Pesti Srácok

szegedi bírósági botrány

A Kúria helybenhagyta a Szeviép-ügy hatályon kívül helyezését – másodfokon újrakezdődik a büntetőper

Magyar ugar 2020 december 16.
A vádhatóság és a vádlottak fellebbezését is elutasította szerdán a Kúria a Szeviép-ügyben és helybenhagyta a Pécsi Ítélőtábla másodfokú ítéletet hatályon kívül helyező végzését. Ez azt jelenti, hogy a csődbűncselekmény miatt folyamatban lévő büntetőügyet a Szeviép-vezérek ellen másodfokon újra le kell tárgyalni. Hogy hol, az egyelőre még kérdéses. A jogrend szerint a Szegedi Törvényszéknek dobták vissza, annak a Szegedi Törvényszéknek, amely botrányos eljárásban az összes vádlottat felmentette. Az ügyben eljáró bírók és a szeviépes védők, valamint a szegedi önkormányzat és az ügyet kiszignáló és abban másodfokon eljáró bírók közötti kapcsolódásokat a PestiSrácok.hu cikksorozatban fedte fel. Ennek hatására az OBH korábban példátlan eljárást indított. A Szegedi Törvényszék elnökének, Tárkány-Szűcs Babettnek a megbízását visszavonták, Nagy Andreától – aki éppen erre a tanácsra szignálta az ügyet – elvették az ügykiszignálási feladatkört, a tanácsvezető bírót, Kovalcsik Évát nyugdíjazták, Nóvé Ágnes pedig új munkakört kapott és büntetés-végrehajtási bíró lett, így nem kerül büntetőügy vádirata közelébe sem. Az OBH a vizsgálat után összesen három ítészt szolgálati bíróság elé állításáról döntött. Ilyen előzmények után furcsa lenne, ha a Szegedi Törvényszék folytatná le a megismételt eljárást, ha elfogultságot jelentenek; mivel ezt a Szegedi Ítélőtábla már korábban megtette, a Kúriának kell majd kijelölnie, mely bíróság vigye tovább a Szeviép-ügyet.

Tíz év után jogerős ítélet születhet szerdán a Szeviép-perben

Magyar ugar 2020 július 8.
Tíz évvel a Szeviép-csődje és félezer kis családi vállalkozás tönkremenetele után szerdán akár jogerős ítélet is születhet a Szeviép-perben. A Kúria döntése nyomán az utolsó szót nem Szegeden, hanem Pécsen mondhatják majd ki. A csődbűncselekménnyel vádolt volt cégvezetőket első fokon még több év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, másodfokon azonban a Szegedi Törvényszék bírói tanácsa azt mondta, a vállalkozók bűnössége nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, és bizonyíték hiányában mindhármukat felmentette. Az ítéletet közfelháborodás követte, amit tovább fokozott a PestiSrácok.hu tényfeltáró cikksorozata, amely bemutatta, hogy az ítélkező bírók több szálon kötődnek a szegedi önkormányzathoz, amelynek házi beszállítója volt a Szeviép, sőt, még a vádlottak védőihez is. Az ügyben vizsgálatot folytatott az Országos Bírósági Hivatal, három bíró ellen a mai napig tart a fegyelmi eljárás, a Szegedi Törvényszék elnökét pedig menesztették. A Kúria úgy döntött, hogy elveszi Szegedtől az ügyet, ezért a harmadfokú eljárásra a Pécsi Ítélőtáblán kerül sor. A Csongrád Megyei Főügyészség a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésére és új eljárás lefolytatására tett indítványt, harmadfokon nem orvosolható eljárási hibák miatt. Persze erről a táblabíróság dönt majd. Szabó Bálint jogász, a Szeviép-károsultak képviselője egy nappal a tárgyalás előtt közösségi oldalán azt írta, a károsultak az ügyészség álláspontját osztva csak és kizárólag a letöltendő börtönbüntetést és vagyonelkobzást tartják elfogadhatónak.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!