Stílszerű büntetést kapott a közelmúltban munkatáborokról ábrándozó Gulyás Márton, valamint tettestársa, Varga Gergő a Sándor-palota sárga festékkel megdobálása miatt: 300, illetve 200 óra közmunkával kell vezekelniük az első fokú ítélet szerint. Az érintettek amiatt tiltakoztak ily módon a köztársasági elnök hivatalánál, hogy Áder János aláírta a CEU-törvényt. Gulyás és Varga gyorsított eljárásban került bíróság elé, és a ballib körökben tiltakozás céljából meghirdetett tárgyalásra sok rajongójuk eljött együtt haragudni a kormányra. Az egész napos tárgyaláson lényegében az derült ki, amit az első pillanattól lehetett tudni, végül a felbőszült rajongók csapkodva távoztak az ítélet indoklása közben. Nem erre számítottak.
Már az események felütése sem volt gyenge. Amíg a tömeg a bíróság folyosóján várakozott a kezdésre, egy idős úr éppen arról értekezett mellettünk, hogy miközben idehaza temérdek betöltetlen háziorvosi praxis van, az első migránshullámban rengeteg értékes szír ember volt, köztük megannyi orvossal. Beszélgetőtársa azzal emelte a tétet, hogy neki még sosem kellett tolmács egyetlen arab orvosnál sem. Hát igen, biztosan ugyanolyan folyékonyan megy a magyar nyelv a Damaszkuszban végzett szír orvosoknak is, mint azoknak, akik a SOTE-n szerezték a diplomájukat. Ők ketten is Gulyás Marciéknak drukkoltak.
Jelen volt több híresség is: Szigetvári Viktor, Nyakó István és Bősz Anett a hivatásos politika világából, valamint az ellenzéki aktivisták színe-virága, a teljesség igénye nélkül Gulyás Balázs, az állandó fényképészével, Mécs Imrével üldögélő Magyar Fruzsina, továbbá határozottan radikálfeminista küllemű hölgyek és több ligetvédő személyében. Gyanúnk szerint utóbbiaknak lehetett legtöbb közük az időnként az orrunkba csapó, permanens hajléktalanszaghoz.
Slejmshow – kihelyezett adás
A főszereplő rögtön a tárgyalás elején lubickolni kezdett a médiafigyelemben, és nem járult hozzá, hogy a „Kreml-bérenc, külföldi érdekeket szolgáló kormánymédia” videófelvételeket készítsen róla. Ennek a különös ízét persze az adta meg, hogy a Soros-hálózat egyik szerves tagja vádol bárkit külföldi érdekek szolgálatával. Emellett bocsánatot kért azért, mert nem kezdte el sokkal korábban megdobálni festékkel a közintézményeket. Még ez előtt, rögtön a vádlottak érkezésekor Mikroszkóp Színpad-szerű tapsviharban tört ki a közönség, mire a bíró kilátásba helyezte a hangoskodók eltávolítását a teremből, ha ez megismétlődik. Ebből aztán majdnem baj lett. Gulyás védőügyvédjének indítványára a vádlottakat csakhamar megszabadították bilincseiktől, mire a magáról megfeledkezett Mécs Imre tenyerei már-már ismét összecsapódtak, de sajátjai szóltak rá az utolsó pillanatban, hogy ne tegye.
Nem beszéltek össze, csak mégis
Gulyás egyik idős szurkolója nem bírta ébren az izgalmakat, és rögtön az elején elbóbiskolt kicsit, és neki volt igaza. A per maga ugyanis nem sok izgalommal szolgált, hiszen Gulyás és Varga is kezdettől elismerte tettét, csak éppen azt tagadták, hogy ez bűncselekmény lett volna, hiszen szerintük, ha valaki véleménynyilvánításként dobál meg festékes palackkal egy műemléképületet, az teljesen helyénvaló. Főleg, ha egy olyan kormány ellen tiltakozik, amelynek regnálása alatt újra és újra megszűnik a véleményszabadság, a sajtószabadság és a demokrácia. Végig akörül forgott a vita, hogy akkor tulajdonképpen ez garázdaság és rongálás volt, avagy csak egy fokozottan demokratikus hétfő este.
Az ügyvédek sokat panaszkodtak arra, hogy nem kapták meg időben a vádiratot és a vallomásokat, miután nem vették át a papírokat csütörtök reggel, hanem csak a tárgyalás előtt. Ugyancsak visszatérően szerepelt az érvelésükben, hogy az ügyészség pusztán politikai okokból akarja elítéltetni a vádlottakat, utóbbiak viszont a szörnyű fogdai viszonyokra panaszkodtak, ahol még enni se kaptak rendesen. Igaz, a tárgyalás után, a sajtónak már dicsérték az őket fogva tartó rendőröket, így az egyszeri fültanú már nem igazán tudhatta, mi igaz a korábban elhangzott éheztetési vádakból. Feltehetően annyi, amennyi Varga Gergő rendőrök általi, erőszakos otthoni előállításából, amelyet szintén nagy hangon hozott a liberális sajtó, a tárgyaláson viszont kiderült, hogy egy szó sem igaz belőle.
Az eljárás másik igazán izgalmas mozzanata volt, amikor Gulyás Márton letagadta, hogy bárkivel összebeszélve hajtotta volna végre a festékes akciót, kollégája, Varga Gergő viszont elmesélte, hogy a helyszínen már előtte egyeztettek. Ez a kis ellentmondás a bíróságnak is feltűnt, és nyomott a latba az ítéletnél is.
Gulyás folytatja az ellenállást, hívei dühösek
Az ügyész börtönbüntetést kért a vádlottakra, míg a védők felmentést. A védőbeszédek egyrészt az eljárási hibákat kifogásolták, másrészt újra hangsúlyozták, hogy politikai motivációja van a vádnak. A két vádlott az utolsó szó jogán elszántan temetni kezdte a magyar demokráciát arra az esetre, ha bűnösnek találják őket. Ez végül megtörtént, a bíró indoklása szerint azért, mert a festékdobálás a Sándor-palotára dolog elleni erőszak volt, és ezáltal megvalósította a kihívóan közösségellenes, megbotránkoztatásra alkalmas, erőszakos magatartást. A bíróság megszüntette Gulyás Márton korábbi felfüggesztett büntetését, amelyet a Nemzeti Választási Iroda táblájának leszereléséért kapott a „kopasz-ügy” elleni tiltakozásul, és mivel a mostani garázdaságot és rongálást a felfüggesztés hatálya alatt követte el, összevonta az ügyeket. Így 300 óra közmunkával sújtotta az aktivistát, akinek amúgy szívügye lenne más emberek munkatáborba zárása. Varga Gergőt is társtettesként elkövetett garázdaságért és rongálásért marasztalták el, ő 200 óra közmunkát kapott. Emellett meg kell fizetniük a 29.350 forintos perköltséget is. A vádlottak őrizete megszűnt, szabadon távozhattak. A videófelvételek tanúsága szerint egy harmadik társuk szintén dobott festékes palackot, de az ő kiléte egyelőre nem derült ki.
A Gulyás és Varga felháborodott elvtársai az ítélet indoklása közben csapkodva, dúlva-fúlva távoztak a tárgyalóteremből, közben egyiküktől elhangzott, hogy
A bíróságot is be kell festeni!
A tárgyalás végeztével, a dühös emberekkel teli folyosón azonnal kihirdették a tüntetést a Kossuth téren az igazságügyi minisztérium épülete elé, hozzátéve, hogy az az épület nem műemlék. Gulyás Márton a Hír TV élő kapcsolásában az ellenállás folytatására tett ígéret mellett még azt mondta, hogy zuhanyozni, aludni és enni fog most ebben a sorrendben, de a bíróság épületéből kijőve már eltökélt arccal mondta, hogy máris megy a Kossuth térre.
No gallery template found!Fotók: Horváth Péter Gyula / PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS