Már nemcsak a liberális EP-képviselő, Guy Verhofstadt beszél közös, uniós fegyverbeszerzésről, hanem az EU külügyi biztosa, Josep Borrell is, amit a sikeresnek csakugyan nem mondható, korrupciógyanús vakcinabeszerzések mintájára vinnének véghez. A Fidesz EP-képviselője szerint ez az elgondolás életveszélyes és hajmeresztő, Magyarország pedig biztos, hogy nem akar ebben részt venni. Deutsch Tamás továbbá elmondta azt is, hogy van már az uniónak egy elkülönített forrása, amit fegyverszállításra használhat, a közös fegyverbeszerzéssel pedig feltehetően a tagállamoknak kellene újra a zsebükbe nyúlniuk, ahogyan ez a vakcináknál is történt. Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő szerint viszont Verhofstadt és Borrell kijelentése is csak politikai szöveg, ugyanis Európában lehet, hogy van elég pénz a fegyverkezésre, de nincs elég lőszer, nincs, ahol ezt legyártsák.
Mint ahogyan arról már korábban beszámoltunk, az EP liberális politikusa, Guy Verhofstadt eddig amellett érvelt, hogy az EU haladéktalanul küldjön Ukrajnának tankokat, amit a többi között azzal magyarázott, hogy ez az emberek elvárása is. Ez azonban csak részben igaz, hiszen egy német közvélemény-kutató cég szerint a megkérdezett németek 25 százaléka gondolja azt, hogy a fegyverrel való jelenlegi támogatás nem elégséges, 26 százalékuk pedig már most túlzásnak tartja a fegyverszállításokat. A relatív többség (41 százalék) a jelenlegi szintet tartja megfelelőnek. Ennek ellenére a tankok szállításáról döntöttek és áprilisban már bevethetik őket. Itt azonban nem állnak meg, ugyanis most arról beszél Verhofstadt, hogy közös, uniós fegyverbeszerzésre is szükség lenne a vakcinabeszerzések mintájára. Mint fogalmazott:
A Covid-járványra reagálva összefogtak az Európai Unió országai, hogy vakcinákat vásároljanak. Putyin népirtására válaszul ugyanezt kell tennünk annak érdekében, hogy muníciót biztosítsunk Ukrajnának. Itt az ideje, hogy közösen fektessünk be közös biztonságunkba!
Ám nemcsak ő, hanem az EU külügyi biztosa is ezen az állásponton van. Josep Borrell a müncheni biztonsági konferencia zárónapján – ahol szó volt a közös fegyvervásárlásról – azt mondta:
Nyilvánvaló, hogy fokoznunk kell közös erőfeszítéseinket, különösen az esetleges európai szintű beszerzések révén Ukrajna sürgető szükségleteinek kielégítése érdekében. De az is világos, hogy a következő hetekben a legjobb módja annak, hogy Ukrajnának lőszert biztosítsunk, ha megosztjuk a már meglévő lőszert. Nem kell megvárnunk, hogy újakat állítsanak elő. Fel kell használnunk azokat, amelyek már a raktárban vannak, vagy már lekötöttek, és a következő napokban gyártani fogunk.
Az észt külügyminiszter azonban egy fontos tényre hívta fel a figyelmet. Urmas Reinsalu emlékeztetett:
A költség 4 milliárd euró lenne, és ha összehasonlítjuk a mai számadatokat, akkor ez egy olyan helyzet, amikor Oroszország annyi lövedéket használ naponta, amennyit az Európai Unió termel havonta, és a jelenlegi hadiipari kapacitások mellett Ukrajna szükségleteit körülbelül hat éven belül tudjuk elérni, és ez teljesen elfogadhatatlan.
Magyarország ebben biztos, hogy nem vesz részt
A közös fegyverbeszerzésről portálunk megkérdezte a Fidesz EP-képviselőjét, aki szerint
ez egy hajmeresztő, életveszélyes elgondolás.
Deutsch Tamás úgy véli: ez olyan, mintha azt fogalmaznák meg, hogy hadviselő félként lépjen be az Európai Unió ebben a háborús konfliktusba. Ugyanakkor egy önálló, szuverén tagállami döntés, ha egy NATO- vagy nem NATO-tagállam önmaga úgy dönt, hogy katonai eszközökkel segíti vagy pénzt ad az ukránoknak, amiből ők fegyvert tudnak vásárolni. Kiemelte:
Van az Európai Uniónak egy “békeeszköze”, amely egyébként fegyverszállításra is fordítható forrást jelent az unió költségvetésében. Ez évek óta így van az afrikai térség esetében; most ebben az ukrajnai konfliktusban is fegyverbeszerzésre fel lett használva ebből, de amit mondanak, az egy új minőség.
