Napok óta a tarvágástól retteg a teljes baloldal, miután a kormány lazított a fakitermelés szabályain. A felzúdulásra úgy reagált az Agrárminisztérium, hogy fenntartható módon zajlik a fakitermelés, mégis már javában zajlik a toborzás a pénteki, tarvágás elleni baloldali tüntetésre. Az LMP azonban a saját nevében sem bízik a jelek szerint, mert csak napok múltán vállalta fel, hogy ő áll az addig civilnek álcázott tüntetés mögött. A törpepárt csak akkor vette nevére a dolgot, amikor már szép számú érdeklődő gyűlt össze az esemény Facebook-oldalán. Azzal sem foglalkoznak, hogy a szakminisztérium évek óta komoly fásítási programot hajt végre, és óriási támogatásban részesíti az erdőgazdálkodókat. Úgy tűnik, mindennél fontosabb, hogy a baloldal számára sokkoló április 3-i földbeállás után tovább zakatoljon az O1G-kampány.
A szokásosnál több tűzifa előteremtése nem jár erdőirtással, nem csökkenti az erdőterületet, nem rontja az erdők természeti állapotát, ezeket ugyanis továbbra is előírja a törvény – közölte a fölhördülésre az agrártárca, hozzátéve, hogy
„a faanyag az egyetlen újratermelhető nyersanyagunk, és évtizedek óta kevesebbet használunk fel belőle, mint amennyit az erdőink teremnek.”
A minisztérium májusban, rögtön az új kormány felállása után pályázatot hirdetett meg agrár-erdészeti rendszerek (mezővédő erdősávok, fás legelők, fás szántók) létrehozásának támogatására, majd azzal kereste meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, hogy az erdőgazdálkodók képviseletében javasoljon partnereket innovációs együttműködést igénylő gyakorlati kihívásokra, formálódó fejlesztési elképzelésekre. Ennek keretében akár 50-100 millió forintos támogatást nyerhetnek egy-egy projektre az erdőgazdálkodók, illetve a kapcsolódó szakmabeliekből álló széles kedvezményezetti kör.
Nagy István miniszter nemrégiben az Indexnek nyilatkozott az aszályhelyzettel és a sürgető vízmegtartással kapcsolatban, és ekkor a mezővédő erdősávok újratelepítésének fontosságáról is beszélt. Nem úgy tűnik tehát a helyzet, mintha az Agrárminisztérium ne mérte volna fel az erdők, illetve az agroerdészet szükségességét a vízgazdálkodás, a csapadékképződés szempontjából, és ne lennének szívügyei a klímaalkalmazkodás eszközei.
Mindegy, mi a valóság, csak párttéma legyen
Az ellenzéki kampánynak azonban zakatolnia kell, hiszen a baloldal a negyedik kétharmados verés után is nagy szükséget érez önmagára. Az erdőirtáson rettegés most a legaktuálisabb ügy, amellyel meg lehet szólítani az aszály miatt a témára amúgy is rendkívül érzékeny tömeget.
A tömeg megszólításának másik fontos eszköze, hogy ne tudjon a szervezkedés politikai hátteréről, pláne az alig mérhető támogatottsággal rendelkező LMP-ről.
A pénteki, tarvágás elleni tüntetés Facebook-eseményénél az egyetlen feltüntetett szervező tegnap estig egy Szabó Lili nevű személy volt, aki még a korábbi, LMP-keretes profilképét is lecserélte. Amikor már meghaladta az érdeklődők száma a 30 ezret, illetve a részvételüket ígérők száma is több ezres lett, akkor hirtelen felbukkant szervezőként Kreitler-Sas Máté, az LMP XI. kerületi önkormányzati képviselője is, és a tüntetés leírásához hozzáadódott még egy mondat:
„Az esemény az LMP-Magyarország Zöld Pártja szervezésében valósul meg.”
Szép példája ez a pártzsoldban használt álcivil megoldásoknak, amelyeket jó ideje alkalmaz a baloldal a politikai céljai érdekében. Az LMP ma délelőtt az Agrárminisztérium előtt tart performansszal egybekötött sajtótájékoztatót, így nem alaptalan a feltételezés, hogy valójában arculat(újra)teremtésről szól számukra a pénteki tüntetés is. Most, amikor elég érdeklődő gyűlt össze, már az LMP-logót is rá merik biggyeszteni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS