Vadászó-gyűjtögető nép bronzkori nyomára bukkantak a BalatonnálPPestiSrácok.hu Forró drót 2023 szeptember 13. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont (BKK) közleménye szerint az M7-es autópálya 2003-ban, illetve 2004-ben történt bővítése során a Balatonkeresztúr határában megtalált bronzkori sírok csontanyagának archeogenetikai elemzése arra utal, hogy egy mindeddig ismeretlen népcsoport temetkezési helyét fedezték fel - írja az origo.hu. A portál azt írja, hogy az autópálya bővítését megelőző kutatófeltáráson Fábián Szilvia, a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Feltárási és Lelőhely-felderítési Osztálya vezetőjének irányítása mellett elvégzett ásatás tárta fel azt a bronzkori temetkezést, amelynek csontanyagát a HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézetének kutatói vetettek részletes vizsgálat alá. A vizsgálat eredményéről 2023. szeptember 9-én a rangos Oxford Acdemic Molecular Biology and Evolution szakfolyóiratban jelent meg publikáció, Gerber Dániel vezető szerzőségével. A HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézetében elvégzett komplex vizsgáltnak a csaknem ezeréves időtávlatban lezajlott népességtörténeti események feltárás volt az elsődleges célja – áll a Bölcsészettudományi Kutatóközpont közleményében.
Páratlan régészeti feltárás: titokzatos, ékszerekkel teli sírt találtak Baja közelébenPPestiSrácok.hu Forró drót 2020 december 31. Titokzatos, ékszerekkel teli bronzkori sírt tártak fel egy Baja melletti település határában. Bár az ékszerek külön-külön már ismertek a régészek számára főképpen kincsleletekből és egy-két típus néhány csontvázas sírból, de ilyen gazdag együttesben, viseleti szempontból is jól rekonstruálható módon még nem kerültek elő – írta meg cikkében a hellovidek.hu.
Régészeti szenzáció a tiszadobi Andrássy-kastély udvaránPPestiSrácok.hu Forró drót 2020 november 28. Körülbelül 3000–3500 éves, a bronzkorból származó sírokat tártak fel a Jósa András Múzeum régészei a tiszadobi Andrássy-kastély udvarán. A sírok a középső bronzkori füzesabonyi kultúra hagyatékához sorolhatók, a csontvázak bal oldalukra zsugorított testhelyzetben kerültek elő, vagyis női sírok voltak – közölte a kastélyt fenntartó Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési (NÖF) Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-vel.
Nyolcezer tárgy került elő a hódmezővásárhelyi ásatásokonPPestiSrácok.hu Forró drót 2020 augusztus 5. Mintegy nyolcezer tárgy került elő a hódmezővásárhelyi tram-train nyomvonalán végzett feltárásokkor, a legrégebbi leletek a bronzkorból származnak. A leleteket folyamatosan dolgozzák fel a Tornyai-múzeum munkatársai, és a megtisztított és dokumentált tárgyakból jövőre rendeznek kiállítást.