Deutsch Tamás szerint ugyanis a közös vakcinabeszerzések mintájára beszerzett fegyver nem ebből az összegből lesz kifizetve, hanem feltehetően a tagállamok kötelező módon befizetnek jó sok pénzt, és majd az EB a tagállamok által rendelkezésre bocsátott összegből fog fegyvert vásárolni.
Ez lényegét tekintve a háborúba való belépést jelenti az Európai Unió részéről
– jelentette ki. Mivel a közös vakcinabeszerzések során is korrupciógyanúba keveredtek EP-képviselők, felmerül a kérdés, hogy a közös fegyverbeszerzés során is van-e ilyen veszély. Deutsch Tamás szerint ez az aggodalom megalapozott, hiszen a közös oltóanyagok beszerzése lassú volt és korrupciógyanús. A képviselő szerint a tagállamok a saját hatáskörükben sokkal hatékonyabbak voltak. A Fidesz EP-képviselője hangsúlyozta, hogy a közös fegyverbeszerzésben Magyarország biztos, hogy nem fog részt venni, így anyagilag sem terhelhet ez minket.
Pénz van, de elég lőszer nincs
Az üggyel kapcsolatban portálunk megkereste Demkó Attilát, aki elmondta, hogy valamilyen szinten jelenleg is működik az EU-n belül a közös fegyverbeszerzés, ami nem ördögtől való, de túl sok értelme nincs, ha nincs mit megvenni. A biztonságpolitikai szakember azt mondta:
Nem a pénz itt a kérdés, hanem az, hogy van-e lőszer, honnan szerzik be, vannak-e gyárak?
Mint ismert, Guy Verhofstadt anyagi érdekeltségei miatt küzdhetett korábban azért, hogy az unió megszabaduljon a vezetéken érkező energiahordozóktól, mivel a liberális politikus 2010-től egymás után kétszer is pozíciót kapott az Exmar hajózási vállalat igazgatótanácsában, sajtóhírek szerint évi hatvanezer euróért. A cég egyik fő profilja pedig az LNG, azaz a cseppfolyósított gáz tengeri szállítása. Így joggal merül fel a kérdés, hogy mi állhat a közös fegyverbeszerzés mögött, kik járnak jól ezen? Demkó Attila szerint, mivel Európának nincs elég fegyvere és lőszere, lehetséges, hogy Amerika kerül képbe, de tulajdonképpen nekik sincs elég.
Lehet álmodozni a közös fegyverbeszerzésről, csak azt le kell, hogy valahol gyártsák. Ez egy politikai szöveg, Guy Verhofstadt részéről is és Josep Borrell részéről is, de nincs elég lőszer a világon sehol abban a mennyiségben, amiben az ukránoknak szüksége lenne. Ez egy politikai marketing, úgy is kell kezelni
– szögezte le.
A közös vakcinabeszerzést a korrupció lengte körül
Emlékezetes, hogy a közös vakcina-beszerzéssel is próbálkozott az Európai Unió, de az sem vezetett sikerhez. Az oltóanyagok sokára jöttek meg, a tagállamok saját úton kezdtek el járni, köztük Magyarország is, ennek köszönhetően pedig előbb volt nagy mennyiségű oltóanyagunk, mint más tagországoknak, amelyek a közösen vásárolt oltóanyagra vártak. Később pedig kiderült, hogy EP-képviselők nyerészkedhettek a közös oltóanyag-beszerzésen. Az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa, Sztella Kiriakídisz első körben megpróbálta bagatellizálni a járványt, majd hallani sem akart arról, hogy a vakcina-beszerzési szerződéseket nyilvánosságra hozzák. Majd fény derült arra, hogy Kiriakídisz számláján megjelent négymillió euró, amivel nem tud elszámolni. A politikus először azzal védekezett, hogy hitelről van szó, de kiderült, hogy a politikusnak semmilyen fedezete nincs ekkora hitel felvételére. Ám nemcsak Kiriakídisz keveredett gyanúba, hanem az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is, ugyanis a vakcinaszerződések megkötése után a férje lett a Pfizerrel szoros kapcsolatban álló Orgenesis nevű cég orvosigazgatója. Von der Leyen fia pedig szintén ennél a cégnél volt tanácsadó, majd hirtelen orvosigazgató lett. A New York Times beperelte az Európai Bizottságot annak érdekében, hogy végre nyilvánosságra kerüljön, hogy miről SMS-ezett az EB elnöke és a Pfizer vezérigazgatója. A közösködésből tehát így vagy úgy, de valakik mindig jól jártak, ám sajnos mindig az európai emberek kárára.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS