Észak-Koreával és az ottani kőkemény diktatúrával hasonlította össze Magyarországot és a magyar kormány tevékenységét az újabban Bokros Lajossal is tüntető Magyar György. Az ügyvéd az osztrák Die Presse című napilapnak nyilatkozva vonta le azt a tanulságot, hogy a terrorfenyegetés miatt tervezett alaptörvény-módosítása miatt a magyar kormány megindult az észak-koreai színvonal irányába. Miután Magyar György nyilatkozata újabb muníciót adott a nyugati sajtónak, hogy ismét célkeresztbe vegye az Orbán-kormányt, a PestiSrácok.hu felhívta az ügyvédet, hogy nem gondolja-e erősnek, túlzónak az összehasonlítását. Magyar György portálunknak úgy vélekedett, a nyugati sajtóra és az ilyen, általa megfogalmazott hasonlatokra is szükség van, hogy visszalépésre kényszerítsék a magyar kormányt.
Jogi abszurditásnak nevezi az osztrák sajtó, hogy Orbán Viktor miniszterelnök minden hatalmat magához ragadna, amikor a kormány szerint terrorfenyegetés van. A terrorfenyegetés miatt tervezett alaptörvény-módosítással mások mellett a Die Presse című napilap is foglalkozott, amely Magyar György ügyvédet is megszólaltatta az ügyben. “A magyar kormány az észak-koreai életstílust erőltetné Magyarországra” – vonta le a tanulságot Magyar György a Die Pressének a terrortörvény felvetései miatt. Egyúttal jogi abszurditásnak nevezte, hogy Orbán Viktor minden hatalmat magához ragadna, amikor a kormány szerint terrorfenyegetés van, hiszen a kormány kommunikációjából az derül ki, hogy szerintük már tavaly óta terrorveszély van a migránsok miatt.
Észak-koreai hasonlatával kapcsolatban természetesen Magyar Györgyöt is megkerestük, aki a PestiSrácok.hu-nak nyomatékosította, aki egy kicsit is ismeri a történelmet és nyitott szemmel jár a világban, ráadásul még ügyvéd is, annak kötelessége felemelnie a szavát, ha van mersze. Magyar György szerint ugyanis nagy veszélyt hordoz magában a fideszes elképzelés, amely a rendeleti kormányzás esélyét teremti meg és kontrollálatlan. “A terrorveszély miatti módosító javaslat legfőbb veszélye, hogy nem egzakt, nem meghatározható és nem definiálható. A kormány szubjektív szempontok alapján dönthetne úgy, hogy kihirdeti a terrorveszélyt, amely a visszaélés lehetőségét is magában hordozza. Ezért utaltam egy rossz példára, Észak-Koreára, hogy Magyarország efelé tart“ – fogalmazott portálunknak Magyar György. Kiemelte, az Alaptörvény öt különleges jogrendet ismer, például a szükséghelyzetet, a vészhelyzetet, amelyek jogilag is jól definiálhatók és körülírhatók, nincs szükség egy hatodik, felesleges jogrendre. “Ha például egy titkosszolga az utcán két sötétben bujkáló ellenforradalmárt vél felfedezni, akik a gyanúja szerint terrorcselekményre készülnek, akkor a tervezet szerint a kormány 60 napra meghosszabbíthatóan kihirdethetné a terrorveszélyt, és ez elfogadhatatlan. Az alkotmány módosítójából hiányzik a szükségesség és az arányosság, miközben a 60 nap is óriási baj. A 60 napot 60 percben kell meghatározni” – szögezte le Magyar György.
Az ügyvédtől megkérdeztük, nem gondolja-e, hogy miután a nyugati liberális sajtó amúgy is szélsőségesen ír és tudósít Magyarországról, a magyar kabinet döntéseiről, ezért erős, a Magyarországról szóló sokszor alaptalan külföldi kritikáknak táptalajt jelentő észak-koreai hasonlata túlzás volt, és alkalmat adott a magyar kormány újbóli pellengérre állítására. Magyar György kérdésünkre úgy válaszolt, szükség van a nyugati sajtó szavára, hogy ilyen esetekben visszalépésre kényszerítsük a magyar kormányt. “Véleményem szerint az ilyen, általam megfogalmazott hasonlatokra is szükség van, mert az egyenes beszéd többre való, mint a hintáztatás, a hintabeszéd” – árulta el Magyar György. Az ügyvédtől megkérdeztük, szerinte összehasonlítható-e Észak-Korea és Magyarország, mert az előbbiben kőkemény a diktatúra, míg hazánkban demokrácia van, a berendezkedés is demokratikus. Magyar György úgy reagált: “Magyarországon megtépázott a demokrácia és rossz irányba haladunk. A modellünkbe a keleti rossz példák is beépülnek.” Szerinte minderről az ellenzék is tehet, mert a baloldali pártok nem elég karakának, nem elég határozottak.
A Die Pressének Kovács Zoltán kormányszóvivő is kifejtette az álláspontját, aki hisztériának nevezte az alkotmány-módosító miatt keletkezett vitát. A kormányszóvivő szerint a kabinetnek is fel kell készülnie, mert a terrorizmus nem ismer határokat. “A migráció és a terrorizmus kéz a kézben jár. Párizs és Köln bebizonyította, hiba volt a nyitott határok politikája és a német willkommenskultur, a barátságosság, és bebizonyította, a magyar kormánynak volt igaza” – szögezte le Kovács Zoltán.
FRISSÍTÉS!
Magyar György a cikk megjelenésekor vissza akarta vonni a nyilatkozatát, és Szarvas Szilveszternek küldött e-mailjében az alábbi szöveg megjelenését indítványozta. Magyar György állította, azért gondolta meg magát, mert bár a PestiSrácok.hu pontosan idézte, hogy az ő szájából milyen nyilatkozat jelent meg a Die Pressében, de amikor portálunknak a telefonos interjút adta, nem volt előtte a napilap cikke és azt csak később olvasta el. A kettő közötti összefüggést a magunk részéről kevésbé látjuk, ezért Magyar György portálunknak küldött levelét változtatás nélkül is közöljük.
Tisztelt Szerkesztő Úr!
Nem vitásan, telefonon kifejtettem gondolataimat, amelyeket Ön többé-kevésbé helyesen rögzített. Figyelemmel arra azonban, hogy megszólításomkor nem volt birtokomban az Ön által hivatkozott Die Presse- nek tett korábbi nyilatkozatom és az Észak-koreai hasonlat alapvetése sem. Miután értelemzavaróak voltak az előzmények, ezért az alábbi szöveg megjelenését indítványozom.
Az osztrák Die Presse-nek azt nyilatkoztam, hogy „Die Regierung könnte damit die Bürgerrechte massiv einschränken, den Ungarn einen nordkoreanischen Lebensstil aufzwingen”, vagyis hogy a terror-veszélyhelyzet esetére javasolt szabályozás alapján a kormány erőteljesen korlátozhatná az állampolgári jogokat és egy észak-koreai életstílust erőltethetne az országra. Szavaimmal az alaptörvény-módosítás elhibázott kodifikációs megoldására hívtam fel a figyelmet. A javaslat szerint a kormány lényegében „bemondásra” 60 napos időszakra – országgyűlési jóváhagyás nélkül – például kijárási tilalmat rendelhetne el, felfüggeszthetné az internetszolgáltatást, meghatározhatná a közzétehető médiatartalmat, megtilthatná a békés gyülekezést. Ez nagyon durva jogkorlátozást jelent. Sajnos Észak-Korea lakói nap mint nap hasonló jogkorlátozást kénytelenek elszenvedni. Azt nem mondtam, hogy jelenleg észak-koreai viszonyok uralkodnak Magyarországon.
A médiát állami vagy pártirányítás alatt tartó autokratikus rendszerekre jellemző, hogy zokon veszik a külföldi kritikát és egyfajta „hazaárulásnak” tekintik, ha saját polgáruk külföldi – vagyis a regnáló hatalom által nem ellenőrzött – sajtóban fogalmaz meg a hivatalos vonaltól eltérő véleményt. Szeretném azt hinni, hogy szabad magyar állampolgárként annak az újságnak adok nyilatkozatot, akinek csak akarok és még a legnagyobb kormánypárti frakcióhoz köthető hírportál sem várja el tőlem, hogy a kormány álláspontját tükröző nyilatkozatokat tegyek. Ez utóbbi a kormányszóvivő feladata, akit az osztrák orgánum szintén megszólaltatott és hosszan idézett.
Megszólalásomat az indokolta, hogy komolyan aggódom a magyar demokrácia és jogállamiság helyzete és jövője miatt.
Aki egy kicsit is ismeri a történelmet és nyitott szemmel jár a világban, ráadásul még ügyvéd is, annak kötelessége felemelnie a szavát, ha van mersze. Magyar György szerint ugyanis nagy veszélyt hordoz magában a fideszes elképzelés, amely a rendeleti kormányzás esélyét teremti meg és kontrollálatlan. “A terrorveszély miatti módosító javaslat legfőbb veszélye, hogy nem egzakt, nem objektív és nem definiálható. A kormány szubjektív szempontok alapján dönthetne úgy, hogy kihirdeti a terrorveszélyt, amely a visszaélés lehetőségét is magában hordozza. Magyar György kiemelte, az Alaptörvény öt különleges jogrendet ismer, például a szükséghelyzetet, a vészhelyzetet, amelyek jogilag is jól definiálhatók és körülírhatók, nincs szükség egy hatodik, felesleges különleges jogrendre. ” A tervezet szerint a kormány60 napra- meghosszabbíthatóan – kihirdethetné a terrorveszélyt, és ez elfogadhatatlan. Az alkotmány módosítójában hiányzik a szükségesség és az arányosság. Miközben a 60 nap is óriási baj. A 60 napot 60 percben kell meghatározni. Megítélésem szerint a hatodik alaptörvény módosításban javasolt széles jogkörökkel nem szabad a kormányt felruházni.”
Kérem szíveskedjen a végleges szöveget felém visszajelezni.
Üdvözlettel:
Magyar György
ügyvéd
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS