Befejezte a Bróker Józsiként elhíresült, ügyfeleit országszerte százmilliókkal megkárosító szolnoki bróker elleni nyomozást a rendőrség– értesült a PestiSrácok.hu. A Németországig menekülő, majd ott lekapcsolt és hazaszállított F. József Szeverint különösen nagy kárt okozó, 61 rendbeli csalással gyanúsítják. Bróker Józsi ennek ellenére a PestiSrácok.hu által megszerzett vallomásában és a bíróságnak írt kérelmében is tagadta, hogy bűncselekményt követett el, sőt, szerinte a legtöbb esetben rendezte tartozásait. A károsultak ezt bizonyosan másképp gondolják.
Befejezte a Bróker Józsiként elhíresült, a gyanú szerint ügyfeleit országszerte százmilliókkal lehúzó, majd külföldre menekülő szolnoki csaló, F. József Szeverin elleni nyomozást a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság – tudta meg a PestiSrácok.hu. A férfit különösen nagy kárt okozó, 61 rendbeli csalással gyanúsítják, ügyében pedig a héten megkezdődött az iratismertetés. Az eljárást felügyelő szolnoki ügyészség arról tájékoztatta portálunkat, hogy a rendőrségnek az iratismertetés után tizenöt napja van arra, hogy az iratokat vádemelési javaslattal megküldje az ügyészség részére, ahol legfeljebb kilencven nap után döntenek a vádemelésről.
Százmilliókkal húzhatta le ügyfeleit
Ismert, F. József Szeverin az elmúlt néhány évben feltételezhetően százmilliókkal vert át és károsított meg több mint 60 embert. A bróker az ország több városában is károsultakat hagyott maga után, de a szolnoki, szegedi, székesfehérvári és gödöllői sértettek eddig nem sokat láttak a pénzükből. Ügyfeleit a bróker a klasszikus módszerrel, minden esetben úgy verte át, hogy előadta nekik, befektetésekkel foglalkozik, és jól járnának, ha rábíznák a spórolt pénzünket, mert magas kamatokat fog fizetni. A megtévesztett, kiszolgáltatott emberekkel kölcsönszerződést íratott, de a férfi a megszabott határidőkre nem fizetett, a pénzt zsebre vágta, és felszívódott. Tavaly novemberben a szoljon.hu írt több elkeseredett sértettről. Az egyik család például a brókernek átadott összegekből lányuk külföldi taníttatását szerette volna finanszírozni, így huszonhárommillió forintot adtak a csalónak. Telefonon tartották a kapcsolatot, de érdekes módon, amikor kérték a pénzüket, sosem adta oda, mondván, hogy később jobban járnának. Végül 2013 végére odáig fajult a dolog, hogy hiába hívták, nem vette fel a telefont. Lelépett a vagyonukkal. Információink szerint emellett van olyan károsult is, aki 50 millió forintot adott át Bróker Józsinak, míg egy idős asszonyt a halálos ágyán, négymillió forinttal vert át.
Külföldre menekült
A férfit körözni kezdték, de egészen 2016 márciusáig csupán belföldi elfogatóparancs volt érvényben ellene, pedig már akkor tudni lehetett, hogy F. József Szeverin 2015 nyarán Németországig menekült. Erről beszámolt a hatóságoknak az ügy egyik sértettje, de a csalással gyanúsított férfi anyósának híváslistája is megerősíthette, hogy a férfi külföldre menekült. Kiderült ugyanis, hogy az asszony a bróker és családja eltűnése után több németországi hívást is lebonyolított, így ezek után végképp meglepő, miért vártak hosszú hónapokat a rendőrök a nemzetközi elfogatóparancs indítványozásával. Az ügyben a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság nyomoz, de a büntetőeljárás eredetileg a Szolnoki Rendőrkapitánysághoz tartozott, ahol 2015 áprilisban különösen nagy kárt okozó csalás miatt indult nyomozás ismeretlen tettes ellen, ám összeférhetetlenség miatt az eljárás végül Szegedre került.
Csak tanúként hallgatták ki, majd elengedték
A bróker ugyan gyanúsítottként nem tett vallomást, de még külföldre menekülése és későbbi letartóztatása előtt tanúként meghallgatták a Szolnoki Rendőrkapitányságon, igaz, csak egy személy átverésének ügyében, pedig akkor már több tucat ember lehúzása lehetett a rovásán. Bróker Józsit volt katonatársa jelentette fel, de a csaló vallomásában természetesen hárított, holott tanúként igazmondásra volt kötelezve. Állította, csupán kölcsönként vette át barátjától a milliós összeget, amit aztán a gyanú szerint nem fizetett vissza, így a férfi a hatóságokhoz fordult. A nyomozóknak azt is elmondta, „teljes meglepetésként” érte, hogy felszólító levelet kapott barátjától, ahogy az is „váratlanul érte”, hogy feljelentették a rendőrségen. A bróker – teljesen hihetően – azt is hangsúlyozta, hogy ő kamatokat is azért ígért, mert pusztán baráti alapon akart segíteni. A férfit a több i sértettről nem kérdezték, hanem szabadon elsétálhatott, hogy aztán néhány hónappal később elhagyja az országot. F. József Szeverin csuklóján végül tavaly júniusban a németországi Meersburg városában kattant a bilincs. Hazaszállítása után pedig a szolnoki bv-ben szállásolták el az önmagát a mai napig ártatlannak valló férfit, aki a börtönből írt levelében azt kérte a Szolnoki Járásbíróságtól, hogy szüntessék meg az előzetes letartóztatását. Arra hivatkozott, hogy ő semmilyen bűncselekményt nem követett el és azoknak, akiknek tartozott, „részben vagy teljesen” visszaadta a pénzét. Külföldre menekülését pedig azzal magyarázta, hogy őt és családját állítólag életveszélyesen megfenyegették.
Hiányosságok a nyomozás során?
F. József Szeverin ügyében egyébként volt olyan károsult is, aki úgy érezte, a szolnoki rendőrök a nyomozás korai szakaszában nem tettek meg mindent a nyomozás során, ezért az ügyészségen panasszal élt. Ott előadta, hogy a nyomozás lassúsága miatt bizonyítási indítvánnyal élt korábban a rendőrség felé, ám panaszaival nem foglalkoztak. Kérte többek között, hogy F. József Szeverin XV. kerületi lakásában tartsanak házkutatást a „cselekmények elkövetését alátámasztó, illetve azokhoz kapcsolódó okiratok, tárgyi bizonyítási eszközök felkutatásának céljából”. Indítványozta emellett, hogy ellenőrizzék, a bűnöző a magyarországi pénzintézetekben milyen bankszámlákkal rendelkezik, illetve az elkövetett cselekmény idejében milyen bankszámlákkal rendelkezett, és a nyomozók kérjenek tájékoztatást az esetleges pénzmozgásokról, valamint ellenőrizzék a férfi levelezését is. A sértett az ügyészeknek elmondta, tudomása szerint a férfi külföldre távozott, felesége otthagyta munkahelyét, gyermekeiket pedig kivették az iskolából, így fennáll annak az veszélye, hogy az összeharácsolt vagyonnal egyszerűen felszívódnak. Nem tévedett, azt pedig egyelőre nem tudni, hogy a károsultak mennyit kaphatnak vissza a kicsalt pénzekből.
Címlapfotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS