan állapította és erősítette meg azt, hogy a sorozat a regényem tartalma alapján készült, azaz a regényem a sorozat televíziós adaptációja, így egyértelműen megsértették a szerzői jogaimat.
– fogalmazott a PestiSrácoknak az írónő.
Korábban Az Ügy című műsorban részletesen feltártuk az írónő és az RTL Klub csatározását, érdemes visszanézni a 2021. októberében készült riportunkat Köbli Viktóriával!
A nem jogerős felmentő ítélet alapjául az a szakvélemény szolgált, amit csak tavaly májusban bocsátottak rendelkezésre, ez a munkaanyag és a regény összehasonlításán alapult. Történt mindez úgy, hogy az mindössze egy munkaközi anyag, a vád tárgya pedig nem egy munkaközi anyag és a regény, hanem az adásba került film és a regény hasonlósága. A vádlottak ezzel ráadásul csak 2022 májusában rukkoltak elő, így nem is lehetett a 2019. márciusában tett feljelentés, így a büntetőeljárás (2019. március – 2021. július) tárgya sem. Az pedig különösen pikáns, hogy 2022 májusáig sem a NAV, mint Nyomozóhatóság, sem az Ügyészség, sem pedig az Szerzői Jogi Szakértői Testület (SZJSZT) nem bírt róla tudomással, annak ellenére, hogy 2019 áprilisában házkutatást tartottak az M-RTL Zrt. székhelyén és a Paprika Studios Kft-nél is. A portálunk által megismert jegyzőkönyv szerint a NAV nyomozói tehát akkor nem találták meg a tavaly májusban végül mégiscsak megkerült munkaanyagot – és az mégiscsak merész feltételezés, hogy ez annak köszönhető, hogy például nem kellő körültekintéssel jártak volna el a házkutatáskor. A NAV a nyomozás során megállapította azt is, hogy a tévésorozat kreatív alkotói stábjának tagjaival, így a vádlottakkal is a szerződéseket az M-RTL Zrt., mint megrendelő képviseletében dr. Kolosi Péter és Vidus Gabriella írta alá. A sorozat készítői így az M-RTL Zrt.-vel álltak szerződéses viszonyban, ezért a megbízó M-RTL Zrt. részére kellett átadniuk a tévésorozattal kapcsolatban elkészült anyagokat, így természetszerűleg a munkaanyagokat is. Azonban tény, hogy a NAV 2019. tavaszán az M-RTL Zrt. székhelyén foganatosított házkutatása során sem talált semmilyen szerződést, anyagot, dokumentumot, forgatókönyvet, átadott-átvett filmkópiát, szerződéseket stb., így különösen a védelem által 2022 májusában becsatolt és 2016 októberi dátummal ellátott “Munkaanyagokat” sem, amit tehát a hatóság számára évekig nem adták át, holott az M-RTL-nél ezeket meg kellett volna őrizni. Azonban az M[1]RTL Zrt.-nél 2019.04.16-án tartott NAV házkutatás eredménytelen volt.
Érdekes momentum tehát az ügyben, hogy a védelem a hirtelen előbukkant dokumentációval kapcsolatban nem tudta bizonyítani, hogy a munkaanyagok akár csak a nyomozati szakban rendelkezésre álltak volna, főként pedig nem azt, hogy az azok a rajtuk szereplő dátum idején már ténylegesen elkészültek. Kétséges és vitatott lehet tehát már az is, hogy a dokumentum valójában mikor keletkezett (egy elektronikus dokumentum tényleges készítésének, ill. módosításainak dátuma és ideje akár felhasználó szintű ismeretekkel is korlátlanul manipulálható, ami vonatkozik a készítők, ill. módosítók személyére is…). A bíróság nem adott helyt annak az indítványnak sem, hogy a NAV nyomozása során meghallgatott tanúkat újból kihallgassa, mivel azok 2019 nyarán, illetve őszén tett tanúvallomásaikban egyetlen szóval nem említik a munkaanyagot, és hogy ebből készült volna a film. Sőt. A NAV nyomozása során egyetlen tanú sem hivatkozott arra, hogy léteznek és ha igen, akkor hol találhatóak ezen munkaanyagok, holott – a dokumentum készítőinek névsora alapján – a meghallgatott tanúk mindegyike dolgozott rajta.
Mint arra már kitértünk, a Szerzői Jogi Szakértői Testület az elmúlt években négy szakvéleményt is készített, melyek mindegyikében megállapította a jogsértést, ezekre azonban fittyet hányva a most eljáró bíró csakis a vádlottak által kért szakértői vélemény kizárólagos figyelembevételével döntött arról, hogy felmentő ítéletet hoz az ügyben (2023.01.06 – elsőfokú, nem jogerős ítélet). Hab a tortán, hogy a vád szerint akad némi összeférhetetlenség és elfogultság is a védelem által felkért szakértői vélemény készítőivel kapcsolatban, akik közül van olyan személy, aki korábban hosszú évekig az M-RTL alkalmazásában, közvetlenül Kolosi Péter beosztottjaként látta el feladatait.
Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatójaként felel többek között azért, hogy a csatornán csak jogtiszta forrásokból származó műsorok futhassanak. Vajon számára nem tűnt fel az egyezés..?
Az évek óta húzódó peres eljárásnak még mindig nincs vége. Viktória bátor kiállása azonban már most győzelem, hiszen példája ékes bizonyítéka annak, mindig érdemes kiállni az igazunkért.
Miután a PestiSrácok.hu részletesen beszámolt (itt, itt, itt )Köbli Viktória kálváriájáról, cikkünk megjelenése után a magyarországi RTL Klub, annak német érdekeltségű – de luxemburgi adóparadicsomban bejegyzett – tulajdonosa, valamint Kolosi Péter programigazgató helyreigazítási pert indított portálunk ellen. Többek között nehezményezték, hogy azt írtuk: „ellopták” a forgatókönyvet, Kolosi pökhendi módon viselkedett, az RTL pedig a törvények fölött állónak képzelte magát. Előbb az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék utasította el a keresetet, amely tavaly októberben 254 ezer forintos perköltség megfizetésére is kötelezte a felpereseket. A bíróság valós tényként fogadta el, hogy Köbli Viktória bejegyzett művel rendelkezik, amelyet megküldött a felperesekkel kapcsolatban álló producernek. Továbbá tény, hogy két szakértői vélemény is megállapította: „az engedély nélküli megfilmesítés kétségtelenül megtörtént”, a sorozatot a műsorrendből kivették, és az állított jogsértés miatt büntetőeljárás van folyamatban. Az elsőfokú bíróság végkövetkeztetése szerint cikkünk tényeken és azokból levont ok-okozati következtetéseken alapult, egyes újságírói értékítéletek ellen pedig nincs helye helyreigazításnak. Első- és másodfokon is elvesztette a portálunk ellen indított helyreigazítási perét az RTL Klub. A német kézben lévő, magyargyűlölő szennycsatorna nem bírta földolgozni, hogy megírtuk, miként nyúlták le Köbli Viktória írónő forgatókönyvét, és csináltak belőle tévésorozatot suttyomban. Azonban bebizonyosodott: cikkünk megalapozott volt, s a szerzői jogsértést két szakvélemény is alátámasztja. Az már csak hab a tortán, hogy az RTL Klub elképesztő botrányáról a balliberális lakájsajtó mélyen hallgatott…
Fotó: A PestiTV korábbi felvétele
Facebook
Twitter
YouTube
RSS