Tudatosan felépített hálózattal készülnek álcivil szervezetek a mandátumokért és döntéshozói pozíciókért az önkormányzati választásokon. A jelenségre már korábban is felfigyeltünk, amikor 2017 januárjában egy őskomcsi KGB-fiókát akartak Szentendrén az időközi választásokon “civilként” indítani, a jelöltről a PestiSrácok.hu rántotta le a leplet. Az októberi választásokhoz közeledve úgy tűnik, az álcivil mozgalmak aktivistái turbófokozatra kapcsoltak, és a baloldali pártok, valamint a Soroshoz köthető szövetségeseik ezek mögé a “civilek”mögé bújva próbálják lokális szinten szétzúzni a helyi Fidesz-KDNP szervezeteket. Az ilyen “civil csoportok” mögött egyébként komoly tőke és szervezettség áll, ami nem meglepő, hiszen erőforrásaikat ezeken a pontokon tudják csak kifejteni.
Egy “álcivil szervezet” jelent meg Pilisvörösváron, melyre olvasónk hívta fel a figyelmünket. Úgy tudjuk, hogy a Tevö – Tegyünk Együtt Pilisvörösvárért annyira független csoport, hogy kizárólag baloldali liberálisok gyülekező helyeként tartják számon, bár informátorunk szerint két tagjukat sikerült a helyi Fidesz-csoportba is beépíteniük egy időre.
Tevékenységük alapján körvonalazódik, hogy igen komoly szervezettséggel, kellő anyagi támogatással működnek, ennek köszönhetően pedig olyan “akciókat” is végre tudnak hajtani, ami a jelenlegi városvezetésnek is hónapokba kerül megszervezni. Ilyen volt például az a nagytakarítási program, melyben a Magyar Közútkezelő Nonprofit Zrt.is tevékenyen részt vett oly módon, hogy takarítógépeket bocsátott a rendelkezésükre. Érdekes adalék, hogy a helyi önkormányzatnak ezt több hónapja nem sikerült elérnie. Úgy tudjuk, hogy ezzel kapcsolatban közérdekű adatigénylést is benyújtottak, azonban még választ nem kaptak rá. Kérdés, hogy egy civil, de nem közhasznú szervezet miért élvez privilégiumot egy önkormányzati kéréssel szemben.
A “politikai semlegesség” látszatát keltik
Informátorunk szerint az is körvonalazódni látszik, hogy a Momentumhoz hasonlóan ebből a civil szerveződésből is pártot szeretnének alakítani. Terveik szerint a Pilis térségében egyfajta bázisépítést követően csatlakoznának az országos politikai vérkeringésbe.
Érdekes kérdéseket vet fel, hogy honnan kapnak anyagi támogatást ezek az “civil szervezetek”. A pilisvörösvári egyesület nagy támogatója például olyannyira feddhetetlen, hogy a NAV feketelistáján is fellelhető volt a neve, tartozása ugyanis meghaladta a 10 millió forintos összeget, 180 napon túl. F. László egyébként – nyilván teljesen véletlenül – annak az Alpha Group Laboratories, Inc. Alfa Csoport Laboratóriumok Alapítvány támogatója, melynek eredeti webcíme is a Soros-alapítvány honlapján volt és az Alapítvány jelenlegi honlapjának tanúsága szerint a Soros Alapítvány biztosítja fennmaradásukat. A Tegyünk Együtt Vörösvárért Egyesület úgy tűnik, nem igazán híve a transzparenciának, az egyesületi beszámolók közül a honlapon csak a 2017-es évre vonatkozót találni.
A 2014-es önkormányzati választásokat követően “civil” szervezetek alakultak a térségben
A szentendrei Társaság az Élhető Szentendréért (TÉSZ) Egyesület jelöltje 2017-ben például olyannyira volt mondható civilnek, hogy a hírhedt Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében diplomázott, ami gyakorlatilag a szovjet KGB toborzóhelye volt. Helyes Imrének ezután diplomataként fontos feladatai voltak a szovjet érdekszféra ütközőzónáiban. A civilnek mondott társaságban más politikai szereplő is feltűnik, például az a Kubatovics Áron, aki a Szigetvári Viktor-féle Együtt Országos Politikai Tanácsának tagjaként is feltűnősködött.
A helyiek szerint a TÉSZ egy olyan társaság, amelynek tagjai “elvakult Szentendre fanatikusok, igazi lokálpatrióták”. Valószínűleg nem tűnt fel nekik, hogy egy tudatosan épített politikai cselszövés részeseivé váltak. Kubatovics Áron 2014-ben ugyanis kijelentette:
Alulról szerveződve, civil irányból kell restartolni.
Civilek Vasárnapi Merőkanállal
Érdekes momentum, hogy Helyes Imre ezután csatlakozott az “elkötelezett civilekhez”, amikor 2014-ben formálisan is a TÉSZ tagja lett. 2015 márciusa óta a TÉSZ alelnöke és a szociális munkacsoport vezetője. Felesége, Helyes Anna 2015-ben csatlakozott a TÉSZ-hez, s azóta persze aktívan részt vesz például a Vasárnapi Merőkanál ételosztó program megvalósításában.
Kubatovics Áronnak egyébként van egy LivePod nevő cége, ami blockhaint technológiát használ, ami olyan, mint a kriptovaluta (lásd bitcoin). Ennek pedig pontosan az a lényege, hogy ne lehessen emberekhez kötni, így a pénzek eltüntetésére kiválóan alkalmas. Mivel egy decentralizált hálózaton alapuló rendszerről beszélünk, amelyben azért mikrotranzakciók is befigyelnek, gyakorlatilag lehetetlen bárkit is megtalálni benne. Így nem tudni, ki és mennyit, hova és hogyan utal. A transzparencia nyilván nem az erőssége az ilyen szervezeteknek, ezt országos szinten is észrevettük már, amikor a civiltörvény miatt hisztiztek a sorosista gittegyletek.
Szemétszedés után szemétkedés?
A “civil mézesmadzag” elhúzásán kívül vélhetően más esélyük nem nagyon lett volna arra, hogy politikai befolyást szerezhessenek, hiszen a magyar baloldal kellőképpen lejáratta már magát. De a “civil köpeny” még tiszta volt. Kubatovicsnak a Twitteres bejegyzése után bizonyára kellett egy kis idő, mire megtalálta a kellő rutinnal és dörzsöltséggel rendelkező Helyes Imrét, akit – mily meglepő -, néhány hónap alatt a társaság elnökévé választottak. Ezután a feladatuk már csak annyi, hogy a profi politikai múlttal rendelkező “civilt” be kell juttatniuk az önkormányzathoz. És itt még véletlenül sem merül fel bennünk, hogy a politikai szereplésért nyíltan küzdő “civil” vajon mennyire tekinthető civilnek, ha politikai befolyással bír?
Míg a társaság tagjai annak megalakulásakor önkéntes munkában szemétszedést végeztek, nem is sejthették, hogy mire használhatják fel őket tudatosan. Más kérdés, hogy ezzel a “civil mozgalomnak” is sikerült egy jókora foltot ejteni a becsületén és hiteltelenné tenni tevékenységét. Vélhetően a városszépítők valóban elhitték, hogy Helyes Imrééknek a tenni akarás a céljuk és még véletlenül sem politikai pecsenyesütögetésről van szó. Gyanútlanul csatlakoztak olyan helyi platformokhoz, ahol a helyi közérdekű információk mellett a TÉSZ-es csoport aktivistái folyamatosan hergelik az indulatot a fideszes városvezetés ellen, sőt, álhírek megosztásától sem riadnak vissza. A többezres csoport adminja egyébként szintén a Társaság az Élhető Szentendréért tagja, aki érdekes módon a kormányt gyalázó posztokat sosem törli. A szocialistákat vélhetően nem volt annyira nehéz meggyőzni, hogy a TÉSZ jelöltjét, a Moszkvában végzett Helyes Imrét támogassák Szentendrén,
Helyes Imre ugyanis – mint jeleztük – 1974-ben a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében szerzett nemzetközi jogi diplomát. Ezután tehát még bőven az átkosban dolgozott a mexikóvárosi, a managuai (Nicaragua), a washingtoni és az ottawai magyar nagykövetségeken, valamint a Los Angeles-i magyar főkonzulátuson, ahol diplomáciai és konzuli feladatokat látott el, diplomáciai karrierje során gyakran feltűnt a Szovjetunió számára legfontosabbnak ítélt politikai zónákban. A Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében megszerzett diploma közismerten a megbízhatóság záloga volt a szovjet titkosszolgálat számára. A Szovjetunió legfontosabb konfliktuszónáiban ennek megfelelően Helyes, mint diplomata több alkalommal is megjelent.
Az 1990-es években napvilágra került levéltári források alapján ma már tudjuk, hogy a magyar (és a lengyel) delegáció tagjai diplomáciai mentességüket kihasználva, operatív és propagandacélú információkat gyűjtöttek és juttattak Hanoinak, sőt a magyarok 1974-től számos bizottsági képviselőnek “álcázott” különleges ügynököt küldtek Saigonba, akik Hanoi szándékait illetően sikeresen vezették félre – többek között – a CIA saigoni kirendeltségének magyar származású vezetőjét, Thomas Polgart”
A vietnami háború során kötött (a kommunisták által később felrúgott) párizsi békeszerződés aláírása után felállított Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottság (International Commission of Control and Supervision, ICCS) feladata volt a megállapodás végrehajtásának ellenőrzése. A békeszerződés többek között arról rendelkezett, hogy a Bizottságnak Kanada, Magyarország, Indonézia és Lengyelország képviselőiből kell állnia. Ennek a bizottságnak volt a tagja Helyes Imre, aki korábban a külügy Nemzetközi Jogi Főosztályán referenseként tevékenykedett. A bizottságba a szovjet oldalról csak a legmegbízhatóbb magyarok kerülhettek be, akiket a szovjet katonai titkosszolgálat (GRU) is megbízhatónak ítélt. Az ICCS működését sorozatos botrányok, katonai és diplomáciai incidensek, és végül a teljes kudarc jellemezték. Helyes Imre később Nicaraguában tűnt fel, amely szintén szovjet operációs zóna volt akkoriban. Tevékenységéről részletesen itt írtunk. Persze nem feltételezzük, hogy jelentéseket írt volna, a hírszerző tevékenység pedig nyilván távol állt tőle nagykövetként vagy konzulként. Csakúgy, mint a “civil” lét.
Egy helyi blogger azt írja, hogy a “civilek” egy szentendrei pizzériába szervezték a TASZ egyik képzését is. Az esemény csekély érdeklődésre tartott számot és leginkább a pártpolitikától “független”, civil TÉSZ-tagok vettek részt a Soroshoz több szálon is erősen köthető jogvédő szervezet rendezvényén. Az pedig egy újabb kérdés, hogy vajon a 2017. januári csúfos kudarcukat követően ki tudnak, ki mernek-e állítani saját jelöltet, vagy a közös ellenzéki jelöltet támogatják majd, civilként.
PestiSrácok.hu, fotó: archív/MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS