Az eredeti tervek szerint ítélethirdetésre készült ma a Szegedi Törvényszék a makói Kopernikusz iskolaszövetkezet ügyében. Úgy tűnik, a bírói tanács is belátta, hogy az azóta eltelt két és fél év nyomozati anyagának ismerete és figyelemebe vétele nélkül igencsak nehéz lenne megalapozott ítéletet hozni. Ráadásul az ügyész is módosította a vádat és a módosított vádiratban már strómannak nevezte a két iskolaszövetkezeti vezetőt, az általuk elkövetett bűncselekményt pedig bűnrészességre enyhítette. A törvényszék tanácsa végül helyt adott annak az ügyészi indítványnak, hogy nyissák meg újra a bizonyítást, vegyék figyelembe az iskolaszövetkezet-hálózat ügyében született könyvvizsgálói jelentést és számtalan, a most bűnszövetkezetben elkövetett költségvetési csalás ügyében folyó nyomozás több bizonyítékát, gyanúsítotti vallomását, ami igencsak átrajzolja a képet, és szerepkörök tekintetében újraosztja a lapokat.
Néhány napja írtunk arról, megszólaltatva a makói iskolaszövetkezeti ügy vádlottját, hogy igencsak különös jogi helyzet állt elő a Szegedi Törvényszéken. Azóta ugyanis, hogy a vád szerint a Kopernikusz iskolaszövetkezet által elcsalt több száz millió forint ügyében elkezdődött a büntetőper, újabb, kiterjedt nyomozás indult, ami immár két és fél éve tart. Ez idő alatt kirajzolódott egy egész iskolaszövetkezet-hálózat, amely mögött a háttérben a szombathelyi Human Operator Zrt. tűnik ki, élén Czeglédy Csabával.
A nyomozás jelen állása szerint a tucatnyi iskolaszövetkezetet strómanok vezették papíron, a munkaerő-szervezést és a kiközvetítést azonban Czeglédy cége. A tanúvallomások és gyanúsítotti vallomások szerint az iskolaszövetkezetek pénzügyeit ténylegesen ugyancsak itt intézték. A gyanú szerint fiktív számlákat állítottak ki a szövetkezetek nevében, elmulasztották az adóbevallást, majd a Human Operator jogosulatlanul áfa-tartalmat is levont, visszaigényelt. Az összes, államnak okozott kár 6,3 milliárd forint. Ebből a Kopernikusz iskolaszövetkezet által be nem fizetett adó durván 440 millió. A Kopernikusz csak egy a tucatnyi iskolaszövetkezetből, amelyik ugyanígy járt el. Így az egész makói ügy csak egy szelete egy sokkal nagyobb, komolyabb bűnügynek.
Eszerint módosította a vádat az ügyészség is. A módosított vádirat kimondja, hogy a munkaerőszervezést végző cégeket és az iskolaszövetkezeteket is ténylegesen a Human Operator központjából irányították, a vádlottak, azaz az iskolaszövetkezet-vezetők pedig strómanok voltak, tehát nem tettesek, hanem bűnsegédek a költségvetési csalásban.
A szövetkezetek működtetésének és a továbbszámlázásoknak a célja a közterhek meg nem fizetése, illetve a Human Operator jogosulatlan áfavisszaigénylése volt, amelyhez a vádlottak segítséget nyújtottak, aláírásukkal, illetve bizonylatok kiállításával. Tehát az első- és másodrendű vádlott is a bűncselekményt bűnsegédként követte el – mondta Várnagy Roland ügyész. Majd arra tett indítványt, hogy a bíróság nyissa meg újra a bizonyítást annak érdekében, hogy valós történeti tényállást tudjanak felállítani.
Az elsőrendű vádlott védője – akinek ügyfele a nagy bűnszervezet ügyében folyó büntetőügyben nem gyanúsított, csak részben osztotta a vád álláspontját. A másodrendű vádlott védője, Asztalos Péter viszont első körben még tovább is ment…
Azt indítványozta, hogy törvényesség hiányában szüntessék meg az eljárást. Arra is hivatkozott, hogy a kiegészített tényállás összegszerűségében is eltér a korábbitól, és nem tisztázottak egyértelműen a szerepek. Másodsorban az ügyészi indítványhoz csatlakozott, hogy amennyiben folytatódik a büntetőper, akkor értékeljenek minden olyan, azóta keletkezett vallomást, bizonyítékot és könyvvizsgálói jelentést, amely egyértelműen rámutat, hogy a vizsgált rendszer csúcsán a Human Operator Zrt. áll.
A Tóth Tibor vezette bírói tanács rövid szünet után hirdette ki a határozatát, miszerint újra megnyitja a bizonyítást és az ügyben jártas könyvvizsgálót szakértőként bevonja a büntetőperbe. A következő határnapokat szeptemberre tűzték ki – ekkor már egy átfogóbb anyag értékelését követően ítélet születhet.
A tárgyalást követőn kérdéseinket is feltehettük a másodrendű vádlott védőjének. Asztalos Péter azt mondta, annak veszélye, hogy a strómanokkal vitessék el a “balhét”, első körben elhárult, és ez volt a cél.
Felmerül, hogy a legcélszerűbb nyilván a két ügy egyesítése volna. Erre az új büntetőeljárási törvény szerint akkor van lehetőség, amikor már a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalási ügy is bírósági szakaszba jut. A nagy ügyben, amelyben a bűnszervezetben való elkövetés minősítése miatt kétszeres szorzó fenyegeti a terhelteket, jelenleg 24 gyanúsított van, közülük több, mint tízen előzetes letartóztatásban, mások háziőrizetben, illetve lakhelyelhagyási tilalom mellett várják a végkifejletet.
A fotók a szerző felvételei, videó: Füssy Angéla és László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS